Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

TDK'ye yolladığımız Azeri/Azerice düzeltmesi

Türk Dili Derneği'niñ etkinliklerini içerir.

TDK'ye yolladığımız Azeri/Azerice düzeltmesi

İletigönderen Oktay D. » 20 Eyl 2017, 17:50

Dérnek üyelerimiz, TDK Güncel Sözlük'teki Azeri ve Azerice maddelerine itiraz étmiş ve imece olarak TDK'ye bir yazı hazırlamıştır. Türk Dili Dérneği, üyelerimiziñ bu duyarlılığını resmî olarak TDK'ye yollamıştır. İlgili yazı ektedir.

gts-de_azeri_sozcugunun_anlaminin_degistirilmesi_v6.pdf
TDK'ya gönderilen yazı
(258.43 KiB) 125 kéz indirildi
  • 15

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4282

Ynt: TDK'ye yolladığımız Azeri/Azerice düzeltmesi

İletigönderen Oğuzosis » 20 Eyl 2017, 17:57

Bildiriniz için dernekçe sağ olun. Daha nice bildirilere :D .

Her ne kadar hiçbirimiz buna dikkat edemeyip bir anda ağzımızdan "Azeriler, Azerice" vesaire laflar çıksa da hatamızı göremiyoruz.

Bir de demek istediğim, Azerbaycan'da da çok karışık bir durum var;
Tat, Lezgi, Taliş vs. azınlıkların hepsi > Fars kökenli Azerileriz.
Sıradan vatandaşlar > Biz öyle, Azerbaycanlıyız.
Türk olduğunu bilenler > Azerbaycan Türküyüz.
Bir de pek hoş karşılanmayan Pan-Türkçüler > Türküz.
diyor. Sorun da o, kendi adları üzerinden büyük tartışmalara gidiliyor. Neyse ki resmi kullanımların hepsi "sıradan vatandaşlar" olarak ifade edilen, genel ve toplayıcı grubun dilinden "Azerbaycanlı, Azerbaycan dili, Azerbaycan halkı vs.".
  • 10

Oğuzosis
Oğuzhan Yavru
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 199

İletigönderen toorku » 22 Eyl 2017, 00:48

meksikada konuşulan dil resmi olarak ispanyolca da azerbaycanda konuşulan dil nasıl oluyor da azerice olabiliyor burada kasıt aramaktan başka bir şey göremiyorum bu pis kokulu tarihi hatanın ve dil suikastının düzeltilmesi gerekmekte

şunu düşünün ispanyollar meksikaya ne zaman vardı bunlara ispanyolca öğretti (birde meksika ispanyolcasını adamdan saymazlar) diğer taraftan tüm azerbaycan bölgesinde türkçe onun üç katı süredir en azından konuşuluyor

ispanya nire meksika nire arada koca atlantik var ama hepsi ispanyolca konuşuyor (gene resmi olarak vikipediden bakabilirsiniz ) nire ama bizler dibimizdeki kardeşlerimizle resmi olarak bambaşka diller konuşuyoruz

sen beni anlıyorsun ben seni ama onlar senin beni benim seni anlamadığımı iddia ediyor
  • 10

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1247

İletigönderen toorku » 22 Eyl 2017, 05:54

şunu da belirteyim

koskoca arap coğrafyasında kimse suriyece ırakça arabistanca yemence cezayirce konuşmaz herkesin konuştuğu dil arapçadır da iş türklere gelince türkçe konuşan bir tek türkiye halkıdır yani burada alt niyet aramayıp da ne arayalım

arap coğrafyasında konuşulan arapçanın adı arabic dir ki arapça anlamında kullanılır ama iş türk coğrafyasına geldiğinde bu halklar turkic dil kullanılır yalnız eklerin aynı olmasına bakmayın arabic resmi bir tanımken turkic türke benzeyen türk gibi olan türkümsü anlamındadır

turkic aynı zamanda boylar soylar içinde kullanılır mesela turkic people turkic tribes diye bahsedilir ama arabic people denmez arabic özel adken turkic sıfattır

ayrıca arap coğrafyasında konuşulan arapça (standardlaşmış haber dili arapçasından bahsetmiyorum) bin bir türlü tek arapça mı var

azerbaycanda konuşulan dili azerice diye ayıracaksın ama mısırlının ki suriyelinin ki suudin ki arapça olacak oktay daha iyi anlatır heralde bu meseleyi benden

türkçe üzerinde oynanmış bu oyunu ben orta asya ve orta doğu coğrafyasında zamanında ingiltere rusya ve almanya arasında dönmüş olan büyük oyunun bir parçası olarak görüyorum dolayısıyla bu eskimiş oyunu bozmalı artık ortak türkçeye geçilemese de ortak basım dili oluşturulmalı en azında yazılı ortamda ortak dil üzerinden yapılabilir şu nedenle uyduruk esperantoyu insanlar öğreniyor da biz neden ortak değerlerle tanımlarla oluşsturulmuş türkçeyi kenardan kıyısından okuyup yazmayalım neyse konu az buçuk taştı ama ilintilidir buı nedenle derneğin bu adımını saygıyla karşılıyorum
  • 5

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen toorku » 28 Eyl 2017, 02:04

şu turkic sorununa gene denk geldim wikipediada

Amīr Khusrow was born in [Kasba Patiyali,District Kasganj,Uttar Pradesh,Near Kasba Ganjdundwara,[India]) in 1253. His father, Amīr Saif ud-Dīn Mahmūd, was a Turkic officer and a member of the Lachin tribe of Transoxania, themselves belonging to the Kara-Khitais.[5][6][7] During Genghis Khan's invasion of Central Asia, Amir Saif ud-Din migrated from Kesh, near Samarkand, to Balkh, where he was the chieftain of the Turkic people. Shams ud-Din Iltutmish, the Sultan of Delhi at the time, welcomed them to the Delhi Sultanate. Iltutmish provided shelter to exiled princes, artisans, scholars and rich nobles.

13.yy delhi sultanlığının (ki delhi sultanlığının bütün sultanları ve elitleri mahmud hariç türk kölelerdir ve orduda türkler çokdu yani büyük ihtimal ordu dili türkçeydi) en büyük müzisyen ve şairi türk laçin türklerinden ama gördüğünüz gibi babası turkic officer diye geçiyor

uzun vadede bu turkicliği turke çeviremezsek dünya alem bizi ayrık milletlere sanacak
  • 0

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen BoZCiN » 28 Eyl 2017, 04:34

Acaba herşey de bir kasıt mı aramak lazım?

İspanya-Meksika örneği ile Türkiye-Azerbaycan örneği benzer örnekler değildir. Çünkü Meksika, Amerika'yı işgal eden İspanyolların kurduğu bir ülkedir. Meksika, İspanya'dan gelen İspanyolların, Amerika'daki yerlileri yok ederek ve hasbelkadar bazılarıyla kaynaşarak oluşturduğu bir toplumdur. Bu anlamda tarihsel süreci de nispeten kısadır. Dil farklılığının oluşumu dahi belgelerle sabittir.

Azerbaycan ve Türkiye süreci ise bu türden bir gelişim içermez.
  • 0

Üyelik görseli
BoZCiN
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 38

İletigönderen toorku » 28 Eyl 2017, 05:01

herşeyde kasıt aramayalım ancak ben turkicle arabic arasındaki sorunu açıkladım ve bu sorunun belli yerlerde literatürde vb türk kimliğini (milliyetçilik baglamından çok bir toplum olarak türkler ve türk toplumları) nasıl yavanlaştırdığını da ifade ettim hatta araplar ve arap dilleri arasındaki bu kadar farklılıklara rağmen hepsi arapken biz neden turkic oluyoruz diye bir soru sordum siz bu soruya kasıt mı aramak lazım demişsiniz

benim amacım kasıt aramaktan çok arab nasıl arabın adıysa turkünde (turkic yerine) öyle türk toplumlarına ad olması için çalışılmasını sağlamaktır belki size göre küçük bir konu olabilir ancak kaynaklar hep bu vecheden yazıldığından yakında bizde kendimize biz turkiciz dersek şaşırmayın ama türk tarihi bir sözcükdür biz uydurmadık ama nedense 100 senede batılılar türkün olmadığını ama türkicin olduğunu keşfettiler

örneğin german ve germanic vardır german bildiğin cermen yani alman ancak germanic cermenler ve türevleri için kullanılır aynı turkic gibi aradaki tek fark german ve germanicin ad ve sıfatlığı turkic içinse eşdeğer bir turk ü olmamasıdır

zaten batıda türk yok diyorlar türkmen var göçmen türkic boyları var diyor diyor özbeki tatarı türkden saymıyor (heralde onlarda kendilerini saymıyorlardır) sadece dillerinin bir tür turkic dil olduğunu düşünüyor afganistandaki suriyedeki türkler zaten hiç bahsedilmiyor aynı şahın bilimadamlarının ve onların fikir babalarının yaptığı gibi azeriler türkçe konuşan iran halkıdır (iranın neredeyse yarısı farsça konuşan türklerken) diyor uygurlar turkic konuşan halkdır diyor evet kasıt elbette yok ama türkçe konuşan halklar açısından durum pek içacıcı değil diğer taraftan arabın bir şey yapmasına gerek yok ikna etmek için

meksika örneği elbette örtüşmez sonuçta onlar meksikalı ki bu bizim azerbaycan ve anadolu coğrafyası türkleri ve türkçesi için meseleyi daha vahim kılıyor dağdan gelmiş bağdakini kovmuş hepsine ispanyolca öğretmiş bir de kayıtlara öyle geçirtmiş bizde insanlar istediği için türkçe konuşmasına rağmen bunu resmiyete dökemedik madem azerbeycan türkleri azerice konuşuyor bizimkiside anadoluca olsun hatta onların konuştuğu dil azericeyse biz türkiye olarak türkçeye azerice diyelim madem bu azerice neredeyse bizim konuştuğumuzun dilin aynısıysa beni bozmaz açıkcası kardeşlerimizle aynı dili konuştuğumuzu o şekilde resmileştirebileceksek

BoZCiN yazdı:Acaba herşey de bir kasıt mı aramak lazım?

İspanya-Meksika örneği ile Türkiye-Azerbaycan örneği benzer örnekler değildir. Çünkü Meksika, Amerika'yı işgal eden İspanyolların kurduğu bir ülkedir. Meksika, İspanya'dan gelen İspanyolların, Amerika'daki yerlileri yok ederek ve hasbelkadar bazılarıyla kaynaşarak oluşturduğu bir toplumdur. Bu anlamda tarihsel süreci de nispeten kısadır. Dil farklılığının oluşumu dahi belgelerle sabittir.

Azerbaycan ve Türkiye süreci ise bu türden bir gelişim içermez.
  • 0

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen toorku » 28 Eyl 2017, 07:05

neyse ben olayız anlamsızlığını ve akıldışılığını belirtmek için dikkat celbetmeye çalıştım

bir almana gidin ve deyin ki alman diye bir şey yok sadece germanic konuşan oymaklar boylar var deyin maalesef batıda türkün durumu budur size neden türk dendiğini de söyleyeyim türk olduğunuz için değil türkiyede yaşadığınız için türksünüz kasıt ararmısınız aramazmısınız bilemem
  • 0

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Dön Türk Dili Derneği

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'