Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Dérneğiñ belirtgesi belli oldu

Türk Dili Derneği'niñ etkinliklerini içerir.

Ynt: Dérneğiñ belirtgesi belli oldu

İletigönderen Temirbek » 02 Mar 2015, 09:36

Güzel, ancak iki itirazım olacak :) Birincisi, belirtge değil de belirtke desek daha iyi olabilir, çünkü belirt- fiili sert sessizle bitiyor dolayısıyla gelen ek /+ke/ olmalı katgı değil katkı dediğimiz gibi. İkincisi, Türk'üñ /ü/sünüñ noktaları bence dışarıda olmalı, bildiğimiz ü gibi :)

Bu iki itirazıñ dışında diyeceğim yok. Ök (dağ keçisi) damgasınıñ seçilmesi güzel, renkleriñ de kızıl-ak olması da iyi, bayrağımızla aynı renklerde. Tonyukuk çağında ilk kez Türkler sancak kullanmaya başladılar ve sancağıñ rengi düz kızıl idi, üzerinde simge yoktu. O bildiğimiz mavi zemin üzerindeki yeşil kurt başlı bayrak hayal ürünüdür, tıpkı diğer 15 devletiñ bayrakları gibi (evet, 16 Türk Devleti masalından söz ediyorum). Türk devlet geleneğinde tuğ kullanılır, bayrak çok yeñi bir şey. Kimileyin sancak kullanılırdı o da dediğim gibi düz kızıl idi (bunu okuduğum kaynağı şu an hatırlamıyorum, ısrar ederseñiz bir ara araştırır, bulabilirsem paylaşırım).
  • 5

Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1097

İletigönderen Yérbey » 02 Mar 2015, 18:26

Temirbek yazdı:Bu iki itirazıñ dışında diyeceğim yok. Ök (dağ keçisi) damgasınıñ seçilmesi güzel, renkleriñ de kızıl-ak olması da iyi, bayrağımızla aynı renklerde. Tonyukuk çağında ilk kez Türkler sancak kullanmaya başladılar ve sancağıñ rengi düz kızıl idi, üzerinde simge yoktu. O bildiğimiz mavi zemin üzerindeki yeşil kurt başlı bayrak hayal ürünüdür, tıpkı diğer 15 devletiñ bayrakları gibi (evet, 16 Türk Devleti masalından söz ediyorum). Türk devlet geleneğinde tuğ kullanılır, bayrak çok yeñi bir şey. Kimileyin sancak kullanılırdı o da dediğim gibi düz kızıl idi (bunu okuduğum kaynağı şu an hatırlamıyorum, ısrar ederseñiz bir ara araştırır, bulabilirsem paylaşırım).

Pek ısrarlıyım bu konuda.
  • 0

Yérbey
Dérnek Üyesi

Değerleme: 48

İletigönderen Bi50likdaha » 02 Mar 2015, 21:20

Millet ya da ırk belirtisinden daha çok dil belirtisini görtermek daha iyi olur kanaatindeyim ben açıkçası ülkücü - Türkçü bir topluluk gibi görünmekten ziyade.
Gerçi kuruculukla ilişkim olmadığından fikrimin pek etkisi yok ama neyse söyleyeyim dedim.
  • 5

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 407

İletigönderen Oktay D. » 02 Mar 2015, 21:41

Dérnek, kurucular arası muhabbet olsun diye kurulmadığı için her düşünceniñ étkisi var :)

Siyâsî bir eğilim göstermemek düşüncesine katılıyorum, bu yérlikteki çoğu kişiniñ katıldığını düşünüyorum.

Ancak...

Bence hiçbir siyâsî topluluğuñ bu simgeleri tekellerine almaya hakkı yok ve biz yaptıklarımızla ve çalışmalarımızla bu simgeleri, bir bataklık olan siyaset ortamınıñ simgeleri olmaktan çıkarmalıyız, dahası, buna tartışmasız bir tavırla yaklaşarak kendi bélirtkemizle başlamak bence oldukça usa yatkın. Bu konuda dérnek içinde bir toplantı yapılmadı ancak ben şu ânki durumu hâl-i hazırda kendi düşünceme ve taktiğime uygun olarak görüyorum.
  • 5

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3478

İletigönderen Temirbek » 24 Mar 2015, 20:04

Bir deñeme/öneri de benden olsun :) Türk Damgalarıyla olan kısımda yazım yañlışı varsa düzeltiñiz...

tdd.jpg
TDD - Belirtke
tdd.jpg (28.7 KiB) 2657 kéz görüntülendi
  • 5

Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1097

Önceki

Dön Türk Dili Derneği

Kimler çevrimiçi