Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

atadan olma anadan doğma kişioğlu

Sözlüklerde geçmeyen sözcükler, söz öbekleri veya déyimler.

atadan olma anadan doğma kişioğlu

İletigönderen datadeveb » 06 Ağu 2020, 04:27

Selamun aleykum, esenlikler.

Bildiğim bir kişiyi adıyla anma durumu var. Yazılı ortama bu bilginin yansıtılması gereği duydum. Özellikle türk müslümanlar arasında bir kişiye dua edilirken kimi durumda şöyle dillendirilir.

Ali'den olma Sevim'den doğma Gülsüm için... dedikten sonra Eûzu besmele ile dua edilir.

Bunu kimlik kipi olarak kullanabiliriz.

Ali GÖRMÜŞ'ten olma Sevim ATLI Kayın GÖRMÜŞ'den doğma kız oğul kız erkek ayrımı olmaksızın evlat anlamında kullanılır Gülsüm GÖRMÜŞ

Kayın sözcüğünü kullanma gereği duydum. Ad soyad yasasında hanımlar kendi soyadlarının kimliklerinde yazılmasını istemektedirler. Eşinden gelen soyadın önüne kayın sözcüğünü koyarak soyadın öz değil kayın tarafından alındığının belirtgesi olabilir.
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 978

Ynt: atadan olma anadan doğma kişioğlu

İletigönderen BoZCiN » 06 Ağu 2020, 09:48

Kayın kavramını anlamakla birlikte ad soyad yazılırken kullanılmasının gereksiz hatta az da olsa karışıklık yaratacağına inanıyorum.

Soyadının değiştirilmesni günümüzde çağdışı olarak kabul edenlerin olduğu bir zamanda kadınlarda bir de üstüne kayın kullanmak gereksiz.
  • 1

Üyelik görseli
BoZCiN
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 186

Ynt: atadan olma anadan doğma kişioğlu

İletigönderen datadeveb » 06 Ağu 2020, 12:11

BoZCiN yazdı:Kayın kavramını anlamakla birlikte ad soyad yazılırken kullanılmasının gereksiz hatta az da olsa karışıklık yaratacağına inanıyorum.

Soyadının değiştirilmesni günümüzde çağdışı olarak kabul edenlerin olduğu bir zamanda kadınlarda bir de üstüne kayın kullanmak gereksiz.

Elimden geldiğince K.K. Ahzâb 5 ayetinden anladığım öğüde yaraşır bir kuralla söylemek olsun isterim. Bunun başka olumları da var. Örneğin bir kişinin atasının ölmüş olup anasının başka bir kişi ile evlenmesi durumunda kız, erkek oğulun alacağı soyadda bu yöntem kullanılabilir.

Ali GÖRMÜŞ'ten olma Sevim ATLI kayın GÖRMÜŞ kız oğlu Gülsüm GÖRMÜŞ
Ali GÖRMÜŞ'ten olma Sevim ATLI kayın BULUT kız oğlu Gülsüm GÖRMÜŞ üvey BULUT
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 978

Dön Sözlük Dışı Sözler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'