Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

kolsuz

Sözlüklerde geçmeyen sözcükler, söz öbekleri veya déyimler.

kolsuz

İletigönderen mehmetö » 24 Haz 2020, 20:27

Organlarımıza ilgili mecazlardan biri daha. Yanılmıyorsam CSGO oyunundan çıktı bu, iyi nişan alamayan vurmayı beceremeyenler için söyleniyor.
"Kolsuz" sözü gerçek anlamı dışında şu anlamlarda kullanılabilir (dardan genişe):
İyi nişan alamayan
Silah tutamayan, kullanmayı beceremeyen
Herhangi bir gereçi kullanamayan
El becerisi zayıf
Beceriksiz
  • 3

mehmetö
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 154

Ynt: kolsuz

İletigönderen Türkeröz » 25 Haz 2020, 20:18

Hiç csgo oynamadım. Ama kolsuz sözcüğünü biliyorum. Yalnızca csgo'ya özel değil ve o anlamda değil. Çok kötü oynayanlar için kullanılıyor. Başka bir deyişle ölme sayısı öldürme ve asist sayısından çok çoksa o ya kolsuzdur ya da feeder'dır. Bilerek karşıyı kastırıyorsa feeder, çabalasa bile başaramıyorsa kolsuzdur.

feeder: besleyici, besleğen, beslek, beslemen, kastırıcı..
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 655

Ynt: kolsuz

İletigönderen Danışman » 27 Haz 2020, 02:04

Kapalı konu
"Kasmak, kastırmak" sözcüklerine takıldım. Kasmak "kasları gergin duruma getirmek, sıkmak", kasılmak "büzülmek, sıklaşmak" anlamları genişleyerek "bir durumu veya kişiyi önemsemek", "dikkat kesilmek, ciddileşmek" anlamları kazanmış görünüyor.

Oyun alanındaki kullanımı da şöyle tanımlanabilir: kasmak, bir oyuncunun karşıdaki oyuncuyu gerektiğince önemsemesi ve oyuna asılması, odaklanması, sıkıca tutunması, savaşım gücünü arttırması durumudur. Buraya kadar olağan.

Görsel Gevşeklikten kasmaya geçişin betimi
Gelgelelim kastırıcı -aşağıdaki alıntıya göre- "karşıdakine bilerek yenilen", "karşıdakinin başarması isteyerek bunun için çalışan" kimseye deniyormuş. Oysa böyle bilerek yenilen, kötü oynayan birinin karşısındaki oyuncu "kasar" mı, yoksa "gevşer" mi?

Anlaşılan, "kasmak" sözcüğü "başarmak, kazanmak" ile bir tutulmuş; "kastırmak" ise buna koşut olarak "başartmak, başarmasını sağlamak, kazandırmak" sanılmış.

Bilerek yenilme durumu ise iki türlü olabilir. Bir anlaşma, danışıklı dövüş, şike olabilir ve yenilene "besleyen, semirten, kollayan", yenene "beslenen, semiren, kollanan", ikisine birden ise "işbirlikçi, ortak" denilebilir.

Öte yandan bir anlaşma olmadan da kişiler bilerek, isteyerek yenilebilir. Karşıdakine acımış, onunla dalga geçmiş, onu yüreklendirmek istemiş veya ondan gerçek gücünü gizlemek istemiş olabilir.

Türkeröz yazdı:Hiç csgo oynamadım. Ama kolsuz sözcüğünü biliyorum. Yalnızca csgo'ya özel değil ve o anlamda değil. Çok kötü oynayanlar için kullanılıyor. Başka bir deyişle ölme sayısı öldürme ve asist sayısından çok çoksa o ya kolsuzdur ya da feeder'dır. Bilerek karşıyı kastırıyorsa feeder, çabalasa bile başaramıyorsa kolsuzdur.

feeder: besleyici, besleğen, beslek, beslemen, kastırıcı..
  • 0

Danışman
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 151

Dön Sözlük Dışı Sözler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'