Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü

Türkçe ile ilintili bétikler ulayı sözlükleriñ tanıtımlarını, paylaşımlarını içerir.

Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü

İletigönderen bilimdan » 01 Kas 2017, 08:28

• 0

bilimdan
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 73

Ynt: Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü

İletigönderen Furkan Yıldırım » 20 May 2018, 19:35

Gitgide canımı sıkmaya başladı şu sözlük...

Buradaki néñ üye hakkı olarak bu sözlüğü kaynak olarak gösterebilir elbette. Ancak bizim uzun uzun üzerine tartıştığımız kavramlara pat diye kökeni belirsiz ilginç bir sözcük çıkartıyor. Bir çok üye sözcükleriñ kökenini tahmin étmeye çalışıyor, kimi tahmin doğru bulunmuyor. "Kime göre néye göre" dérler ya, gerçekten de öyle. Néreden dérlendi, kim dérledi néñ néme1 belirsiz. Benimde bir çok sözcük öñerim oldu, hepsini bir yérliğe2 yazsam o da bir kaynak olacak, ancak kişiler nasıl üretildiğini bilseler belki kullanmak istemeyecekler.

Şimdi diyeceksiniz ki; "niye taktıñ bu deñli, esemeli3 gelmiyorsa kullanma", haklısınız da ben diriltme ve dérleme sözcüklere öñcelik vériyorum. Gérekmedikçe türetmeyi doğru bulmuyorum. Eminim ki bir çok kişi de böyle. Bu sözlük de sözcükleriñ kökenini diriltme-dérleme-üretme olarak(hatta daha derin) belirtmeli ki, doğru kullanımı ve tartışma ortamını sağlayalım. Duruma göre né üretip né üretmeyeceğimizi bilelim. Böyle giderse kişiler kendisi uğraşıp esemeli bir açıklama ve kaynak bulamadıkça sözlüğü tınlamamaya başlar. Bunlardan biri de benim...

1.Néñ néme: Her şéy
2.Yérlik: site
3.Eseme: mantık
  • 0

Üyelik görseli
Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

Değerleme: 298

Ynt: Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü

İletigönderen bilimdan » 20 May 2018, 20:50

İnternet sözlüklerinin birçoğu bu şekilde kaynak göstermeden yayın yapıyor (hatta Türkçenin Kayıp Kelimeleri gibi bazı kitaplar da bu şekilde hazırlanmış). Bu sözlükteki kelimeleri bazı Türkçe-İngilizce, Türkçe-Rusça, Türkçe-Almanca sözlüklerde de bulmanız mümkün. Fakat Türkçeden bir başka dile anlam verildiği zaman bu kez kelimenin Türkçede hangi anlama geldiği tartışması olabilir. Bu bakımdan eş anlamlı kelimeler sözlüğünü kaynak göstermek daha kestirme bir yol gibi görünüyor.
  • 0

bilimdan
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 73

Dön Bétikler, sözlükler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'