Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

stalk, stalker

Başka dillerde yér alıp henüz Türkçe'ye bile geçmemiş kavramlara karşılık bulma çalışmalarını içerir.

Ynt: stalk, stalker

İletigönderen datadeveb » 20 Eki 2020, 04:13

Şöyle bir anlam okudum

eslemek
3. bir kimseyi kendisine belli etmeden, sezdirmeden gözetlemek.
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1147

İletigönderen bilimdan » 20 Eki 2020, 09:17

datadeveb yazdı:Şöyle bir anlam okudum

eslemek
3. bir kimseyi kendisine belli etmeden, sezdirmeden gözetlemek.
Eslemek fiilinden yapılan bir türetim bu sözcüğün anlamını tam olarak karşılayamayacaktır. Çünkü stalker sözcüğünün tanımına bakıldığı zaman yaptığı takip etme işinin takip edilen kişiyi rahatsız etme yönünden de bahsedilmektedir. Birisi gizlice takip edildiği zaman bundan hiç haberi de olmayabilir.

İngilizce stalk fiilinin anlamlarına baktığınız zaman "sinsice izlemek, gizlice sokulmak, sezdirmeden (ava) yaklaşmak" gibi anlamlarının bulunduğu görülmektedir. Stalker adı verilen kişiler de birini gizlice takip edip zaman zaman o kişiye yaklaşıp rahatsız edebilmektedir.

Pusmak fiilinden türetilmiş olan pusu "is. Birine saldırmak için saklanarak beklenilen yer." ve pusu kurmak "saldıracağı kimseye görünmemek için bir yerde gizlenip beklemek." anlamındadır. Bu bakımdan pusmak fiilinden türetim yapılırsa stalker sözünün anlamını daha çok yansıtabilir.
  • 0

bilimdan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 101

İletigönderen BoZCiN » 23 Eki 2020, 05:16

ber-, göz-, kıç-, kov- kuyr-, sor-, suy-, tar-, tıp-,
kökleriyle "izlemek" eylemine ilişkin türetimler yapmak ya da derleme ve tarama sözlüklerinde zaten halk tarafından yapılmış örneklerine rastlamak mümkün.

suy-
suylamak/suylatmak gibi. suylarınca/arkalarınca, suylatmak/izini sürdürtmek, izletmek, suylayu gitmek/iz üzerinde yürümek.

tıp-
yansıma sestir, kimi sözcüklerde pekiştirme öneki niteliğindedir. Halk ağzında gizlice izlemek (kuşkulu kimseyi) anlamında tıplamak biçiminde bit türevi vardır (SDD).
  • 0

Üyelik görseli
BoZCiN
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 206

İletigönderen datadeveb » 24 Eki 2020, 23:57

suy- diye yazıyorsunuz, sonra ad gibi suyla- diye gösteriyorsunuz... Suy ad mı eylem mi? Tıp ad mı eylem mi?
  • 0

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen BoZCiN » 25 Eki 2020, 12:57

Derleme sözlüğünde bulduğum sözcükleri yazıyorum. Benim türetimlerim değiller. Bu sözcükleri toplayıp, köklerini bularak o köklerin hangi anlamlarda sözükleri yapmak için kullandıklarını sıralayan sözlükler var.

Suylamak: İzinden gitmek, takip etmek. Derleme Sözlüğü. TDK
Görsel

Tıplamak: Gizlice izlemek (kuşkulu kimseyi). (Söz Derleme Dergisi. TDK)
  • 1

Üyelik görseli
BoZCiN
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 206

İletigönderen datadeveb » 25 Eki 2020, 20:35

suy- diye yazdığınızı suy, tıp- diye yazdığınızı tıp diye yazarsak doğru olacak bu durumda. Yani bu sözcükler anlaşıldığına göre adlar.
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Önceki

Dön Başka Dillerdeki Türkçede Olmayan Kavramlar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'