Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

der

Sözcükleriñ añlamları, kullanımları ile ilgili tartışmaları içerir.

Ynt: der

İletigönderen Oktay D. » 09 Ara 2018, 13:42

dé- ile dérle- sözcükleri köken ve añlam açısından ilgisizler. Bir türev yalñızca kendi köküne uygun olur.

Dille ilgili temel bazı şeyleri bilmiyor olabilirsiñiz ancak temelleri öğrenmek yérine yalñışlıkta diretiyorsuñuz.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5368

Ynt: der

İletigönderen datadeveb » 09 Ara 2018, 16:55

"Olmaz ise de de- köküne yüklenilenilen anlamıyla avunur ve yetiniriz." diye yazmışım. Neyi direttiğimi anlamadım.

Der adına anlam yükleyeceksek günümüzde kullanılan iki sözcük var. Derle- ile de- sözcükleri.

de- sözcüğüne -r eki getirilerek ad yaptık diyelim. Çok güzel... Ad kipinde bir sözcüğümüz oldu. Der... Bu sözcüğe de -le eki getirerek eylem yaptığımızda günümüzde ediklenik derle- sözcüğü ile örtüşürse türettiğimiz der sözcüğü çok güzel bir sonuca çıkar. Böyle yapmaya kimseyi iteklemiyorum. Yine söylüyorum.

Olmaz ise de de- köküne yüklenilenilen anlamıyla avunur ve yetiniriz. Bu durumda da -le eki getirilerek oluşturulacak eylem nedeniyle derle- sözcüğü yeni anlam kazanır. Sıkıntılı olup olmayacağını bugünden öngöremem. Çünkü derle- den türetilecek sözcükler hangi anlama göre türetilecek, ardından neleri getirecek onları da düşünmek gerekmez mi? Gerekir...

Artık der adını de- ile derle- arasında sıkıntı çıkarmayacak bir anlamamı kavuşturmaya çalışırız, yoksa derle- sözcüğünün der adının anlamına mı yönleniriz, yoksa de- sözcüğünden türetilecek der adını mı seçeriz neyse anlatmaya çalıştığım anlaşıldı diye düşünüyorum. Uzun uzun yazmak istemiyorum.
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 171

Önceki

Dön Añlam Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'