Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Yel

Sözcükleriñ añlamları, kullanımları ile ilgili tartışmaları içerir.

Ynt: Yel

İletigönderen Oktay D. » 02 Eyl 2017, 17:28

Her dil vurgulu-vurgusuz ayrımını uzun-kısa olayına aynı şekilde bağlamaz. Türkçede vurgunuñ uzunluk yarattığına dair bir kanıt var mı ona bakarım. Türkçedeki uzun ünlüleriñ zaten vurgulusu var vurgusuzu var ve bu durum Halaççada korunmuş. Türkçedeki ünlü niteliği ile ilgili durumu Talat Tekin'iñ "Türk Dillerinde Birincil Uzun Ünlüler" bétiğinden ve oradaki sözü édilen diğer çalışmalardan araştırabilirsiñiz.

Ben İtalyanca sette ile Yakutça siette örneğini bir amaçla vérdim ve o amacı da iki kéz söyledim. Bir örnek vérildiğinde öñcesinde yazdığım maksadına bakmadan sanki tüm başlık veya sözcükler için vérmişim gibi davranmañız doğru değil. Maksadım şu, üçüncü kez bir daha söyleyeyim: "beñzer añlama geliyor diye beñzer biçimli sözcükler beñzer köklerden gelmek zorunda değiller". Bu maksatla da beñzer (hatta aynı) añlamlı iki beñzer biçimli sözcüğü vérdim ve farklı köklerden geldiğini gösterdim. Bu kadar basit. Bunu daha basit nasıl añlatabilirim bilmiyorum.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3248

Ynt: Yel

İletigönderen Oktay D. » 02 Eyl 2017, 18:11

uydurmatik yazdı:Bir de şu biri uzun ünlülü diğeri kısa ünlülü mukayeselerinin her zaman doğru netice vereceğini düşünmüyorum.

Bu arada biri uzun biri kısa ünlü olan sözcükler için her zaman uzunluklarıñ korunduğu döneme bakılır. Yani Eski Türkçeden, Oğuzcadan, Çuvaşçadan ve Yakutçadan denk çıkan sözcüklerde uzundan kısaya bir dönüşüm görülmez (kısadan uzuna zaten hiçbir dönemde görülmez). Böyle bir karşıtlık keskin olarak varken ortaya çıkarılan kısalı uzunlu eşleştirmeleriñ yañlışlığı su götürmez olur. Çünkü aslında ses bilgisi açısından keskin bir ayrımdan söz édiyoruz.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3248

Önceki

Dön Añlam Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'