Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Sözde addan sıfat veya ad yapan +(X)l eki üzerine

Ekleriñ kökeni üzerine çalışmaları içerir.

Ynt: Sözde addan sıfat veya ad yapan +(X)l eki üzerine

İletigönderen Oktay D. » 11 Haz 2012, 15:46

Boraan yazdı:Arkadaşlar  kullandığım sözcükler yüzünden kıyamet koptuğu için  açıklamak zorunda kalmıştım.Yeniden açıklamak gerekirse; ötkünsel süreçte çeşitli örnekler oluşabiliyor. - l  eki birleşik eklerde bulunuyor varsayılsa da -l eki kalmış biçimde düşümlü  yeterli tutarda örneği vardır ve bu ek zaten  birleşik eklerde ek ne olursa olsun zaten bağıntı,ilinti/nispet yapan bir bağ ektir. Ben bu ekten bağımsız , yalnızca adlara gelen ayrıksı bir ek olduğunu düşünüyorum, o da -el, -al,  bu da herhangi bir düşüm olduğu belirtilemeyen konural, güzel sözcükleridir.Bu duruma göre  doğal sözcüğü her iki biçimde de türemiş olabiliyor.

doğ+(a)l (eylemlere gelen -l eki)
doğ+a+l (adlara gelen -l bağ eki)

Böyle bir ekiñ olduğunu düşünmeñiz yéterli değildir, adlara gelmeseniñ tek açıklama olduğu bir +L ekiniñ varlığını kanıtlamañız gerekir.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5721

İletigönderen Bi50likdaha » 17 Kas 2013, 00:55

göz-el , çat-al , siğ-il , ağıl ?  ??? , arı-ıl arıl , atıl ,
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 419

İletigönderen blgram » 17 Kas 2013, 05:42

doğal kelimesindeki -al ekinin fransızcadaki -al aidiyet ekinden alıntılandığını düşünüyordum. öztürkçeleştirme akımında yapılan hatalar arasındadır. ulus kelimesi alıdıktan sonra milli anlamını vermesi için fransızca olan bu eki alıp ulusal kelimesi üretilmiştir. doğal kelimesi de bu yöntemle üretilmiş sanıyorum.
  • 0

blgram
İlgili
İlgili

Değerleme: 10

İletigönderen Bi50likdaha » 17 Kas 2013, 12:11

blgram yazdı:doğal kelimesindeki -al ekinin fransızcadaki -al aidiyet ekinden alıntılandığını düşünüyordum. öztürkçeleştirme akımında yapılan hatalar arasındadır. ulus kelimesi alıdıktan sonra milli anlamını vermesi için fransızca olan bu eki alıp ulusal kelimesi üretilmiştir. doğal kelimesi de bu yöntemle üretilmiş sanıyorum.

Fransızca bir ek alındığını sanmıyorum , Fransızcadan etkilenerek anlam anlam genişlemesi daha doğru olacaktır.

Genelde Osmanlıcılar , İslamcılar pek bir yadırgıyor hor görüyor bu ekleri ama

-i , -at , -vari , gayri- , Farsça  ek mi sözcük mü ne -dar , -gir , -aver , -istan gibi ekleri sıkıntı etmezler hiç.
Neyse  :)
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 419

İletigönderen Oktay D. » 01 Ara 2013, 22:45

Fransızcadaki ek -al değildir, özünde o ek Latince -lis ekidir. Ancak Latincedeki sözcükleriñ soñundaki ünlü düşmemiş olur. Örneğin Latince fondamentum/fondamenta (·) "diši/erkek durumuna göre" sözcüğüne -lis eki gelince fondamentalis olur, Fransızcadaki karşılığı ise fondamental (fundamantal´ diye ince olarak okunur) oluvérir.

Ayrıca bu konu başka başlıklarda çok çok tartışıldı, yérliğiñ arama özelliğini kullanıñız.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen buzulkuşu sözü uydurmadır » 01 Ara 2013, 23:03

Türkçede /a/ ünlüsü yardımcı ses olarak kullanılmamaktadır. -ıl/-il/-ul/-ül biçiminde gelen ek ile -al/-el biçiminde gelen ek farklı eklerdir. Aynı durum geniş zaman ekinde de vardır (-ır/-ir/-ur/-ür ve -ar/-er gibi). -al/-el ve -sal/-sel ekleri Fransızca sözlere karşılık uydurmak için kullanılan eklerdir.
vital = yaşamsal
national = ulusal
virtual = sanal
visual = görsel
sentimental = duygusal
  • 0

Bu uydurma sözü yaymak için aynı şahıs çok sayıda siteye buzulkuşu kullanıcı adıyla üye olmakta ya da penguenlerle ilgili bir metindeki bütün penguen sözlerini buzulkuşu ile değiştirip yayınlamaktadır.
buzulkuşu sözü uydurmadır
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 2

İletigönderen Oktay D. » 01 Ara 2013, 23:12

Bu başlık, addan ad yapan baskın olmayan dar ünlülü bir -(X)l ekiniñ yokluğu üzerine bir başlık. Oysa siziñ söz éttiğiñiz durum, başka uzun başlıklarıñ konusu. Makalelerle ve kaynaklarla bu konu uzun uzadıya tartışılmıştı. Yérlikte tartışmalarıñ düzeni açısından oradaki tartışmaları okuduktan soñra düşünceleriñizi paylaşırsañız daha yararlı olur.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Önceki

Dön Ekler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 14 konuk

Reputation System ©'