Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

+sal/+sel eki üzerine

Ekleriñ kökeni üzerine çalışmaları içerir.

+sal/+sel eki üzerine

İletigönderen Bengitaşlarındili » 30 May 2012, 21:45

Yönetim dipçesi:
Bu başlık, başka bir başlıktan ayrıştırılmıştır ve aşağıdaki yanıtla başlayan bir tartışmadır. Ancak
alıntıdaki yanıtlanan ileti, başka bir tartışmanıñ yanıtı olduğundan bu başlığa dahil édilmemiştir.

Boraan yazdı:...
- Yukardaki açıklama verisel olarak değerlendirildiğinde bana varsayımsal gelmedi.ödkün biçimi hangi kaynakta kayıt edilmiştir.Sözdeşi d>t dönüşümü gerçekten var mı?
...

Ve boraan hala -sal/-selleri nispet eki olarak kullanmakta ısrar eder.... -sal/-sel yok... Boraan... Türkçede -sal/-sel nispet eki yok.
  • 0

En soñ Bengitaşlarındili tarafından 12 Nis 2014, 01:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

Ynt: +sal/+sel eki üzerine

İletigönderen Baturalptürk » 31 May 2012, 07:23

Ve boraan hala -sal/-selleri nispet eki olarak kullanmakta ısrar eder.... -sal/-sel yok... Boraan... Türkçede -sal/-sel nispet eki yok.

Şimiye kadar yoksa bile artık var. Olmak zorunda.
  • 0

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 59

İletigönderen Boraan » 31 May 2012, 07:53

-Sel ,-Sal  ekini daha önce birleşik ek olduğunu  söylemiştim, aşağıya yeniden alıntılıyorum, işlevliği artırılıp ilinti, bağıntı, ilgi için kullanılmıştır, öy ile oturmuştur.

Bağımsız bir - sel eki demedim, birleşik ek dedim , +se+l , aynı Oktay'ın anlattığı gibi ... sözcükler uydurukça değildir. Aynı biçimde gör+se(eylem+ad)+l, görsel gibi  ya da  er+se+mek gibi ev+se+mek, evsel (eve ilgili olan , eve ait olan)demek yanlış, uydurukça olmuyor.

Burada da  sizin sevebiliceğiniz bir savyazı alıntısı var:

http://turkcesivarken.com/yazismalik/http://turkcesivarken.com/phpBB3/viewtopic.php?p=7090#p7090
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 65

İletigönderen Le Qabaq » 31 May 2012, 09:19

Türk Dil Kurumunun yaptığı yanlışlara kılıf uydurmayın. Biz onları eleştirirken siz araya giriyorsunuz, siz de tartışmada hedef haline geliyorsunuz. TDE hocalarından bu ek doğrudur diyeni gördüğümü hatırlamıyorum. Sadece bir makaleye dayanarak savunanları görmüştüm onlar da kumsal sözcüğünü falan örnek gösteriyorlar ki kum-sa-l (kumsamak, kum istemek'ten) birleşik ek şeklinde açıklanması tuhaf olmaz mi? Bir de bu ekin bazen ses uyumuna uyan bazen uymayan, bazen ünsüzle biten sözcüklerdan sonra /s/li bazen /s/siz kullanımının olması, bazen isim bazen fiil köküne ekleniyor olması Fransızcadan çakma olduğu ihtamalini arttırmıyor mu? Kazak ve Kırgız Türkçelerinde +lık eki var onu kullanabilirsiniz ya da nisbet yerine tamlama yapabilirsiniz. Her halta bir sel eklemek abes kaçıyor.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 8

İletigönderen Boraan » 31 May 2012, 09:47

Örnekler kumsal ile sınırlı değildir :

Burada ersemekten ersel örneğini de bulabilirsiniz.

http://turkcesivarken.com/yazismalik/http://turkcesivarken.com/phpBB3/viewtopic.php?p=28947#p28947
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Le Qabaq » 31 May 2012, 10:03

Boraan yazdı:Örnekler kumsal ile sınırlı değildir :

Burada ersemekten ersel örneğini de bulabilirsiniz.

http://turkcesivarken.com/yazismalik/http://turkcesivarken.com/phpBB3/viewtopic.php?p=28947#p28947

Şimdi oraya bakmayacağım zaten bir ara forumda ersel sözünün geçtiğini hatırlıyorum. Benim kastettiğim makalede geçen kumsal ve bir ya da iki örnek daha vardı, eki savunanlar da o makaleyi referans olarak gösteriyorlardı. Onun dışında kendi konuştuğum üniversite TDE hocalarından falan bu eki savunanları görmedim.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Boraan » 31 May 2012, 10:26

Örneğin Anadolumuzda kullanılan gene köküne  ilinti , bağıntı anlamı sağlayan bir sözcük bağsal ; bağa bağlı , bağ ile ilintili , bağı (isteyen) anlamından -l ile bağı çevreleyen duvarlar, çitler için kullanılmıştır.Hadi bağ Türkçe değil dediniz, birbirinine ilişik,  ilintili , bağlanmak isteyen çit anlamında esemeyi kurarız.
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bengitaşlarındili » 31 May 2012, 11:23

-sal/-sel diye bir ek yok, kullanan bilindışı, kullanılmasını savunan ise bilerek ve isteyerek Türkçe düşmanlığı yapıyordur. Türkçe düşmanı ilan ediyorum siz, bunun ötesi yok!
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bengitaşlarındili » 31 May 2012, 11:23

-sal/-sel diye bir nispet eki yok, kullanan bilinçdışı, kullanılmasını savunan ise bilerek ve isteyerek Türkçe düşmanlığı yapıyordur. Türkçe düşmanı ilan ediyorum siz, bunun ötesi yok!
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Boraan » 31 May 2012, 11:24

Ben de bağımsız bir ek değil dedim ...
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Le Qabaq » 31 May 2012, 12:27

Boraan yazdı:Örneğin Anadolumuzda kullanılan gene köküne  ilinti , bağıntı anlamı sağlayan bir sözcük bağsal ; bağa bağlı , bağ ile ilintili , bağı (isteyen) anlamından -l ile bağı çevreleyen duvarlar, çitler için kullanılmıştır.Hadi bağ Türkçe değil dediniz, birbirinine ilişik,  ilintili , bağlanmak isteyen çit anlamında esemeyi kurarız.
Bağsal çit gibi bir ifade hangi ağızda kullanılıyormuş?
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Le Qabaq » 31 May 2012, 12:29

[bağsal]

Tarlaları korumak için kenarlarına çekilen harçsız duvar, çit. [ Derleme Sözlüğü c: 2 ]
>>

bağlama (VIII)

Tarlaları korumak için kenarlarına çekilen harçsız duvar, çit. ( Derleme Sözlüğü c: 2 )

Bu örnekte bağsal sıfat değil isimdir.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Boraan » 31 May 2012, 12:45

Yerine göre adlar oluşabiliyor,  sıfat olarak da kurulabiliyor, taysal insan dediğimde , tembel insan demiş oluyorum.

Dipçe : Taysal - Tembel (Derleme sözlüğü)
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Le Qabaq » 31 May 2012, 16:04

Boraan yazdı:Yerine göre adlar oluşabiliyor,  sıfat olarak da kurulabiliyor, taysal insan dediğimde , tembel insan demiş oluyorum.

Dipçe : Taysal - Tembel (Derleme sözlüğü)
Bu sözcüğün kökü ne o zaman? Tay mı?
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Boraan » 31 May 2012, 17:06

Bu konuyu yukarda Oktay'a soru şeklinde belirtmiştim, bazı kökler bilinmiyor. Yeterli kayıt yok.Kök ad da olsa eylem de olsa aynı biçimde kurulur. Ya önad ya da ad yapar.Önad oluşan  bildiğimiz kökler de var.

uysamak :  (uyumlu olmaya bağlı, uyumla ilgili olmak, uyumlu olmak isteyen)  >  uysal insan

ya da uysal hayvan (evcil hayvan)...derleme sözlüğü
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Soñraki

Dön Ekler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'