Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

fizik, fiziksel, fizikî, fizikalizm

Mantık, Matematik, Doğabilim (fizik), Kimya, Dirimbilim (biyoloji) gibi dallarda bilimsel kavramlarıñ özleştirme çalışmalarını içerir.

Ynt: fizik, fiziksel, fizikî, fizikalizm

İletigönderen YİĞİT TULGA » 27 Mar 2009, 17:09

Uğrola sevgin Bensay,
Sizin yazdıklarınızdan sonra abayımı (dikkatimi) çekti.

Bu bilim kolunun adını ben, "DOĞUÇ" olarak önermiş ulayı (ve) bu konuyu da "DOĞUÇ" (fizik) olarak adlamıştım.

Sanırım yönetici arkadaşlarımdan biri benim çavım (bile) olmadan ad değişikliği yapmış.
Alındığımdan değil ancak "doğa" sözcüğünün karşıladıkları ile "doğuç - fizik" sözcüğünün karşılaması gerektikleri başka başkadır. Kimi oğur (zaman) birbirinin yerlerine geçebilirler ancak, "fizik" demek doğayı oluşturan, etkileyen demektir. Doğanın kendisi değildir, anlamaya, kavramaya çalıştığımız doğayı oluşturan yasalardır, kurallardır.

"Öyleyse fizik "doğuç" tur. Çünkü doğuç; nesnel niteliklerin (erk (kuvvet), erke( enerji), yererki (yerçekimi kuvveti), ısı, ışık, ivme, ığım (manyetizma) gibi ) niceliklerinin irdelenmesidir", diye tanımlıyorum: Doğuç, doğayı oluşturan nicel-liklerdir. Tüm bu değişik nicel-liklerin ortaya çıkardığına doğa diyoruz.
Daha da bilip kavrayamadıklarımız ile uğraştığımız ana bilimin adına da doğuç bilimi (fizik bilimi) diyebiriz.

Uğrola

Dipçe:
Nicel, nicellik
nicel  İng. quantitative Osm. miktari Alm. mengenmässig Fr. quantitatif
Niceliklerle ilgili; sayısal hesaplara ilişkin.
  • 0

En soñ YİĞİT TULGA tarafından 30 Eki 2012, 15:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Sözlük indir.
http://tufar.com/SanalBaba/
Taranmasına "kıyacağınız" sözlük varsa benimle iletişim kurunuz.

"Türk Dil Kurumu" ile "Türk Günay Kurumu" özerk, tüzel kişiliğine dönmelidir. Atatürk kalıtını çiğneyenler yargılanmalıdır...
YİĞİT TULGA
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 33

İletigönderen Oktay D. » 15 May 2009, 19:18

Bir doğacı/doğabilimci olarak, doğuç sözcüğünü kullanmamakla birlikte, meslektaşlarımıŋ da kullanmayacağını biliyorum (bizim aramızda Türkçeye önem veren çoktur, ancak onlar da zaten "doğa" diyor).
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3304

İletigönderen Toygun » 02 Eki 2010, 15:16

Fizik için doğabilim önerisi var. Ama doğa bilimleri diye bir deyiş var içine fiziği de alan. "İngiliz doğabilimci Charles Darwin" gibi sözceler görüyoruz. Ahmet Ercan bir yazısında fizik anlamında ölçkül sözcüğünü kullanmış ki hiç sevmedim.

fiziksel   

2. Genel olarak doğaya, maddeye, nesnelere ilişkin olan, fiziki: Fiziksel imkânsızlık.
Güncel Türkçe Sözlük

Bu ikinci anlamı için ne diyebiliriz. Fiziksel ilişki, fiziksel durum...
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1228

İletigönderen kavurt » 02 Eki 2010, 15:37

ahmet ercandan:

özük, özüksel
  • 0

Üyelik görseli
kavurt
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 17

İletigönderen Oktay D. » 02 Eki 2010, 16:14

doğa. doğabilim. Ayrıca diğer doğa bilimleri zaten tarihsel olarak fizikten çıkmadır. Eskiden fizikçi, kimyager veya biyolog diye meslek ayrımları yoktu.
  • 5

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Toygun » 02 Eki 2010, 18:16

"Yüzü çirkin ama fiziği güzel", "Doğumdan sonra fiziğinizi düzeltme yolları", "Windows'ta İstediğiniz Servisleri Fiziksel Olarak Silebilirsiniz"

Bu kullanımları için de karşılık düşünelim.
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

İletigönderen Oktay D. » 02 Eki 2010, 18:17

Bunları tartışmamış mıydık yerlikte?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Toygun » 12 Eki 2010, 00:16

Beşir Göğüş fiziki portre yerine dış betimce diyor.
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

İletigönderen SanalBaba » 10 Ara 2010, 15:17

Uğrola,

Bir öneri daha:

töz  + ük (cevher+cik)

tözük..... fizik

tözükçü....................... fizikçi
tözük bilimi................. fizik bilimi
tözüksel, tözükçül...... fizikî, fiziksel
tözükötesi.................. metafizik

tözük terimleri....... fizik terimleri
yalnık tözüğü........ insan fiziği (yapısal, çatanak (iskelet) tözüğü)
yüz tözüğü............ yüz fiziği (yapısal, kemiksel, der(i)altı)
yüz görünümü, görünüşü........ yüz fiziği (görünümsel, derisel, der(i)üstü)

olabilir.

Usumuzda bulunsun.

Uğrola
  • 0

En soñ SanalBaba tarafından 10 Ara 2010, 15:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Elimizdeki tüm sözlükleri toparlayıp kullanıma sunuyoruz. Türkçe dermece dil diyenlerin de okumasını  umarız. Kıytırık ölü dilleri evrensel dil sananları utandıralım. Sözlükleri okutalım, kullanalım,
http://tufar.com/SanalBaba/ Türkçe EVREN dili olacaktır: Bunu kanıtlayalım
Üyelik görseli
SanalBaba
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 30

İletigönderen Toygun » 30 Eki 2012, 15:32

Peki fizikalizm?
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

İletigönderen Bi50likdaha » 30 Ara 2013, 23:11

Doğul , dış görünüş fiziği için uygun değil mi ?
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 407

İletigönderen Oktay D. » 30 Ara 2013, 23:57

Bu başlıkta tartışılan sözcükleri tek tek éle almak istiyorum, kendi arka çıktığım önerileri yeşile boyadım:

doğacıl sözcüğünü "fiziksel, fizikî" için öneriyorum.

doğacılcılık sözcüğünü "fizikalizm" için öneriyorum.

doğabilim sözcüğü benim önerim olmakla birlikte, bu kullanımda yañlız olmadığımı dile getirmiştim. Kişi kendiliğinden bu öneriye varabiliyor. Bitişik ma ve tekil olması, onuñ "fizik" karşılığı olduğunu anlatırken; fizik, kimya, biyoloji gibi "fiziksel bilimler" için doğa bilimleri démek karışıklığı ortadan kaldıracaktır. Ayrıca "fiziksel" sözcüğünüñ karşılığı doğacıl olarak düşünülürse doğacıl bilimler sözü "natural sciences" karşılığı oluvérir.

doğa
sözcüğü özünde yan añlam olarak zaten "fizik"tir. Bilim olduğu añlaşılıyorsa doğabilim yérine doğa kullanılabilir, dahası kullanılmaktadır da.

doğuç sözcüğü, düzgün türetilmiş bir sözcüktür. doğ- éylemine -ç éki gelmiştir ki bu ék Türkçede bulunur [Erdal, 1991]. Ancak bu sözcük kullanıma girebilecek güçlülükte değildir. Bilim olan "fizik" kavramına karşılık çağrışımsızdır. Yiñe de "fiziksel görünüş" añlamına uygun düşünülebilir.

doğgu sözcüğü düzgün bir karşılık olmakla birlikte -ğg- parçası kulağı tırmalamaktadır. Añlamı geñel olarak "doğmuşluk" olarak algılanmalıdır.

ölçkül sözcüğü düzgün bir türetim değildir. Éyleme gelen bir -kül/-gül eki bulunmamaktadır [Erdal, 1991].

özük sözcüğünüñ türetilişi sorunludur. öz adına bir -k éki gelmesi anca küçültme ékiyle olanaklıdır. Oysa añlamda küçültmelik bir durum yoktur [Erdal, 1991].

tözük sözcüğü, tıpkı özük sözcüğü gibi sorunlar içerir.

dış bétimce sözcüğü "fiziksel görünüm" için uygun olsa da dış görünüş gibi sözcükler de yérinde olacağı için pék gerek yoktur. Sözcük tabî ki doğru bir türetimdir: béti- "yüzeye yazmak, kazımak" > bétim "yüzeye kazıma, yazma, tasvir" (Nurullah Ataç) > bétimle- "tasvir étmek" (Nurullah Ataç).

doğul "dış görünüş fiziği" sözcüğü doğru bir türetimdir, ancak çağrışımı konusunda sorunlar yaşayabilir gibi geliyor. Yiñe de déñenmelidir.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen toorku » 14 Oca 2015, 23:13

ben günlük kullanımda bilim haricince bir nesnenin dış görüntüsü vs anlamında kullanılan fiziksel için

varsal
fiziksel

yapısal
fiziksel

ingilizcede physic bir de physique ( physical body ) var ilki müsbet bilimlerle ilgiliyken ikincisi görünüşle ve yapıyla ilgili ma fiziksel sözcüğü bu nedenle iki kullanımda kullanılıyor bizde yanlış yargılamıyorsam meseleyi

mesela "fiziğiniz çok güzel" dendiğinde fizik bilimlerine hakimiyetten bahsetmiyoruz bu iki farklı sözcük aynı telaffuzla girmiş türkçeye
  • 7

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1188

İletigönderen hskizilcik » 04 Eyl 2017, 16:00

Fizik Latincede doğa demek. Fizik için doğrudan doğabilim demek yeterli olacaktır. Buna göre:

Astrofizik: yıldız doğası bilimi
jeofizik: yer doğası bilimi

gibi kullanımlar yetişir.
  • 0

Üyelik görseli
hskizilcik
Hasan Şahin Kızılcık
Dérnek Üyesi

Değerleme: 107

İletigönderen Furkan Yıldırım » 17 Eki 2017, 12:48

Fizik, kimya için vérilen önerileri güzel buluyorum ve kullanıyorum ancak kimya yérine özbilim déğil de özbilimi; fizik için doğabilim déğil de doğabilimi gibi kullanıyorum. Şundan ki diğer türlü ad yarım kalmış gibime geliyor. "Doğabilim", "Doğa ve bilim" demek gibi oluyor.
  • 0

Furkan Yıldırım
Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

Değerleme: 59

ÖncekiSoñraki

Dön Biçim ile Doğa Bilimleri

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'