Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

elektrik ilen elektronik

Mantık, Matematik, Doğabilim (fizik), Kimya, Dirimbilim (biyoloji) gibi dallarda bilimsel kavramlarıñ özleştirme çalışmalarını içerir.

Ynt: elektrik ilen elektronik

İletigönderen M.calli » 31 May 2014, 14:44

baylar tüm konuşmaları okudum da şu sözcüğün amberden nasıl elektrik biçimini aldığını göremedim bileniniz var mı ? bide çakın sözcüğü ortaklaşması açısından güzel olur ama eylem içeriyormuş gibi kulağa yaltı isim olarak daha uygun gibi
  • 0

Demir tavında düşünce dilde dövülür.
M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 535

İletigönderen Oktay D. » 31 May 2014, 15:26

M.calli yazdı:baylar tüm konuşmaları okudum da şu sözcüğün amberden nasıl elektrik biçimini aldığını göremedim bileniniz var mı ? bide çakın sözcüğü ortaklaşması açısından güzel olur ama eylem içeriyormuş gibi kulağa yaltı isim olarak daha uygun gibi

yakın “uzak olmayan” deyince yakmak geliyor mu akla? Eylem olanda vurgu çekim ekinden önceki hecedeyken, ad olanda vurgu soñ hecede: çakıñ “siz çakıñ” ile çakın “elektrik/on”
  • 0

En soñ Oktay D. tarafından 31 May 2014, 15:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 6070

İletigönderen M.calli » 31 May 2014, 16:30

kulakların ve gözlerin alışkın olmamasından olsa gerek yoksa dediğim gibi güzel ve dendiği gibi mogolcada kullanılıyorsa ortak dil açısından ufak ama güzel bir adım olur ama yaltı dedikleri gibi yıldız yaldız gibi benzer kullanımlarından mıdır başka bir neden midir bilemiyorum daha yakın gibi
  • 0

Demir tavında düşünce dilde dövülür.
M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 535

Re: elektrik ilen elektronik

İletigönderen Türkeröz » 17 Tem 2014, 06:32

"Işılgüç" var benim aklımda da.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 649

İletigönderen Oktay D. » 17 Tem 2014, 10:47

Türkeröz yazdı:"Işılgüç" var benim aklımda da.

güç dérken?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Türkeröz » 17 Tem 2014, 16:24

Şimdi bu elektrik enerji değil mi? İşte enerji demek yerine güç dedim. Sonuçta güç, birşeyi yapabilme sağlayandır, yapabilen şeydir.

güç İng. power
1. İş yapma hızı; birim zamanda yapılan iş. 2. Görsel bir aygıtın ayrıntıları seçme yeteneği.

BSTS / Fizik Terimleri Sözlüğü 1983

güç, -cü
(II) a. 1. Fizik, düşünce ve ahlak yönünden bir etki yapabilme veya bir etkiye direnebilme yeteneği, kuvvet: Zihin gücü. Yaşama gücü. 2. Bir olaya yol açan her türlü hareket, kuvvet, takat. 3. Sınırsız, mutlak nitelik: Tanrı'nın gücü. 4. Büyük etkinliği ve önemi olan nitelik: Paranın gücü. 5. Bir cihazın, bir mekanizmanın iş yapabilme niteliği: Motorun gücü. 6. Siyasi, ekonomik, askerî vb. bakımlardan etki ve önemi büyük olan devlet, devletler toluluğu: Güçler dengesi. 7. Bir ulus, bir ordu vb.nin ekonomik, endüstriyel ve askerî potansiyeli: İnsan gücü. 8. Bir toprağın verimlilik yeteneği. 9. mec. Yeterliliğini ve güvenilirliğini kanıtlamış kimse. 10. coğ. Bir akarsuyun aşındırma ve taşıma yeteneği. 11. fiz. Birim zamanda yapılan iş.

Güncel Türkçe Sözlük
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 649

İletigönderen Oktay D. » 17 Tem 2014, 18:05

Añladım. Ancak elektrik enerjisi ile elektrik kavramı farklı iki olgudur. Ayrıca elektrik, ışıkla değil daha çok elektronla ilişkilidir.

Elektrik, elektronlarıñ metal üzerinde akmasıdır. Kısaca elektronlarıñ hareketidir. Tıpkı suyuñ borulardan hareket etmesine, "su tesisatı" dememiz gibi, elektronların tel üzerinde hareket etmelerine de elektrik diyoruz. Oysa elektrik enerjisi ve elektriksel güç, bu hareketiñ farklı nicelikleridir. Örneğin elektrik akımını, su borusu örneğindeki debiye beñzetebiliriz. Bu durumda elektrik gücü, su basıncı ile debinin çarpımına denk düşer. Elektrik enerjisi de bu gücüñ belli bir süre boyunca kullanılmasıyla elde edilen (veya harcanan) enerjidir.

Kısaca elektrik ile elektrik enerjisi ve elektrik gücü farklı kavramlar olup, ışılgüç türetimi karışıklığa veya eñ basitinden añlamsız yinelemeli tamlamalara neden olacaktır.

Ayrıca elektriğiñ, ışıkla değil elektronla tanımlanan bir kavram olduğunu yeniden anımsatayım. Işığıñ akışına ise optik/optics ve bu akışıñ veri işlem ve iletişim kısmına da fotonik/photonics deniyor. Tıpkı elektrik ve elektronik gibi...
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen birtancazin_ » 20 Tem 2014, 19:22

Yalmak eyleminden yola cikabiliriz.
yakmak yanmak ışık yaldiz yıldız Yıldırım alev alaz ya da yalaz yalabık sozcukleri yalmak eyleminden daha dogrusu ya.dan yaşumak var bu anlamda.
Çakmak ışımak balkımak parlamak öpelmek ışıldamak parildamak
kıvılcım
pek çok sözcük bulunmakta.

cereyan değişik anlamlarda kullanıldığından akım ile karsilanmali ancak elektrik için yalkım sözcüğünü oneriyorum.
  • 1

birtancazin_
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 36

İletigönderen cingelek » 22 Mar 2016, 11:30

çıtrık
Kıvılcım, şerare.
Görsel
  • 0

cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 408

İletigönderen kuluduk » 08 Eyl 2016, 05:59

Elektrik sözünün kökenine bakarsak:
From New Latin ēlectricus ‎(“of amber”), from Ancient Greek ἤλεκτρον ‎(ḗlektron, “amber”), related to ἠλέκτωρ ‎(ēléktōr, “shining sun”).

kehribar: 1. isim Süs eşyası yapımında kullanılan, açık sarıdan kızıla kadar türlü renklerde, yarı saydam, kolay kırılır ve bir yere hızlıca sürtüldüğünde hafif cisimleri kendine çeken, fosilleşmiş reçine, samankapan, kılkapan.

Milattan önce 600'lü yıllarda Miletli Thales kehribarın yünlü kumaş, post gibi yüzeylere sürtüldüğünde kıvılcım çıkarttığını görmüş, sonra onun saç teli, saman, odun kıymığı gibi hafif maddeleri kendine çektiğini gözlemiştir. Bu özellik 2000 yıl gizemini korumuş ancak 1600'lerde Dr. William Gilbert kehribarın manyetik özelliğini araştırmış ve eski Yunan'da kehribarın ismi olan Elektrondan esinlenerek elektrik sözcüğünü ilk kullanan bilim adamı olmuştur.

kıvılcım İng. spark

Hava gibi uçun halinde yalıtkan bir ortamda birdenbire oluşan kısa süreli elektrik boşalması.
BSTS / Fizik Terimleri Sözlüğü 1983

çıngı

a. hlk. 1. Kıvılcım. 2. Parça, zerre.
Güncel Türkçe Sözlük

Halk arasında elektrik kablolarının birbirine teması gibi sebeplerle çıkan kıvılcıma da çıngı denildiği görülüyor.
çıngı2.png
çıngı2.png (188.42 KiB) 18962 kéz görüntülendi
  • 5

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 135

İletigönderen Tözkoparan » 25 Eki 2016, 16:34

Bu tartışmada balk, balkı, balkın önerileri unutulmasın.

viewtopic.php?f=203&t=5428&p=38024#p38024
  • 0

Tözkoparan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 50

İletigönderen Ahmet R. » 29 Eyl 2019, 12:58

Türkeröz yazdı:Bense elektriğe ışıtkan diyorum. Kıvılcımların birleşmesiyle oluşan kıvılcım topluluğuna kıvılgan, kıvılganın ışıtma erkesine (enerjisine) de ışıtkan (elektrik) veya ışılgan denilebilir. (kıvılcım<kıvılgan<ışıtkan, ışılgan)
Elektriklendirmek; ışıllandırmak
Elektron; ışılcık
Elektronik; ışılcal
Lamba; ışıtak
Ampul; ışıtlık

Işılcık sözüğünü elektron yerine kullanmaktansa ışığın parçacığı olan foton yerine kullanmak mantıklı olabilir. Hatta ışılcık yerine direk ışıl diyebiliriz. Elektron yerineyse çakıl diyebiliriz. Tarihçesine baktığımızda elektron sözcüğü de kehribar taşlarından gelmektedir.

öñeri Işıl
Foton

öñeri Çakıl
Elektron

Bu durumda

öñeri Çakık
Elektrik

öñeri Çakıkçık
Elektronik

olabilir mi acaba?
  • 0

Üyelik görseli
Ahmet R.
Ahmet Renklioğlu
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 63

İletigönderen datadeveb » 20 Eki 2020, 23:19

Tacikçe ve Farsça'da "berk" sözcüğü elektrik anlamına geliyormuş. Berk Türkçe kökenli sözcük değil mi deyip anlamlarına baktım. TDK'da karşıma çıkan anlamlar şöyle. Arapçada ise şimşek anlamına geliyor imiş.. Siz ne diyorsunuz? ???

berk
1. sıfat Sert, katı.
2. sıfat Sağlam.

TARAMA SÖZLÜĞÜ
berk, (perk)
1. Sağlam, sıkı, muhkem, kuvvetli, 2. Katı, sert. 3. Sert, şiddetli. 4. Süratli.

DERLEME SÖZLÜĞÜ (TÜRKİYE TÜRKÇESİ AĞIZLARI SÖZLÜĞÜ)
[berk (I)]
Sert, katı, sağlam, kuvvetli
[berk (II) -1]
Hızlı olarak, çabuk
berk (I)
[-> bek (I)]
berk (II)
1. [-> bek (III)]
berk (II)
2. Kuvvetle, şiddetle, sıkı olarak, sağlam bir şekilde: İpin ucunu berk tut.
berk (II)
3. Yüksek sesle: Berk söyle, berk çağır.
berk
1. Sert, kuvvetlice. 2. Hızlı, çabuk
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1147

İletigönderen Aparog » 21 Eki 2020, 11:21

Azerbaycan-Ermenistan savaşında psikolojik silah olarak kullanılmalısın Deveb. Arapçadaki "berk" kaf ile yazılır. Türkçeden geçmiş olsaydı kef ile yazılması daha mantıklı olurdu. Göktürk alfabesinde eb-er-ek şeklinde yazılıyor. Ayrıca: Aram bāraq בָרַק a.a. ≈ Akad barāqu a.a.
  • 0

Eksi değerleme almaya bayılırım.
Üyelik görseli
Aparog
Dilge Itlik Kagan
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: -33

İletigönderen datadeveb » 21 Eki 2020, 12:24

Aparog yazdı:Azerbaycan-Ermenistan savaşında psikolojik silah olarak kullanılmalısın Deveb. Arapçadaki "berk" kaf ile yazılır. Türkçeden geçmiş olsaydı kef ile yazılması daha mantıklı olurdu. Göktürk alfabesinde eb-er-ek şeklinde yazılıyor. Ayrıca: Aram bāraq בָרַק a.a. ≈ Akad barāqu a.a.

Arapçada şimşek anlamında olduğunu yazmıştım. Bu yorumunla okuduğunu anlamadığını anladım. Şimşek anlamına gelen bir sözcüğün elektrik anlamında kullanılmasına ne diyorsunuz diye sormuş olabileceğimi düşünmemiş gibisin. Konuyu çatallandırma! Ötül/rica ederim.
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1147

Önceki

Dön Biçim ile Doğa Bilimleri

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'