Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

koordinat

Mantık, Matematik, Doğabilim (fizik), Kimya, Dirimbilim (biyoloji) gibi dallarda bilimsel kavramlarıñ özleştirme çalışmalarını içerir.

Ynt: koordinat

İletigönderen datadeveb » 15 Ara 2018, 01:26

Derinlik söz konusu olduğunda enboy birleşik adı karşılamayacak. Üç boyutlu ortamda ögeyi bir konuma koyduğunuzda ögenin enboyu şudur dediğinizde her anlam karmaşa içine düşecektir. Ögenin enboyu bu... Anlam bin bince çok fazla karışıyor.

"Ögenin koyrultusu şöyle..." Nereye koyulduğunu düşündürüyor. Koyulma bölgesini düşündürtüyor. Koyulduğu bölgeye erişme anlamını düşündürtüyor. "Yola koyulduk" deyimimiz var. Koyrultu önerimin arkasında durabileceğim güzel anlamlar var. Size de öyle gelmiyor mu?
  • 2

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 208

Ynt: koordinat

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 15 Ara 2018, 01:51

Ben enboy dizgesi sözünü yalnızca matematikteki karşılığı için önermiştim. Yapılan bir önerinin sözcüğün tüm anlamlarını karşılaması gerekmiyor. :)
  • 1

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 727

Önceki

Dön Biçim ile Doğa Bilimleri