Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

atom, atomize etmek, molekül

Mantık, Matematik, Doğabilim (fizik), Kimya, Dirimbilim (biyoloji) gibi dallarda bilimsel kavramlarıñ özleştirme çalışmalarını içerir.

Re: atom, atomize etmek, molekül

İletigönderen M.calli » 05 Eyl 2014, 22:40

molekül için çimge demişler kökü nedir çimcik benzeri bir kökü varsa bence en uygun sözcüklerden biridir bu konuda
  • 0

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 530

Ynt: atom, atomize etmek, molekül

İletigönderen Furkan Yıldırım » 29 Eyl 2017, 20:50

TDK'nın 'Birey' için yazdığı anlam: Kendine özgü nitelikleri yitirmeden bölünemeyen tek varlık, fert
Bu sözcüğünün daha çok fert sözcüğünün karşılığı olarak oturduğu kanısındaysanız 'Ed', demeli 'Ey' kökünden üretim yapılabilir diye düşünüyorum. Ey, madde démek.
Eycik
Atom
Birimey
Atom

Molekül için öncesinde güçlü öneriler verilmiş diye düşünüyorum.
  • 0

Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

Değerleme: 49

İletigönderen Oğuzosis » 30 Eyl 2017, 21:08

Furkan Yıldırım yazdı:TDK'nın 'Birey' için yazdığı anlam: Kendine özgü nitelikleri yitirmeden bölünemeyen tek varlık, fert
Bu sözcüğünün daha çok fert sözcüğünün karşılığı olarak oturduğu kanısındaysanız 'Ed', demeli 'Ey' kökünden üretim yapılabilir diye düşünüyorum. Ey, madde démek.
Eycik
Atom
Birimey
Atom

Molekül için öncesinde güçlü öneriler verilmiş diye düşünüyorum.

Bu, "birey" sözünün "-ey" kısmı için düşündüğüm 2 ihtimali sizinle paylaşacağım:
1) Addan fiil yapan "+e-" ile fiilden ad yapan "-yü" eklerinin birleşimi olabilir; bireyü > birey
2) Addan fiil yapan "+e-" ile fiilden ad yapan "-gü" eklerinin birleşimi olabilir; biregü > birey.
Elbette ki diğer arkadaşlar bu konuda, benden çok daha iyi açıklamalar yapabilir ancak ben de fikirlerimi sizinle paylaştım.
Bu arada, "éd" sözcüğü bildiğim kadarıyla "mal-mülk, servet, eşya, varlık" anlamlarında. Benim bildiğim bir "fert" anlamına sahip değil :) .

*Kalın işaretliler -bildiğim kadarıyla- asli anlamdır.
  • 0

Oğuzosis
Oğuzhan Yavru
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 178

İletigönderen birtancazin » 30 Eyl 2017, 23:11

Özeğen olabilir.

Sürekli öz durumda olan anlamıyla
  • 0

birtancazin
birtancazin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 248

İletigönderen Furkan Yıldırım » 30 Eyl 2017, 23:57

Oğuzosis yazdı:Bu, "birey" sözünün "-ey" kısmı için düşündüğüm 2 ihtimali sizinle paylaşacağım:

Yok, ben burda "Birey" sözcüğünün oluşumu için açıklama yapmadım. Öyle görünmüşse açıklamış olayım. Bu karşılığı TDK'da görünce atom için kullanılabilir diye düşündüm. Bunun oluşumu "Bir" ve "Ey" sözcüklerinin birleşmesi midir, hiç bilmiyorum.
Ed/Ey sözcükleri fert demek değil zaten Sayın Oğuzosis; "Birey", "Fert" demek. :)
Ey sözcüğünden türetim yapılabileceğini ayrıca düşünmüştüm aslında. Fizik derslerinde "Madde" yerine "Ey" yazarım zaten hep.
  • 5

Furkan Yıldırım
Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

Değerleme: 49

Önceki

Dön Biçim ile Doğa Bilimleri

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'