Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

matematik

Mantık, Matematik, Doğabilim (fizik), Kimya, Dirimbilim (biyoloji) gibi dallarda bilimsel kavramlarıñ özleştirme çalışmalarını içerir.

Ynt: matematik

İletigönderen Oktay D. » 17 Oca 2015, 12:36

Türkeröz yazdı:Sayışlam diyelim.

Matematik ile saymayı karıştırıyorsunuz. Matematik sayılardan ibâret değildir. Sayı kuramı, matematiğiñ sayılamaz kadar çok kuramından yalñızca bir tanesidir.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3304

İletigönderen Türkeröz » 23 Oca 2015, 18:43

Oktay D. yazdı:
Türkeröz yazdı:Sayışlam diyelim.

Matematik ile saymayı karıştırıyorsunuz. Matematik sayılardan ibâret değildir. Sayı kuramı, matematiğiñ sayılamaz kadar çok kuramından yalñızca bir tanesidir.

Sayışlam=Sayı + İşlem

Sadece sayı değil işlem de var. İkisinin karışımı var. Bu da olmuyorsa;

BSTS / Matematik Terimleri Sözlüğü
matematik anlamı
bakınız» uzbilim.

Buna bakacağım. Benimsersem kullanırım. Yoksa matematik kalacak.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 509

İletigönderen Oktay D. » 23 Oca 2015, 20:41

Soñuçta işlem, yiñe sayılarla ilgilidir, özel bir tür fonksiyondur. Matematik, dediğim gibi, sırf sayı kuramından ibaret değildir. Sayılar (ve dolayısıyla işlemler) matematiğiñ sadece bir parçasıdır. Matematiğiñ işlem kısmına aritmetik déniyor.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen toorku » 23 Oca 2015, 21:23

sayıtbilim
matematik
?
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1188

İletigönderen Oktay D. » 23 Oca 2015, 22:48

Matematik sayılardan ibaret değildir demiş miydim? :)

Hocam aritmetikle matematiği karıştırıyoruz, okulda bize öyle bir algı yüklüyorlar ondan oluyor. sayıbilim, sayıtbilim, sayıişlem vs. bunlar aritmetik için olabilir, matematik için değil.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen toorku » 23 Oca 2015, 23:37

Oktay D. yazdı:Matematik sayılardan ibaret değildir demiş miydim? :)

Hocam aritmetikle matematiği karıştırıyoruz, okulda bize öyle bir algı yüklüyorlar ondan oluyor. sayıbilim, sayıtbilim, sayıişlem vs. bunlar aritmetik için olabilir, matematik için değil.

elbette matematik sayı sayma ya da sayısal işlemlerden ibaret değil benim önerim direk olarak saymanın kendisiyle alakalı değil

o açıdan ben yapmak la yapıt arasındaki ilişki neyse saymakla sayıt arasındaki ilişkiye benzen bir ilişkiden yola çıkarak önerdim yani sayıt dedimizde aslında saymakdan ya da ardılsıllıktan bahsetmiyoruz artık daha soyut bir yapı var orda en azından benim bakış açım bu yöndedir
  • 0

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 24 Oca 2015, 16:18

Soyut cebirde sayıt sözcüğü "skaler" añlamında kullanılıyor (vektör uzaylarındaki sayılar skaler ve vektör diye ayrılır).
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen toorku » 24 Oca 2015, 19:38

Oktay D. yazdı:Soyut cebirde sayıt sözcüğü "skaler" añlamında kullanılıyor (vektör uzaylarındaki sayılar skaler ve vektör diye ayrılır).

hocam bence skalar a sayıt hiç mi hiç uymamış vektörlerde vektör matematiğinde biraz çalışmışlığım var biliyorum skalar dediğimizde birim vektörün çarpanı büyüklüğü vb anlamında kullanıyor ben yanlış mı biliyorum zaten ingilizceside büyüten çarpan uzatan anlamında

hatta quaternionlardaki scalara da uymaz bence

matematikçi değilim yani kişisel görüşüm

"In linear algebra, real numbers are called scalars and relate to vectors in a vector space through the operation of scalar multiplication, in which a vector can be multiplied by a number to produce another vector.[1][2][3] M"

çarpıt scalara çok daha uygun olurdu bence
  • 5

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 24 Oca 2015, 21:39

toorku yazdı:çarpıt scalara çok daha uygun olurdu bence

Katılıyorum. bkz: scalar, skaler başlığı.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Furkan Yıldırım » 17 Eki 2017, 15:45

Matematik notlarımı temize çekeyim dedim, bétlek bir yanda kaldı bir başına. :) Üşenmeyip hepsini okudum da kimse adlara tapı olmamış.

Ben nedense Matematiğe bilim olarak bakamadım gitti. Çoğu kişi bilim diyor ama, Matematikte doğruluğu kanıtlanan yada benimsenen bilgilerin geri dönüşü olmaz.1 herkes için 1dir. Bunun ne anlattığı da bellidir.

kökünden türetim yapılabileceğini düşünmüştüm aslında ancak, matematik kuramları düşünmek, yeni teoriler oluşturmak matematik değildir. Akıl oyunlarını izlediniz mi bilmiyorum, adamın yaptığı matematik değil. Buna (ulus arasında da bu böyle aslında) hocalık, bilim adamlığı, profesörlük neyin demişiz.

"E ne diyeceğiz o zaman" diyecek olursanız. Sıradanlaşmış bir söz: "Fiziğin dili matematiktir." Bence çok doğru, bilimler birbirleri aracılığıyla gelişebilir, kimya fizik kullanabilir, fizik matematik kullanabilir. Ancak matematik başka bir bilim kullanarak gelişmez, düşünme ile gelişir. Bence;
Bilimdili
Matematik
yada aynı anlamı taşıyan bir sözcük üretimi yapabiliriz.
Matematik geliştirmek için de öğbilim, sâbilim yada başka bir ad düşünelim derim.
  • 0

Furkan Yıldırım
Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

Değerleme: 59

İletigönderen Oktay D. » 17 Eki 2017, 20:20

Furkan Yıldırım yazdı:matematik kuramları düşünmek, yeni teoriler oluşturmak matematik değildir

Bunu añlamadım. Matematik kuramları düşünmek, yeni kuramlar oluşturmak nasıl matematik olmuyor? Ya da matematik değilse nedir? Örneğin Kurt Gödel matematikçi değil midir? Veya Zermelo veya Freankel veya Hilbert matematikçi değiller midir?

Bu arada matematik elbette bilimiñ dili olarak kullanılıyor ancak matematiğiñ kendisi bilimiñ dili olarak tanımlanamaz, bu sadece işlevini tanımlar. Örneğin bétik kavramı "yazı içeren, yazı yazılmış şey"dir ancak işlevi "okunmak" veya "bilgi aktarmak" olur, ki, bétiği "bilgi aktaran şey" olarak tanımlayamayız.

Matematiği daha çok añlama biçimi olarak düşünmeliyiz. Bir şeyi nasıl añladığımızı, başkasınıñ da aynı añlamla añlamasını garantileyen bir yapıya sahiptir matematik. Ayrıca biçimle doğrudan ilişkilidir, matematiksel nesneler biçimseldir, yani kağıda dökülebilirdirler. Yani matematikte bir şeyden söz édebilmek için kağıda dökebiliyor olmañız lazım (elbette her kağıda dökülen şey matematiksel değildir). O yüzden matematik kavramınıñ temel iki bileşeni vardır: añlama ve biçim. O yüzden "añlama biçimi" dérken oldukça dikkatli sözcükler seçmeye çalışmıştım.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Furkan Yıldırım » 17 Eki 2017, 22:06

Oktay D. yazdı:Bunu añlamadım. Matematik kuramları düşünmek, yeni kuramlar oluşturmak nasıl matematik olmuyor? Ya da matematik değilse nedir? Örneğin Kurt Gödel matematikçi değil midir? Veya Zermelo veya Freankel veya Hilbert matematikçi değiller midir?

Matematikçi olarak yéñi bir sözcük türetmiş oluyorsunuz hocam, ben matematik déğildir dedim. Biz burada Türkçe sözcükler diriltiyor, derliyor yada üretiyoruz. Hep üretim de yapabilirdik, hep üretim yapıyor gibi düşünerek yola çıkalım. Üzerine ekleme yaptığımız dil Türkçe, ancak biz Türkçe mi yapıyoruz Türkçecilik yada özleştirmecilik mi? Ben bir robot ürettiğimde mekatronik mi yapmış oluyorum mekatronikçilik mi?

Oktay D. yazdı:Matematiği daha çok añlama biçimi olarak düşünmeliyiz. Bir şeyi nasıl añladığımızı, başkasınıñ da aynı añlamla añlamasını garantileyen bir yapıya sahiptir matematik.

Bu dédiğinize bütünüyle katıldığım için matematiğe bir dil olarak bakıyorum.(Anadolu Türkçesi bilen herkes 'Elma'yı okuyunca ne olduğunu bilir. Matematik bilen herkes 'x=2y'yi okuyunca 'y=x/2' olduğunu bilir.) matematiği ayrı, matematik üzerine çalışmayı ayrı adlandırabiliriz diyorum.(Bence güzelde olur) Örneğin: felsefe, filozof.
Zaten vérilen çoğu öneri(öğbilim gibi) özünde düşünebilmek, matematiği geliştirebilmek gibi añlamlara erişmiyor mu?

Haklısınız, matematik añlama biçimi ancak matematik düşünmek déğil ki öğbilim diyelim, düşünülmüş, kanıtlanmış ve onaylanmış bilgiler. Matematiğiñ içinde düşünmek mi vardır düşünenler mi matematiği geliştirir, kurallarını oluşturur.
Örneğin kimya, maddeniñ özünü inceler diye özbilimi dedik; fizik, doğayı inceler diye doğabilim dedik. Ancak matematik düşünmeyi mi inceler? Ayrıca yalñız sayıları, yalñız işlemleri, yalñız biçimleri... de incelemez.

Bilimdili önerisi için ısrarcı déğilim ancak matematiği dil gibi görerek adlandırmalıyız bence. Çünkü "abcçdefg...1234...-/(")'_*... nasıl şuan kullandığımız yazı dilimizse, ister biçimler olsun ister sayılar olsun ister "f(x)" gibi gösterimler olsun hepsi matematik adında bir dil. Bunu geliştirmek bir bilim olabilir. Tersini düşünenlere de saygım soñsuz ancak matematikçilerde de yaygın olarak bu görüşe rastladım. Hatta géçen gün sınıfta olan bir olay:

Hoca matematik anlatıyordu, sınıftan uğultular yükselmeye başlayınca hızlıca yazdı konuyu ve biz yazarken de bize dönüp: "Oğlum hindi hööyle gaymak gibi bi Japon gızı sévseniz, onun hatırına Japonca öğrenmeceeniz mi yav. Mühendislik aşkına da bu dili öğrenceeniz işte ni yabaam(yapalım) yaani." dedi. :D
  • 0

Furkan Yıldırım
Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

İletiThis post was deleted by Furkan Yıldırım on 17 Eki 2017, 22:26.

İletigönderen Oktay D. » 17 Eki 2017, 22:27

Matematikçilik ile ilgili bir şey söylemedim ki :) Bir de matematik ve matematik üzerine çalışmak ikilisi ile Türkçe ve Türkçecilik ikilisi aynı ilişkiye sahip değil. O yüzden söylediklerinle ilgili kafam daha da karıştı ???

Matematiği dil olarak kullanmamız, matematiği dil yapmaz. Matematiği, matematik dışındaki uğraşlar üzerinden tanımlamamız doğru gelmiyor. Bu tıpkı bilgisayara, sırf bürokratlar o amaçla kullanıyor diye daktilo demek gibi bir şey. Matematik yapanlar dışındaki herkes matematiği dil olarak kullanabilir ancak matematik yapanlar onu dil olarak kullanmıyor.

Fizik nasıl ki doğayı (doğadaki varlıkları ve aralarındaki ilişkileri) inceliyorsa, matematik de soyutluğu (soyut varlıkları ve aralarındaki ilişkileri) inceler. Fizik denilen bilim bunu yaparken doğadaki nesne ve ilişkileri matematikteki nesne ve ilişkilere eşleyerek daha kolay hale getirir. Ancak matematik başka bir alandaki şeyleri kullanmaz, kendi içindeki şeylerden doğrudan söz eder.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Furkan Yıldırım » 17 Eki 2017, 23:16

Türkçe ve Türkçecilik ilen matematik ve matematikçiliği şöyle ilişkilendirmiştim: Türkçe yazım kuralları koyan kimselere, yeni sözcük üreten kimselere Türkçeci yada özleştirmeci diyoruz. Ancak bunlar oturup dil üretmiyor dile ekleme yapıyor. Matematiğe kurallar ekleyen üzerinde çalışmalar yapanlara da matematikçi diyoruz. Onlarda ayrı bir bilim dalı oluşturmuyor, ekleme yapıyor. Özleştirmeci gibi neden ayrı adları olmasın? (Burada olan bir duruma, yerleşmiş bir görüşe itiraz etmiyorum, aksini kanıtlamıyorum; matematik ve matematikçiliği ayrı ayrı adlandırabiliriz diye göstermeye çalışıyorum. Akıl oyunlarında adamın yaptığı matematik değil matematik üzerine çalışmak, üretmektir diye bunu demek istemiştim.) Bunu da orda yazma nedenim öğbilim sözcüğünün düşünmek, matematiği geliştirmek anlamına iye olduğunu düşünmemdi. Belki de bunu felsefe için kullanmalıyız.
Oktay D. yazdı:Bu tıpkı bilgisayara, sırf bürokratlar o amaçla kullanıyor diye daktilo demek gibi bir şey.
Ancak bilgisayar yalnızca bilgi de saymıyor. Matematik bir dil olmak dışında nedir? Matematiğin incelediği soyutluk, usumuzdaki soyut ölçü birimleri değil mi ve bu olay 1,2,3 gibi sayıları oluşturmakla başlamadı mı? Bu 1kgın neye eşit olduğu neye göre belirlendi sorusuna benziyor. Matematiğin incelediği soyut kavramlara kişioğlunun usundaki ortak dil demek sizce çok mu saçma olur? :)
Oktay D. yazdı:Ayrıca matematiği dil olarak kullanmamız, matematiği dil yapmaz.
Belki de matematik okumadığım için böyle görmüyorumdur. Gökbey hoca ne düşünüyor bu konuda merak ettim şimdi.
Peki matematikçiler olaya ne gözle bakıyor, buldukları kuralların ne olduğunu düşünüyorlar? Demenize göre dediklerim bilgisayara yalnızca daktilo gözüyle bakmak, peki matematiğin bütün alanlarını, uğraşını kapsayan bir ad nasıl bulabiliriz? (Yalnız burada öğbilim sözcüğünün de doğru olmadığı konusunda anlaşmış durumda mıyız?)
  • 0

Furkan Yıldırım
Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

ÖncekiSoñraki

Dön Biçim ile Doğa Bilimleri

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Bing [Bot] ve 2 konuk

Reputation System ©'