Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Aktüatör

Mantık, Matematik, Doğabilim (fizik), Kimya, Dirimbilim (biyoloji) gibi dallarda bilimsel kavramlarıñ özleştirme çalışmalarını içerir.

Aktüatör

İletigönderen Furkan Yıldırım » 13 Tem 2020, 00:20

Furkan Yıldırım(sensör başlığında) yazdı:Hali hazırda mühendislikte algılayıcı sözcüğü kullanılıyor. Her mühendis bu sözcüğü anlar yabancılık çekmez çünkü Türkçe elektrik-elektronik, mekatronik gibi bölümlerde dersin adı doğrudan "Algılayıcılar" zaten. Makina okuyanlar bu dersi alıyor mu bilmiyorum ama bu konuyu öğrenen her mühendislik öğrencisi algılayıcı sözcüğünü en az bir kez duymuştur.

Hatta ilginç bir durum da; eskiden bizde adı "Algılayıcılar ve Eyleyiciler" olan dersin adı "Algılayıcılar ve Aktüatörler" olarak değiştirildi. Tıpkı bunun gibi "Mikrodenetleyiciler" dersinin adı "Mikrokontrolörler" oldu. Bunlara ne gerek vardı bilmiyorum, neden böyle bir şey yaptılar hep merak etmişimdir. Ancak hocalarımız bizim dilimiz böyle alıştı diye yeni sözcükleri kullanmadılar, iyi de yaptılar. Yani algılayıcı sensör , eyleyici Aktüatör. Elektrik, hidrolik akışkan basıncı vs gibi bir enerji kaynağı tarafından çalıştırılarak hareket ürettirilen ürün; ör: motor, hidrolik silindir vs. , mikrodenetleyici İçerisine yazılan programa bağlı olarak girişlerini ve çıkışlarını denetleyebilen elektronik devre elemanı. Ör:PIC16f877 sözcükleri mühendislikte uzun yıllardır kullanılan oturmuş sözcüklerdir.
  • 0

Üyelik görseli
Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi
 
İleti: 218
Katılım: 23 Ağu 2017, 21:00
Değerleme: 323

Dön Biçim ile Doğa Bilimleri

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'