Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

entropi

Mantık, Matematik, Doğabilim (fizik), Kimya, Dirimbilim (biyoloji) gibi dallarda bilimsel kavramlarıñ özleştirme çalışmalarını içerir.

entropi

İletigönderen Kızıltürk » 21 Oca 2015, 18:44

Tanım yazdı:Entropi , bir sistemdeki düzensizliğin ölçüsü olarak ifade edilebilir. Daha değişik bir tanımla, entropi, bir termodinamik sistemden başka sistemlere iş şeklinde aktarabilecek enerji miktarını gösteren özellik veya durum fonksiyonu olarak da tanımlanır. Sistemdeki düzensizlik arttıkça, sistemin entropisi de artar, yani sistemin faydalı iş verme kabiliyeti de azalır.Ayrıca entropi termodinamiğin ikinci yasasıdır.

Diril Kimya Biyokimya Sözlüğü ve TDK'de entropi için şu öneri geçmekte:

dağı
entropi

Benim önerim ise şudur:

düzensizlik ölçüsü
entropi
  • 5

''Ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır."
-M.Kemal Atatürk-
Kızıltürk
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 414

Ynt: entropi

İletigönderen Oktay D. » 21 Oca 2015, 18:50

Dahası, "ölçüsü" kısmına gerek yok, ben doğrudan
düzensizlik
entropi

biçiminde kullanıyorum.
  • 4

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3478

İletigönderen hskizilcik » 04 Eyl 2017, 15:55

Oktay D. yazdı:Dahası, "ölçüsü" kısmına gerek yok, ben doğrudan
düzensizlik
entropi

biçiminde kullanıyorum.

Düzensizlik yerine içdüzensizlik demek daha doğru olur sanırım.
  • 0

Üyelik görseli
hskizilcik
Hasan Şahin Kızılcık
Dérnek Üyesi

Değerleme: 122

İletigönderen Oktay D. » 04 Eyl 2017, 17:05

İçi olduğuna göre dışı da olmalı. Dış düzensizlik nédir?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen hskizilcik » 04 Eyl 2017, 17:16

Entropi için bir makalemde düzensizlik terimini kullandığımda, hakem değerlendirmesinde "içdüzensizlik" önerisi geldi. Hakem açıklaması şöyle idi:

entropy kelimesi için bir dip not konmasının yararlı olacağı düşüncesindeyim. Bu konuda başka uzman görüşü de aldım. Düzensizliğin, görünür ölçekteki düzensizlik değil de, atom ve moleküllerin konumları ve hareketleri ile ilgilili düzensizlik olduğunu vurgulamak için, "içdüzensizlik" şeklinde bir terim daha uygun olur. Kelime bu şekilde kullanırsa bir çok kavram hatasının da önüne geçeceğini tahmin ediyorum. Latince "en-" eki ile bağlantı kurmak mümkün.

Bu açıklamayı yerinde buldum. Ne de olsa, en- ön eki ile verilmek istenen anlam bu olsa gerek. Sözcüğün kökenini inceledim. Şöyle bir açıklama ile karşılaştım:

entropy (n.)
1868, from German Entropie "measure of the disorder of a system," coined 1865 (on analogy of Energie) by German physicist Rudolph Clausius (1822-1888), in his work on the laws of thermodynamics, from Greek entropia "a turning toward," from en "in" (see en- (2)) + trope "a turning, a transformation" (from PIE root *trep- "to turn"). The notion is supposed to be "transformation contents." Related: Entropic.

Tüm bunlardan sonra, iç sözcüğünü başa getirip birleşik sözcük yapmak bana anlamlı geldi. Yoksa dış düzensizlik olduğunu ileri sürmüyorum.
  • 0

Üyelik görseli
hskizilcik
Hasan Şahin Kızılcık
Dérnek Üyesi

Değerleme: 122

İletigönderen Oktay D. » 04 Eyl 2017, 20:13

entropy sözcüğü Almancada fizikle ilgili añlama kavuşmuş ancak Yunanca entropia "(bir şey)e doğru dönüş" sözcüğünden geliyor. Köken olarak, en "iç" ile trope "dönüş, dönüşüm" sözcükleriniñ birleşiminden geliyor. Alman fizikçi Rudolph Clausius'uñ bu sözcüğü séçmesindeki amaç energia "enerji" sözcüğüne beñzemesidir, ki bu sözcük "işte, iş üzerinde (olan)" démektir. Kısaca "iç düzensizlik" gibi bir durum yok. Tersine, toplamda kavramıñ karşılığı "düzensizlik".

Öte yandan alıntıda söylenen şeye katılmıyorum. Görünür ölçekteki düzensizlik ile moleküler ölçekteki düzensizlik aynı şeydir. Nitekim entropi, büyük veya küçük ölçekten bağımsız bir kavram olup tümüyle véribilgisel istatistiksel dir.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Gökkurt » 08 Eyl 2017, 05:53

kargaşa
entropi
  • 0