Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

"Türkçedeki *po ve *pol kökleri" yazısı (Bülent Tarhan)

Türkçe ile yad diller arasında yapılan karşılaştırmaları içerir.

"Türkçedeki *po ve *pol kökleri" yazısı (Bülent Tarhan)

İletigönderen Oktay D. » 06 Eyl 2011, 23:36

http://my.opera.com/polox/blog/2011/01/31/turkcedeki-po-ve-pol-kokleri (silinmiş, Tozkoparan sağ olsun bildirdi)
https://www.academia.edu/6439635/Turkce ... OL_Kokleri

Bir yérden soŋra kopmuş ancak başı ilgi çekici.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3478

Ynt: "Türkçedeki *po ve *pol kökleri" yazısı (Bülent Tarhan)

İletigönderen Tözkoparan » 16 Ara 2016, 01:44

O sayfa silinmiş, burada var ama aynısı:

https://www.academia.edu/6439635/Turkce ... OL_Kokleri

"pole" kelimesinin kökeni (ne kadar güvenilir olduğunu siz bilirsiniz ama) http://www.etymonline.com/index.php?all ... earch=pole sayfasında Yunanca'ya dayandırılmış. Coğrafi olarak imkansız değil sanki, ama bilemiyorum.

Bir de metinde geçen bir "polyüs" kelimesi var ki nereden çıktı hiç bilemiyorum.
  • 0

Tözkoparan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 49

İletigönderen Oktay D. » 17 Ara 2016, 01:28

Yunanca polos oldukça iyi ve kurallı bir biçimde kökenlendirilmiş. Hint-Avrupa ana dilindeki sözbaşı *kw- parçası kurallı olarak Yunancada p- olduğu için Türklerdeki pol sözcüğünüñ ancak Yunancadan geçebileceğini ve Yunancanıñ Türkçeden alamayacağını görebiliriz (eğer bu sözcükler bağımsız değillerse). Türkçedeki bu sözcüğüñ İsa'dan öñcesine götürülemeyeceği açık olduğundan polos sözcüğünüñ Türkçeye geçmiş olması olasılığı vardır, yok sayılamaz. Ancak böyle kültürel bir sözcüğüñ Yunancadan geçmesi, başka sözcükleriñ de geçmesini gerektirir ve hatta bu kültürüñ beñzeriniñ Yunanlarda olması beklenir. Ancak böyle bir gözlem elimizde bulunmuyor.

Öte yandan sözcüğüñ p- ile başlaması, Eski Türkçeye aykırı bir durumdur. İlk Türkçe tüm söz başı *p- sesleri, Ana Türkçede *h- olup Eski Türkçede yitmiş veya *y- olmuştur. Örneğin İlk Türkçe *pakta "iğdiş havyan" > Ana Türkçe *hatt > Eski Türkçe at "beygir, at", Halaçça hat. Çağdaş Türkçelerde *p- sesiniñ geri gelmesi ikincildir ve sert ünsüz veya burunsul ünsüz komşuluğundaki *b- sesinden kaynaklanır. Örneğin Eski Türkçe bus- > Oğuzca pus- "sinmek, saklanmak". po veya pol sözcüklerinde böyle bir durum yok.
  • 9

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Tözkoparan » 17 Ara 2016, 23:22

Şu "Po Tengri" olmasa zaten hiç takmayacağım kafaya. Bir de "polat".
  • 5

Tözkoparan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 17 Ara 2016, 23:39

polat sözcüğünüñ Anadolu'daki biçimi bolat olarak geçiyor. Ancak gériye doğru gidince -d ile Eski Anadolu Türkçesinde polad biçiminde olduğunu görüyoruz, ki Farsçada pūlād "çelik, güçlü démir" sözcüğünden alıntı olması çok çok yüksek olasılık (başka bir dilden değilse!).

Eski Anadolu Türkçesinde ayrıca bolat sözcüğü vardır ancak añlamı "bol" olduğundan polad ile aynı sözcük değildir. Onu karıştırmayalım diye bélirteyim dédim.

Kısacası polat sözcüğünüñ koñuyla ilgisi olduğunu sanmıyorum. Olsa olsa tesâdüfe beñziyor. İlk iletimde "bir yérden soñra kopmuş" dérken biraz da onu kast étmiştim.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Tözkoparan » 18 Ara 2016, 12:04

Konuya getirdiğiniz okumuş insan perspektifinden dolayı teşekkürler, epey bir rahatladım açıkçası.
  • 0

Tözkoparan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Dön Karşılaştırmalar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'