Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

"Ne... Ne de..." ile "Neither... nor"

Türkçe ile yad diller arasında yapılan karşılaştırmaları içerir.

"Ne... Ne de..." ile "Neither... nor"

İletigönderen hskizilcik » 24 May 2018, 17:28

"Ne... ne de..." yapısının Hint-Avrupa kökenli olduğunu biliyorum. Latin dilleri başta olmak üzere çoğunda bu yapı var (İngilizcede: neither... nor...). Bize İrani bir dilden geçtiğini varsayıyorum.

Benzer biçimde "ya... ya da..." yapısının da Hint-Avrupa kökenli olduğunu, batı dillerinde benzer yapılar olduğunu (İngilizcede either... or...), İrani bir dilden bize geçtiğini varsayıyorum.

Sorum şu: Bizde aynı anlamları verecek başka yapılar var mıydı? Günümüzde kullanıdğımız Arapça ve Farsça kaynaşması ile oluşan bir "veya" sözü ikincisini kısmen karşılıyor gibi. DLT'de "azu" sözü buna karşılık olarak verilmiş. Ya ilki?
  • 0

Üyelik görseli
hskizilcik
Dérnek Üyesi

Değerleme: 185

Ynt: "Ne... Ne de..." ile "Neither... nor"

İletigönderen Oktay D. » 24 May 2018, 17:42

Eski Türkçede ep ... ep ... (ne ... ne ...) kalıbı var, DLT'de geçer. Örnek olarak "ep ol ep bu" (ne o ne bu) bulunur. Burada ep sözcüğü "değil" añlamındadır. Ana Altayca *e- "olmaksızın olmak" kökünden gelir, olumsuzluk eki -mA- nıñ da köküdür: -m e- birleşimidir, örneğin kelim edi > kelmedi "gelmedi". Buradaki vurgunuñ ekten öñceki heceye kayması da bu yüzden gérçekleşir [Talat Tekin, 2003].

"Hem ... hem ..." yérine Eski Türkçede ... takı ... takı vardır, bizdeki biçimi "... de ... de", örneğin "o da bu da", kısaca sözcükten soñraya gelir. Eski Türkçe takı sözcüğü bugün dahi, daha ve de/da biçiminde bulunur.

Eski Türkçe azu sözcüğü hep iki sözcüğüñ ortasında görülüyor, añlamı "ya da / veya".
  • 3

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4443

Dön Karşılaştırmalar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 4 konuk

Reputation System ©'