Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

bilgisayar terimleri

Bilişim kavramlarını özleştirme çalışmalarını içerir.

bilgisayar terimleri

İletigönderen murat » 30 Mar 2008, 00:04

Selamlar,

Aşağıdaki kelimeler için önerileriniz var mı ?

abstract --> soyut ?

abstract class --> soyut sınıf

encapsulation ?

polymorphism ?
  • 0

murat
İlgili
İlgili

Değerleme: 0

Ynt: bilgisayar terimleri

İletigönderen YİĞİT TULGA » 30 Mar 2008, 10:26

Uğrola,
Bilişim Sözlüğü' nde:
(Tıkla indir)

abstract class

soyut sınıf. 1) Nesneye yönelik programlamada, kendi içinde nesne yaratılamayan, ancak alt sınıfların tanımlanmasında kullanılıp, bu alt sınıflarda nesne yaratılabilen, sınıf. 2) Java programlamasında, bir ya da daha fazla soyut yönteme sahip olan, dolayısıyla somutlaştırılamayan sınıf. (Fra. classe abstraite)

encapsulation

sarmalama, kılıflama. 1) Veri bölütlerini adres, hata düzeltimi, alındı gibi kontrol bilgileri ile donatmak. 2) Bilgisayar iletişiminde, aynı protokolleri kullanan iki ağ arasındaki iletişimin, aradaki farklı protokol kullanan bir üçüncü ağdan geçmesi durumunda, bir ağa yabancı olan protokole göre düzenlenmiş paketleri yalıtmak için kullanılan kılıf ve taşıma tekniği. 3) Nesneye yönelik programlamada, programcının bilmesi gerekmeyen bir sınıfın özelliklerini ayrı bir dosyaya koyma. (Fra. encapsulation)

polymorphism

çokbiçimlilik. 1) Nesneye yönelik programlamada bir mesajın, hedeflenen nesneye bağlı olarak, farklı işlemlere yol açabilmesi. 2) Aynı mesaja farklı nesnelerin farklı tepkiler gösterebilmesi. (Fra. polymorphisme)

Olarak yer almış.
Bunların dışında öneri sunmak gerektiğinden ("sınıf" ile "kılıf" sözcükleri  Türkçe olmadığından)
soyut.................abstract
soyut askat (ast katman, alt, aşağı kat, öbek, sınıf).....abstract class

encapsulation önerileri:

dürümleme, dürmeleme, dürmece, dürmelem, dürüntü, dürünç, yumaklama,topaklama ........ encapsulation
bağcıklama, bağlaklama, bohçalama, belekleme, çıkınlama, sarıklama

belek -ği
Ad, halk ağzında
1 .     Kundak, çocuk bezi:
       "Çocuk olsam beleklere belensem."- Âşık Veysel.
2 .     Beşiğe konulan yatak.

(çıkın   <Türk   [xiv] bohça   < Türk çığ- dürmek, paketlemek  )

sarık -ğı
ad
1 .     Sarılarak meydana getirilen başlık:
       "O artık sarığı ile, cübbesi ve lapçınları ile tam bir hoca efendi idi."- T. Buğra.
2 .     Kavuk, fes gibi bazı başlıkların üzerine sarılan tülbent, şal vb.

çıkınlaştırma
veri çıkını.....veri paketi
veri çıkınlama
çıkınlı veri..............encapsulated data

belekleştirme
veri beleği....veri paketi
veri beleme
belekli veri, belenmiş veri

sarıklaştırma
veri sarığı......veri paketi
veri sarıklama
sarıklı veri..............encapsulated data

yumaklaştırma
yumaklama
veri yumağı
yumaklama veri, yumaklanmış veri..............encapsulated data

topaklaştırma
topaklama
veri topağı
topaklama veri, topaklı veri, topaklanmış veri..............encapsulated data

Ayrıca belki:
dürü, dürüleme, veri dürüsü, dürümleme, veri dürümü, dürülü veri

En sonunda:
çokbiçimlilik.........polymorphism

Uğrola.
  • 0

En soñ YİĞİT TULGA tarafından 30 Mar 2008, 12:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Sözlük indir.
http://tufar.com/SanalBaba/
Taranmasına "kıyacağınız" sözlük varsa benimle iletişim kurunuz.

"Türk Dil Kurumu" ile "Türk Günay Kurumu" özerk, tüzel kişiliğine dönmelidir. Atatürk kalıtını çiğneyenler yargılanmalıdır...
YİĞİT TULGA
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 34

İletigönderen Boraan » 30 Mar 2008, 15:45

Bendeki sözlükte ;

Encapsulation : Kuşatma, Sarma

Polymorphism : Çokbiçimlilik
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 65

İletigönderen Oktay D. » 30 Mar 2008, 17:30

Bunları karşılayan sözcükler soyut matematik terimleriyle karşılaştırkalı olmalıdır.

abstract = soyut
abstract mathematics = soyut matematik
abstract algebra = soyut cebir
...

class = sınıf
class-sign = sınıf imi
congruence class = denklik sınıfı
...

morphism = yapı. yapısallık
isomorphism = eşyapı. eşyapısallık
automorphism = özyapı, özyapısallık
...

Bu nedenle
abstract = soyut
abstract class = soyut sınıf
polymorphism = çokyapı, çokyapısallık
olmalıdır. Bunun yanında
encapsulation = donatım
olmalı bence.

Uğrola...
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5093

İletigönderen murat » 02 Nis 2008, 08:10

Öncelikle herkeze çok teşekkürler.

Bilişim Sözlüğü,  bence yanlış tanımlamalar yapıyor.

soyut sınıf. 1) Nesneye yönelik programlamada, kendi içinde nesne yaratılamayan, ancak alt sınıfların tanımlanmasında kullanılıp, bu alt sınıflarda nesne yaratılabilen, sınıf. 2) Java programlamasında, bir ya da daha fazla soyut yönteme sahip olan, dolayısıyla somutlaştırılamayan sınıf. (Fra. classe abstraite)

Ben basitce bildiklerimden bahsedeyim sizlerin yardımı ile doğruyu bulmaya çalışalım.

Sizi detaylara boğmak istemem, kısaca nesneye yönelik programlama dilleri üç farklı katmanda  ifade edillebilir.

1.Visual Basic gibi aslında nesne tabanlı olmayan fakat arabirimler yardımı ile nesnelleştirilen diller.

2. Java dili gibi her şeyin nesne olmadığı (object) nesne, (value) değer ve servis mantığında çalışan diller.

3. Smalltalk,Ruby gibi her şeyin tamamen nesne olduğu programlama dilleri

Sorun bilgileri Türkçe ifade etmekte.

Mesela nesne yerine öneriniz var mı?

Özür dileyerek bazı kelimeleri  yerine göre İngilizce olarak yazacağım.

Ben Java uzmanı olarak öncelikle ikinci grupla ilgileniyorum.

Sınıf çevirisi bence tam "class" kavramını karşılamıyor. Biraz taksonomi içermeli sınıf temel olarak nesnelerin özelliklerinin ve değerlerinin (nesne olmayabilir) saklandığı bir yapı.

Öbek olabliir belki, kulağa sınıftan daha hoş geliyor ama biraz geliştirilmeli...

Nesneye dayalı programlamada klasik -süreç tabanlı- uygulamalara göre farklı bir anlayış var.

Soyut sınıflar, nesneler arasına yerleştirilerek nesneler arasında direkt etkileşim ve bağımlılık engellenir.

Abstraction, bağımlılık çevrimi kuralını korumak için kurulur basitce sen bizi arama biz seni ararız uygulamasıdır.

Durumu anlatmak için bir diagram hazırladım.

Görsel

ilk örnekteki düğme ve lamba arasındaki ilişki iki "abstract class" yardımı ile biribirinden ayrılır.

Bu sayede farklı tipte bir düğme ekleme işi kolaylaşmış ve modüler bir yapı kurgulanmış olur.

Bu bilgiler ışığında  Abstract Class'a Türkçe "soyut sınıf" diyebilir miyiz ?

Benim aklıma Türkçe'de soyutlama dendiğinde kendini soyutlama, elini ayağını çekme kavramı geliyor ama burda yapılan işlem olayın içine bir yardımcı öğe kullanılarak dahil olmak düğme biçiminin değişiminden sistemi, sistem yapısını değişiminden de düğmeyi ayırmak. Koparmak anlamında kesinlikle değil.

Sınıf ise anlam olarak bence tam bir enkaz..

Encapsulation için  belekleştirme bana uygun gibi geldi.

çokbiçimlilik.........polymorphism

Bu kafama tam yatmıyor.

Polymorphism daha çok eylem veya yordamla ilişkili.

örnek:

Telefona cevap ver!
Kapıya cevap ver!
Mektuba cevap ver!

"cevap ver" polimorphic - çok biçimli bir eylemdir.

Türetilen kelimeye belki konuyu daha fazla anlatma yeteneği yüklenmeli.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Uğrola...
  • 0

En soñ murat tarafından 02 Nis 2008, 09:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
murat
İlgili
İlgili

İletigönderen Oktay D. » 02 Nis 2008, 21:29

Öncelikle nesne sözcüğüne değineyim. Bu sözcük Türkçedir, buna karşılık bulmaya gerek yok, kökenlemesi ne ise ne 'dir (konu olan şey añlamında), 18. yüzyılda kaynaşıp bu hali almış. 1944'te Fransizcadan geçeyazan "obje" (object) sözcüğüne karşılık olarak Türkiye Türkçesine kazandırılmış ve aynı yollarda bu sözcükten "objektif"iñ karşılığı için nesnel türetilmiş.

Şimdi sınıf-class ilişkisine değinelim. Yukarıda bu kavramlarıñ bilgisayar biliminde Soyut Matematik kavramlar yardımıyla añlaşılabileceğini yazmıştım. Bu benim düşüncem değildir, çünkü zaten İngilizcedeki terimler soyut matematik terimlerinden türetilmiştir. Bunuñ nedeni de bu yapılarıñ soyut matematiksel çözümlemelerle ortaya çıkması.

Yaptığıñız tanım oldukça açıktı:
sınıf temel olarak nesnelerin özelliklerinin ve değerlerinin (nesne olmayabilir) saklandığı bir yapı.
Buradaki yapı, matematikteki sınıf (class) yapısıyla birebirdir. Her nesneye karşılık bir özellik ve değer kümesi bulunur, hatta yürütmedeyken (runtime) nesneleriñ bir ötenesnesi (temsilcisi, metaobject) olabiliyor. Bu yüzden sınıf sözcüğü oldukça uygundur. Tabi sınıf Arapça kökenlidir, istenirse Türkçesi türetilebilir.

Bu arada öbek sözcüğü grupuñ karşılığıdır. Sınıf için kullanılırsa karışıklık olur.

soyut sınıf için yaptığıñız tanım da soyut sözcüğünü seçmemizde bizi teşvik ediyor. Çünkü yaptığıñız tanımda da dendiği gibi soyut sınıflar nesneleri ayrıklaştırıyor. Bu da tıpkı soyut matematikteki deñlik sınıfları (soyut sınıflar) gibi işliyor. Çünkü burada da nesneler kümesiniñ bir parçalanışı, yani birbirleriyle ayrık olmasını sağlayacak yordamlar yığını bulunuyor. Bence soyut sınıf da oldukça uygundur.

polymorphisme gelince, o da tamamen soyut matematikteki morphism kavramından gelir. Bunuñ da yüzeysel tanımını yapalım (yañlışsam düzeltiñ): "polymorphism", temel olarak türetilen sınıf ögelerine tıpkı ana (parent) sınıflarıñ öğeleriymiş gibi davranmañızı sağlar.

Zaten yapısallıkta da (morphism) olay, bir kümeniñ öğelerine (bunlar sayı olabilir) bir işlem altında başka bir kümeniñ öğeleriymiş gibi davranmañızdır (burada başka küme ile küme arasındaki ilişkiye yapısallık denir). Örñeğin, bir sayı kümesine yapılan işlemleri, o sayılarıñ üsteliniñ oluyturduğu kümeye de yapabilirsiñiz. Bu işlem atıyorum toplama ise, buna "yapı toplamaya saygı duyuyor" denir. Bu yüzden bu kavram için çokyapısallık/ çokluyapı denilmesi eñ uygunudur.

Bu arada programlama uzmanı olan sizsiñiz ama ben de alañım gereği programlamayı sürekli kullanan bir doğabilimci (fizikçi) olarak bunlarıñ matematikteki terimlerle uyumlu olmasını isterim.

Uğrola...
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5093

İletigönderen murat » 06 Nis 2008, 04:16

Öncelikle cevaplar için elinize sağlık,

Nesne Tabanlı kavramlar nasıl doğru isimlendirilir onu düşünelim istiyorum.

Tabi sınıf Arapça kökenlidir, istenirse Türkçesi türetilebilir.

Bu konuda görüşleriniz neler? Sınıf'ın Türkçesi ne olmalıdır?

Nesne tabanlı programlama açısından, nesneler kendilerinden sorumlu öğelerdir ve kalıtımsal olarak ne olduklarını bilirler

Basitçe, "Her nesne kendi bacağından asılır" ....

Nesne sorumluluklar kümesidir.

Nesneler sınıflardan türetilir.

Özür dileyerek bazı kelimeleri  yerine göre İngilizce olarak yazacağım.

Class(sınıf diyelim şimdilik) bir nesnenin davranış tanımına denir.

Abstract Class bir sınıf kümesinin(bir veya daha çok sınıfın)  nasıl davranması gerektiğinin tanımıdır.

NTP Kavramı olarak soyut bence aynı anlama gelmiyor.

Abstraction ... Özütleme olabilir ?

Bu tanıma göre, sizlerin aklında neler beliriyor ?

Abstract sınıflar NTP'de placeholder -yertutucu- görevi yapıyorlar. Türemiş sınıfların ne yapabilecekleri ile ilgili tanımlama yapmak için kullanılıyorlar. Abstract Class'lar tüm türevlerinin kullanabileceği ortak metodlar içerirler.

Abstract sınıflar Interface öğelerine çok benzerler...

Interface sınıflar da bir sınıf kümesi ( a set of classes) ne yapabilir onu tanımlar.

tıpkı soyut matematikteki deñlik sınıfları (soyut sınıflar) gibi işliyor. Çünkü burada da nesneler kümesiniñ bir parçalanışı, yani birbirleriyle ayrık olmasını sağlayacak yordamlar yığını bulunuyor. Bence soyut sınıf da oldukça uygundur.

Abstract class sadece kendine atıf yapan kendine bağlı  sınıflarının içerdiği yordamlarının özünü barındırır. İlişkili sınıfların(konseptsel) neler yapabileceğinin bir özetini içerir.

Bu bir soyutlama mıdır yoksa özütleme midir ?

Bence, kesinlikle bir ön(kalkan) tanımdır bir öz tanımıdır. Amaç, klasik programlamada çokça bulunan (Fortran,C, Cobol gibi diller) sistem içi merkezcil kuvet dengesini ve sorumlulukları nesnelere parçalamaktır.  Bu yapılanma  tüm nesneleri ayırmak için değildir. Nesne tabanlı sistemlerde abstract class' lar yardımı ile belli topaklar oluşturulur. Bu topaklar  -aggregate-  modüler bir şekilde biri birine bağlanmalıdır.

temel olarak türetilen sınıf ögelerine tıpkı ana (parent) sınıflarıñ öğeleriymiş gibi davranmañızı sağlar.

Polymorphism'i  çoğu programcı nasıl kullanılır bilmez veya bazen tanımını bilse bile kullanmasını bilmez.

Polymorphism bazı konularda özelleşmiş metodları uygulayan sınıfları ilişkilendirme yeteneğidir.

Örnek: Bir program modeli yapıyorsunuz ve sizden planladığınız programın bir geri alma "undo" işi yapmasını istediler. Yaptığınız program hem yazı işleme hemde resim işleme kabiliyetine sahip olacak olsun. Bu durumda geri alma() işlemi sizin için, yazıyı geri al veya resimi geri al anlamına gelebilir. Geri alma işlemi genel metodlarda aynı anlama gelirken kardeş nesneler için resim veya yazı için özelleşmiş metodlarda farklı anlamlarda uygulanır.

Ben, çok geçirgenli eylem/yordam/metod yapısı olarak Türkçesini düşündüm tek bir kelime ile nasıl ifade edilir bilmiyorum.

Nesnel kavramlar klasik kavramlara başkaldırıdır.

"yapı toplamaya saygı duyuyor

Nesneler malesef biribirine hiç saygı duymaz ilk fırsatta yaptığınız model karışır. Zaten 1970'lerden bu yana ortaya atılan hiç bir kuram yazılımın kompleks yapısını malesef basitleştiremedi.

Bu arada programlama uzmanı olan sizsiñiz ama ben de alañım gereği programlamayı sürekli kullanan bir doğabilimci (fizikçi) olarak bunlarıñ matematikteki terimlerle uyumlu olmasını isterim.

Hangi programlama dillerini kullandığınızı bilmiyorum ama Java ile bile isterseniz hic nesnel bir model kurgusu yapmadan izge(kod) oluşturabilirsiniz. Bir çok ikinci sınıf java kitabı bu konuları malesef düzgün bir şekilde açıklayamaz. Bu yüzdendir ki ülkemizde, yazılan bir çok program sahibinden başka kimse tarafından kolay kolay geri okunamaz. Bazen öyle durumlar oluşur ki bir kaç yıl sonra yazılanı sahibi bile okuyamaz :)

Ben tüm kavramları direkt matematikteki şekli ile ifade edilmesi yerine yeni kelimeler türetilmesi taraftarıyım bu durumda hem gençler ve yeni başlayanlar olayları daha rahat anlar hemde sizin gibi matematik donanımı olanlar iki farklı kavramı aynı kelime ile ifade etmek zorunda kalmaz.

Uğrola...
  • 0

En soñ murat tarafından 06 Nis 2008, 09:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
murat
İlgili
İlgili

Dön Bilişim

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'