Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

scrobble, scrobbling

Bilişim kavramlarını özleştirme çalışmalarını içerir.

scrobble, scrobbling

İletigönderen Toygun » 11 Mar 2011, 21:36

scrobble (third-person singular simple present scrobbles, present participle scrobbling, simple past and past participle scrobbled)

1. (Internet, slang) To publish one's music-listening habits via software, as counted events when songs or albums are played, to selected internet services in order to track them over time, out of curiosity and/or to make them visible to others.

scrobbling

last fm adlı canavarın son eklentilerinden biridir efenim.

last fm programını bilgisayarınıza yüklediğinizde burada dinlediğiniz şarkıdır, türküdür, operettir, efenimde söyleyeyim; aryadır, her ne karın ağrısıysa bunlar bu eklenti sayesinde sizin şahsi last.fm sayfanızda son dinlenen şarkılar olarak yer almakta.

"e bu zaten önceki versiyonlarda da vardı ne ki şimdi bu?" dediğinizi duyar gibiyim-demiyor da olabilirsiniz, mühim diil ben açıklayayım- bu scrobbling olayı sayesinde sadece last.fm software'i aracılığıyla dinlediğiniz şarkılar değil diğer müzik dinleme olanağı veren winamptir, mediaplayerdir, itunestur vb. (desteklenen programlar) ile dinlediğiniz müzikler de belli plug-inler vasıstasıyla sayfanızdaki infonuzda son dinlenilen eserler olarak yer almaktalar.

last.fm bununla ilgili şöyle demiş; "millions of songs are scrobbled every day. this data helps last.fm to organise and recommend music to people; we use it to create personalised radio stations, and a lot more besides." dedikleri şeyler üzerinde çalıştıkları muhakkak ve gerçekten de "recommend" olayında gözle görülür bir ilerleme var. benim aklımı, dimağımı kurcalayan ise "a lot more besides" lafı. bakalım hep beraber göreceğiz neler olacak, neler bitecek.

ukteyi veren: colg fusion (26.11.2006 03:41)

edit: beren'in uyarisiyla bu scrobbling hadisesinin last.fm'den bile daha eski oldugunu ogrenmis bulunuyorum. colg fusion'in "last fm" notundan hareketle verdigim yukaridaki tanima ilaveten olayin ağababasi olan audioscrobbleri da bilginize sunuyorum bu vesileyle.

edit 2: an itibariyle thex'ten gelen uyariyla audioscrobbler'in da last.fm sayfasina yönlendirildiğini öğrendik. vatana millete hayirli olsun.
(zambo sakizi, 15.03.2007 08:17 ~ 13.09.2007 10:49)

2. dinlediğin müziği canlı yayınla dünya âleme duyurma olayı.
(geri yinekel, 04.04.2007 00:36)

3.(bkz: skroplamak)*
(koparnick, 29.06.2007 14:52)

(ekşisözlük)
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1316

Dön Bilişim

Kimler çevrimiçi