Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Grid

Bilişim kavramlarını özleştirme çalışmalarını içerir.

Ynt: Grid

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 05 Ağu 2018, 13:11

Bence bölmek eyleminden türetilen sözcükler daha güzel oluyor. Bu konuyla bir sormaca (anket) yapsak güzel olur aslında. Olabildiğince çok kişiye sözcükleri gösterip hangisinin daha güzel olduğunu sormalıyız. Yerlikte de yapabiliriz aslında bunu ama çok katılımcı olacağını düşünmüyorum...
  • 0

Türk demek Türkçe demektir!
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 305

İletigönderen datadeveb » 16 Ağu 2018, 12:37

TürkçeSözlük78 yazdı:Bence bölmek eyleminden türetilen sözcükler daha güzel oluyor. Bu konuyla bir sormaca (anket) yapsak güzel olur aslında. Olabildiğince çok kişiye sözcükleri gösterip hangisinin daha güzel olduğunu sormalıyız. Yerlikte de yapabiliriz aslında bunu ama çok katılımcı olacağını düşünmüyorum...

Yapabiliriz. Yeni başlık mı oluşturmak gerekiyor yoksa yöneticiler mi dokunacak?
  • 0

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 219

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 16 Ağu 2018, 12:41

datadeveb yazdı: Yapabiliriz. Yeni başlık mı oluşturmak gerekiyor yoksa yöneticiler mi dokunacak?

O işleri hiç bilmiyorum, Oktay Bey el atacaktır büyük olasılıkla...
  • 0

Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 16 Ağu 2018, 21:06

Yazışmalıkta sormacaları pek desteklemiyoruz, çünkü hiç yarar sağlamıyorlar. Bu yérliği bir déñeyevi laboratuvar gibi düşünüñ. Sosyal bir déñey yapmak isteyen kişiler nasıl ki kendi çalışanlarıyla sormaca yapmıyorsa, onuñ yérine toplumdan olabildiğince rastgele bir örnek almaya çalışıyorsa biz de burada kendi kendimize sormaca yapmamalıyız. Daha doğrusu yapınca çok saçma soñuçlar elde ediyoruz, halktan insanlar burada hiç oylanmayan seçeneği daha çok sevebiliyorlar örneğin. Onuñ yérine başlık altında herkes kendi düşüncelerini açıklayarak oyunu söylese çok daha yararlı oluyor ve hatta yéñi ve daha güzel karşılıklar öyle beyin fırtınalarıyla ortaya çıkıyor.
  • 1

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4209

İletigönderen Gökkurt » 17 Ağu 2018, 01:26

örgü
grid
  • 5

Gökkurt
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 275

İletigönderen datadeveb » 17 Ağu 2018, 05:34

Örgü sözcüğünü sistem sözcüğü yerine kullanıyoruz. Bizce örgü hiç olmaz.

https://data-deveb.github.io/1.0/tr/
  • 0

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 17 Ağu 2018, 14:30

Sistem yerine dizge kullanılmıyor muydu?
  • 0

Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen datadeveb » 17 Ağu 2018, 16:04

TürkçeSözlük78 yazdı:Sistem yerine dizge kullanılmıyor muydu?

Dizge de bağ kurma anlamı çıkmıyor. O yüzden örmek eyleminin bu olguyu tam karşılayacağız için örgü sözcüğünü seçtik. "Örgüt" de "örgülü yapı" oluyor diye baktık olaya. En doğru bu oluyor diye örgü sözcüğünü kullandık. Dizge bize göre doğru bir sözcük değildi.
  • 1

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 17 Ağu 2018, 20:27

ör- eylemi ile sistem'i de grid'i de karşılayacak iki sözcük çıkartabiliriz bence. Öñcelikle, örgü halen sistem kadar karmaşık değilmiş gibi bir çağrışım yapıyor, daha az hiyerarşik gibi, şiş örgü veya duvar örgüsü gibi. O yüzden onu grid'e vérelim.
örgü
grid

Sistem için ise işteş bir türetim daha güzel oturur bence:
örüşüm
sistem

Örnek tümceler:
- "Açıklamasınıñ arkasına yeni bir ödeme örüşümü getirdiğini ekledi.”"
- "Bu kurumda kesinlikle hiç örüşüm yok, işler tümüyle kara düzen yürüyor."
- "Bu soruları uluslararası birim (SI) örüşümü kullanarak yanıtlayıñ,"
- "Nasıl kazanılmış olursa olsun, servetiñ kontrolüne girecek düzen rejim ve örüşüm, ülkeyi batıracaktır.”" (H. E. Adıvar'ıñ tümcesini dönüştürdüm)
  • 2

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4209

İletigönderen datadeveb » 17 Ağu 2018, 20:53

Örgü
Sistem

Örüşüm
Sistematik

Kesitlik
Grid

Yabancılar bizim parmaklık dediğimiz şeylere grid diyorlar. Izgara dediğimiz yerlere de grid diyorlar. Bununla birlikte örgü sözcüğünü bugün kullanılan bazı anlamlar var diye oradan bu çıkmıyor farklı bi şey yapalım demek doğru bir yaklaşım değil. Kesitlik baskın olarak önde gidiyor şu an. Grid diye bilinen bir resmi gösterip bunun adı kesitlik dediğimizde tepki almadık. Beğeniliyor.

Bunların dışında birde örüşüm sözcüğünü türevlerine düşündüm. Sistematik gibi bir sözcüğü önceledim ama belki daha uygun bir sözcük vardır.

TDK'da örgü sözcüğüne şu anlam verilmiş.

7. Her türlü eylem ve olaydan oluşan akış
"Yaşamın örgüsü içinde gereğinden bile çok çalışkanım." - N. Meri

Bu anlamdan da sistem çıkarımı çok rahat olarak çıkarılıyor. Uzun süredir kullanıyoruz zaten bu sözcüğü. Belgelerimizi okursanız eğer örgü sözcüğünün çok güzel uyum sağladığını görebilirsiniz.

Bizim bu aralar aradığımız grid sözcüğü için uygun bir sözcük. Eğitimler vs her yerde kullanacağız bu sözcüğü. O nedenle üzerinde sıkı sıkıya duruyorum. Kayıtlı ortamları düzenlemek çok süremizi alır. Bazı durumlarda olanaksızdır.
  • 0

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 17 Ağu 2018, 22:23

Sistem yerine örgü demişken sistematik yerine "örüşüm" demenizi anlayamadım. Sisteme örgü dediğinizde doğal olarak sistematiğe de "örgülü" demiş olmuyor musunuz? Ayrıca sistem yerine dizge dememizin daha doğru olduğunu düşünüyorum hala. Ben sistem sözcüğünü duyduğumdan dizilmiş bir şey kurguluyorum usumda.
  • 5

Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen datadeveb » 18 Ağu 2018, 02:26

TürkçeSözlük78 yazdı:Sistem yerine örgü demişken sistematik yerine "örüşüm" demenizi anlayamadım. Sisteme örgü dediğinizde doğal olarak sistematiğe de "örgülü" demiş olmuyor musunuz? Ayrıca sistem yerine dizge dememizin daha doğru olduğunu düşünüyorum hala. Ben sistem sözcüğünü duyduğumdan dizilmiş bir şey kurguluyorum usumda.

Açıklamamda "Sistematik gibi bir sözcüğü önceledim ama belki daha uygun bir sözcük vardır." demiştim. Sanırım gözünüzden kaçtı.

TDK da dizge sözcüğü konusunda sizinle aynı şeyi düşünüyor. Ancak biz böyle düşünmüyoruz. Çünkü yaptığımız yapılarda dizmek gibi eylemleri çağrıştıran bir durum yok. Daha çok her şeyi birbiriyle örtüştürüyoruz. Sonucunda sağlıklı bir çalışma ortaya çıkınca örgü oluşuyor. İlginçtir dizge sözcüğü bende "albüm" gibi şeyleri çağrıştırıyor. Resim albümü - resim dizgesi / dizgisi, müzik albümü - müzik dizgesi / dizgisi. TDK sistem sözcüğüne karşılık bunu nasıl uyarlayabilmiş anlamadım.

Sistem sözcüğünün anlamını size şöyle yazayım. "Bir mekanizmanın ya da birbirine bağlı bir ağın parçaları olarak birlikte çalışan şeylerin birlikteliği; karmaşık bir bütün. İlkeler veya yürütmeler bütünü; birbirine bağlanmış düzen veya yöntem."
  • 3

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Gökkurt » 19 Ağu 2018, 07:58

sistem
ilge

mesh
ilik

grid
örgü
  • 0

Gökkurt
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Gökkurt » 19 Ağu 2018, 08:05

Sistem Türkçede değişik karşılıklarla geçiyor:

Düzen Partisi = Sistem Partisi
Düzenli çalışmak gerekli = Sistemli çalışma gerek.
Çelik kapı kilit düzenekleri(=sistemleri)

Fizikte, Haliday - Resnick'in ünlü ve geçerli kitabında sistem için (fizikteki kullanımı) (kabaca): Doğanın, incelenmek üzere bir bölümünün,zihnen ayrılması ve ona yoğunlaşılması gibi, çok soyut ve edilgen kullanımı vardır. Örneğin, bir kuvvet tarafından itilen, üç değişik kütleden oluşan bir sistem,ilk önce, en uçtaki alt sistem seçilerek analiz edilir. Dünya-Ay sistemi veya Ay tek başına sistem seçilebilir.

Seçim sistemi de çok soyut bir kullanım.
  • 5

Gökkurt
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen datadeveb » 19 Ağu 2018, 14:56

Gökkurt yazdı:
sistem
ilge

mesh
ilik

grid
örgü

"Grid" sözcüğü birbirine paralel veya birbirine geçebilen çubukların bir çerçevesidir. Buna örgü diyemezsiniz. Çünkü çerçevesel olarak ele almanız gerekmektedir. Bu nedenle biz kesitlik sözünü seçiyoruz. Çünkü kesit çerçevesi anlamına geliyor. Sistem sözcüğü karşılık üretmede yerine göre ayrı isimler alıyor. Bu doğal karşılanabilir durum. En kapsayıcı sözcük olarak "örgü" sözcüğünü görüyoruz. Daha iyi kapsayıcı sözcük önermelerini incelemek isteriz.
  • 0

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Önceki

Dön Bilişim

Kimler çevrimiçi