Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

y.dərgi çıxarsaq ...

Basında bizimle ilgili çıkan çavları içerir.

y.dərgi çıxarsaq ...

İletigönderen Yérbey » 28 Nis 2008, 17:32

Uqrola yoldaşlar,

3 ayda ya da 6 ayda bir çıxacaq bir y.dərgi yapsax nəcə olar ?
Baxarsıyız ilərdə, əllə tutulanını yaparıx...
  • 0

- Her şey yoluna girmeden önce işler daha da kötüleşir.
Yérbey
Dérnek Üyesi

Değerleme: 53

Ynt: y.dərgi çıxarsaq ...

İletigönderen Gökbey » 28 Nis 2008, 21:28

Olmayacak nen değil, üzerinde düşünebiliriz.

Ama bu işe yardım etmesi gereken gönüllüler gerekiyor. Daha önceleri birkaç tasarı için duyuru yapmış hatta kimilerine de özel ileti yollamıştım. Ancak kimse elini taşın altına sokmak istememişti.

Bakalım oğur içinde neler değişmiş.
  • 0

Görsel
Göktürkçe Araştırmaları http://kokturukce.blogspot.com
Göktürkçe Günlüğüm http://gokbeyuluc.wordpress.com
Azəricə Dil Araşdırmaları http://dilcilik.blogspot.com
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 410

İletigönderen Oktay D. » 01 May 2008, 00:35

Dergiye vârım. Zamanım uygun olmasa da eñ azından yazı işleriyle ilgilenirim. Üyelerimiz bu konuda yapabileceklerini söyleseler bence yavaştan bir şeyler oluşur. Böyle bir dergi için yazacak çok şeyiñ olduğu açık. Ayrıca derginiñ çizgisi de açık bence, bu tartıştayıñ çizgisinde bir dergi olabilir. Ben üyelerimizde büyük potansiyel görüyorum.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5244

İletigönderen Türkkalıt » 01 May 2008, 17:16

Üyelerden destek alabilmek için dergi için ne gerekir, hangi konular üzerinde durulacak, ne tür konularda adama ihtiyaç var? Bunları bizimle paylaşın ona göre işlerimizi ayarlayalım.Ben Türkçe için Türkiye'm için yapılacak herşeye varım.
  • 0

“Bu millete gidece?i yolu gösterirken ,dünyan?n her türlü ilminden, bulu?lar?ndan,ilerlemelerinden  istifade edelim.”
M.Kemal Atatürk
Üyelik görseli
Türkkalıt
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 0

İletigönderen Gökbey » 02 May 2008, 23:37

Derginin içeriğinde Türkçe ilen dil dışına çıkılmayacağı kesindir.
Bunun yanında derginin büyük kısmı orkun tamgaları ile yazılabilir.

Dergide olmasını istediklerim ;
  • Türkçe'nin sorunları üzerine yazılar.
  • Dilbilimciler ile söyleşiler.
  • Yerliğimizde türetilen sözcüklerin derlemeleri/2-3 yaprak sözlük biçiminde yazılmışı
  • Sözcüklerin göçü ( Hañi sözcük , hañi dile nasıl geçmiş ? gibisinden belgesel tarzında incelemeler...
  • Orkun yazıtları sagununda bilgiler.
  • Derginin 2/3 sinin orkun tamgalarıyla yazımı (ya da biri lâtin diğeri orkun tamgalarıyla yazılmış iki ayrı dergi)

Şimdilik usuma gelenler bunlar...
  • 0

Görsel
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Kalgan » 08 May 2008, 00:01

VARIM.
  • 0

Üyelik görseli
Kalgan
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 4

İletigönderen Gökbey » 13 May 2008, 10:38

Dergi çalışmalarımız başlamıştır.
Katkıda bulunmak isteyenler benimle iletişime geçebilir.
"Benim yardımımdan ne olur ? " demeyin...Herkese göre bir görev bulunmaktadır.

Aşağıdaki betizde, dergiden birkaç örnek yaprak var.
  • 0

Ekler
dergi_tanitim.png
En soñ Gökbey tarafından 13 May 2008, 16:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Görsel
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

İletigönderen D. Can Aktan » 26 Ara 2008, 22:31

Ben de bu çalışmaya katkıda bulunmak istiyorum.
  • 0

Üyelik görseli
D. Can Aktan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 21

İletigönderen İlteriş » 27 Ara 2008, 12:42

bende varım görev neyse yaparım..ileti bekliyorum
  • 0

Üyelik görseli
İlteriş
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen KÜRŞAD » 27 Ara 2008, 13:37

Ben dil veya edebiyat konusunda uzman değilim ama kendi alanım veya başka konularda katkılarım olabilecekse katılmak isterim.

Saygılarımla
  • 0

KÜRŞAD

İletigönderen Tivcil » 27 Ara 2008, 13:38

Bende varım ançıp okuyucu olarak varım. çünkü yazacak kadar bilgim yok. Henüz Orkun tamgalarının hangi seslerini verdiğini bilmiyorum. matematik dünyası adlı derginin yaptığı gibi, kısaltma adı kullanarak,  iyi bir başarı kazanabilir. MD adıyla, 3 ay da bir çıkan Matematik Dünyası adlı dergi, 7 bin satıyormuş. Matematiğin bilinmesine ihtiyaç var. Türk tamgalarının bilinmesine de, aşırı derecede ihtiyaç var. Türklük konusunda yazılan dergiler,  Orkun tamgalarına yeterince önem vermiyorlar.  Haksızlık ettiğim söylenemez. Türk Tamgalarıyla yazılan yazılar, heyecan yaratacaktır. Tamgalarda neden söz edildiği, sözcük öbeklerinin, insanlar tarafından  zamanla öğrenilmesiyle/bilinmesiyle anlaşılacaktır diye düşünüyor, başarılar umut ediyorum.

uğrola
  • 0

En soñ Tivcil tarafından 27 Ara 2008, 13:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Tivcil
Göñüllü
Göñüllü

İletigönderen Oktay D. » 27 Ara 2008, 15:37

MD dergisiniñ rekoru 11 000'dir ;) Bunlarıñ yarısı mesleği matematikçi olanlar olsa diğer yarısı fizikçi ve ayrıca ilgi duyanlar olacaktır. Yani kaba bir hesapla 5000 matematikçi bu matematik dergisini alıyor. Şimdi bir de Türk dili bölümlerine gidelim. Acaba biz Türk dili bölümlerinden bizim istediğimiz biçimdeki bir dergiyi vermek üzere 5000 kişi bulabilir miyiz? Ben kendi okulumda Türk dili okuyup da damgaları bilen bir öğrenci tanımıyorum (belki vardır!). Ama matematik bölümünde okuyup da cebir bilen öğrenciler tanıyordum, onlar da zaten MD alıyorlardı (ben okulda MD dergisi temsilcisiyim, kimleriñ alıp almadığını biliyorum). İşte MD'niñ iye olduğu uğur... Bu yüzden belki biz daha çok uğraş vereceğiz.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen YİĞİT TULGA » 27 Ara 2008, 19:39

Uğrola sevgin arkadaşlarım, dil, emek, uğraş yoldaşlarım...

Bu girişime ben yeni bir doğrultu çizmek için şöyle düşünüyorum. Dergi yerine belleten (bülten) çıkaralım.
Bu TVB (Türkçesi-Varken-Belleten) 'nin içeriğinde Türkçemizin tüm dilleri, eytişlerini (lehçelerini) kapsayan "Büyük Türkçe' nin Evrensel Sözlüğü" ne başlangıç yapalım. "Aa" tamgasından başlayarak tüm sözlüklerimizi tarayalım, bu sözlüklerden alıntılarla, kaynak, köken gösterimleriyle Türkçe' nin Başat Sözlüğü' nü yaprak yaprak yayınlayarak yıllar içinde bitirmeye uğraşalım. Bizden ayrılanlar, günü yetmeyenler oldukça yerimize yenileri katılsın. Bayrak düşmesin, elden ele geçsin. Uzun soluklu çaba gerektiren ancak ölümsüz bir yapıta dönüşecek olan bu belleteni istediğimiz gün, istediğimiz oğur, istediğimiz günayda (tarihte) anıklar (hazırlar), yayınlarız.
Önen (zaten) kimi arkadaşımızın yaptığı çalışmalar başlı başına belleten tadında, yetkinliğinde.

Diyelim ki bir konuda araştırma yaptınız ulayı (ve) bunu yazıya, belgeye (bedizli (resimli), çizimli (grafikli), ışırtmıklı (fotograflı)) dönüştürdünüz. Görsel olanaklarla bezeyip  süslediniz... Yine diyelim ki bu çalışma 4 yaprak oldu. Bunu TVB (TV Belleten) eğirmenine (editörüne) yolladınız. Bu kişi ise belletenin adını ilgili aralığa girecek biçimde sıraya koyarak yayınlayacak.
Bu çalışmalarla ilgilenen yerlikler de ister bölüm olarak isterlerse bütün olarak yayınlayacaklar...

Böylelikle belki günden güne, belki günaşırı, en gecinden yedilde (haftada) bir Türkçe sağanağı altında kalan bilisizler (cahiller) tez oğurda bilinç kazanacak, diline, ekinine ilgi duymaya başlayacak; okumaktan sıkılmadan öklenecek (bilgelik, us, erdem kazanacak). Okuyucu, araştırıcı, öğrenici yeni kuşaklar doğacak...

Uğrola
  • 0

En soñ YİĞİT TULGA tarafından 27 Ara 2008, 19:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Sözlük indir.
http://tufar.com/SanalBaba/
Taranmasına "kıyacağınız" sözlük varsa benimle iletişim kurunuz.

"Türk Dil Kurumu" ile "Türk Günay Kurumu" özerk, tüzel kişiliğine dönmelidir. Atatürk kalıtını çiğneyenler yargılanmalıdır...
YİĞİT TULGA
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 34

İletigönderen Oktay D. » 27 Ara 2008, 20:01

Bence dergi yerine onu yapmayalım. Dergi olsun, o da ayrıca olsun. Ama dergi kesin olsun, çünkü dergi yayılır, daha fazla kişi bize katılır, katkıda bulunur.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen D. Can Aktan » 27 Ara 2008, 20:06

Bence bu dergi içinde şunlar olabilir:

Türk eytişleri hakkında bilgiler.(Dilbilgileri, Türkiye Türkçesi'nden farklı olan yönleri)
Göñüllü olanlarıñ yazacağı öyküler.
Türkçe'niñ sorunlarınıñ añlatılması.
Derginiñ eñ soñunda da Büyük Türkçe'niñ Evrensel Sözlüğü parça parça yayınlanabilir.
  • 0

Üyelik görseli
D. Can Aktan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 21

Soñraki

Dön Basında biz

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'