Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

iýmit

Sözcükleriñ kökeni üzerine yapılan tartışmaları içerir.

iýmit

İletigönderen Le Qabaq » 12 Nis 2012, 11:20

iýmit

Iýmek üçin öndürilen önüm, azyk, nahar.

Bagda çagalara iýmitler wagtly-wagtynda berilýär. («Sowet Türkmenistanynyň Aýallaryy» Žurnaly)

Onuň jaýy, ýorgan-düşegi, gap-gajy, ýeterlik iýmiti hem bar. (B. Kerbabaýew, Aýgytly Ädim)

Kolhozyň iýmiti gyt bolmasa-da, Aýsoltan Laçynyň iýmine ýumurtga garyp bermegi haýyş edýärdi. (B. Kerbabaýew, Aýsoltan)

Organizm üçin gerek bolan her hili ýokumly maddalar, dökün.

Bejergisi gowy ýetse, suwdan, iýmitden horlanmasa, her düýp gowaçamyz bir goýnuň ýüňüçe pagta berer. (B. Kerbabaýew, Aýsoltan)
(Türkmen diliniň sözlügi)

iý- "yemek" fiilinden türetilmiş ama sonundaki -mit ek mi yoksa iým "yem"den mi iýmit olmuş?

iým

Mala we ş. m. berilýän ot, arpa we ş. m. iýmit.

Goşawujyny iýmden dolduryp, daşaryk çykdy. (A. Durdyýew, Saýlananan Eserler)
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

Ynt: iýmit

İletigönderen Bengitaşlarındili » 12 Nis 2012, 20:36

Le Qabaq yazdı:iýmit

Iýmek üçin öndürilen önüm, azyk, nahar.

Bagda çagalara iýmitler wagtly-wagtynda berilýär. («Sowet Türkmenistanynyň Aýallaryy» Žurnaly)

Onuň jaýy, ýorgan-düşegi, gap-gajy, ýeterlik iýmiti hem bar. (B. Kerbabaýew, Aýgytly Ädim)

Kolhozyň iýmiti gyt bolmasa-da, Aýsoltan Laçynyň iýmine ýumurtga garyp bermegi haýyş edýärdi. (B. Kerbabaýew, Aýsoltan)

Organizm üçin gerek bolan her hili ýokumly maddalar, dökün.

Bejergisi gowy ýetse, suwdan, iýmitden horlanmasa, her düýp gowaçamyz bir goýnuň ýüňüçe pagta berer. (B. Kerbabaýew, Aýsoltan)
(Türkmen diliniň sözlügi)

iý- "yemek" fiilinden türetilmiş ama sonundaki -mit ek mi yoksa iým "yem"den mi iýmit olmuş?

iým

Mala we ş. m. berilýän ot, arpa we ş. m. iýmit.

Goşawujyny iýmden dolduryp, daşaryk çykdy. (A. Durdyýew, Saýlananan Eserler)

İçecek anlamında "içit" diye bir sözümüz olduğunu biliyorum, Türkmencede var mıdır emin değilim. Bu anlamda iç- köküne -it eki gelerek ad türetilebiliyor, bu kesin ama iýmit biçimini Türkçede yemit diye düşünebiliyoruz ki ben bunu çözümlemekte aciz kalıyorum. İçit'e bakarak yeyit/yiyit düşünmek mümkün ama yemit pek olası değil, addan ( yem)  ad türeten -it/-ıt ekimiz var mı ki?
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Le Qabaq » 12 Nis 2012, 21:36

Bengitaşlarındili yazdı:İçecek anlamında "içit" diye bir sözümüz olduğunu biliyorum, Türkmencede var mıdır emin değilim. Bu anlamda iç- köküne -it eki gelerek ad türetilebiliyor, bu kesin ama iýmit biçimini Türkçede yemit diye düşünebiliyoruz ki ben bunu çözümlemekte aciz kalıyorum. İçit'e bakarak yeyit/yiyit düşünmek mümkün ama yemit pek olası değil, addan ( yem)  ad türeten -it/-ıt ekimiz var mı ki?
Zaten ben de isim kökünden böyle bir türetme yapılabilir mi yoksa -mIt diye bir ek mi var onu çözemedim. Kıyaslamak için Türkmen Türkçesinde -mit ile biten Türkçe kökenli başka bir sözcük de bulamadım.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

İletigönderen D. Can Aktan » 12 Nis 2012, 22:15

Le Qabaq yazdı:Zaten ben de isim kökünden böyle bir türetme yapılabilir mi yoksa -mIt diye bir ek mi var onu çözemedim. Kıyaslamak için Türkmen Türkçesinde -mit ile biten Türkçe kökenli başka bir sözcük de bulamadım.

Mehmet Kara'nın Türkmence betiğinde şöyle bir açıklama buldum:

-mıt/-mit: Fiillerden soyut ve somut isimler türetir: almıt "para; mükâfat, ödül; cevap", iymit "yiyecek, yemek, gıda".
  • 0

Üyelik görseli
D. Can Aktan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 17

İletigönderen BoZCiN » 05 Ağu 2020, 23:23

İçit derken alınan ek -t eki. Bu -t ekinin yemek ve yiyecek yapma özelliği var.

kurut, yoğurt, içit, kavut gibi.
  • 0

Üyelik görseli
BoZCiN
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 186

İletigönderen datadeveb » 06 Ağu 2020, 04:42

BoZCiN yazdı:İçit derken alınan ek -t eki. Bu -t ekinin yemek ve yiyecek yapma özelliği var.

kurut, yoğurt, içit, kavut gibi.

Her koşulda yemek yapmıyor bilgisini de ekleyelim. "Yanıt" gibi örnekler var.
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 978

Dön Köken Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 11 konuk

Reputation System ©'