Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

aytmak > eytmek

Sözcükleriñ kökeni üzerine yapılan tartışmaları içerir.

aytmak > eytmek

İletigönderen Temirbek » 20 Kas 2007, 19:42

"Sordum sarı çiçeğe anneñ babañ var mıdır?
Çiçek eydür Derviş Baba annem babam topraktır."

Buradakı eydür- "[i]söyler, der
" añlamındadır. Eski Anadolu Türkçesi'nde de aytmak eylemi kullanılmaktadır.
  • 0

En soñ Temirbek tarafından 25 Şub 2010, 22:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1182

Ynt: Eytek (?)

İletigönderen YİĞİT TULGA » 20 Kas 2007, 22:02

Uğrola Sayın Ög,
Dediklerinize tümüyle katılıyorum. Bildiğim ileyle "aytış/eytiş" öteki birçok Türkdeş dilde kullanılıyorken bizde unutulmaya yüz tutmuş. Uzayımda (bilitmede, felsefede) eytişim sözü "diyalektik" karşılığı olarak yer alıyor.
Kırım/Tatar Türkçesinde "yırlarımı ayttım" sözünü okumuştum. Önen (zaten) Eytiş, Aytış sözünü ben de "lehçe" (söyleyiş, deyiş) karşılığı olarak kullanıyordum.
Aytaç özel adının karşılığı kimi yerde "Hatip" olarak geçer, kimisinde de Ay+taç olarak.

Kısacası SNBB da eytir (der, söyler) ki:
ayt- ya da eyt- ile türetilecek onlarca sözcük sınanabilir; denemeye değer.

eyten, eyteç, eyter, eytir, eytek, eytici, eytim, eytil, eytsel, eyti, eytik, eytegen, eyticik (gülücük, öpücük gibi) , eytişi (sohbet, chat), eytişme (muhabbet, sohbet), eytecek, eytinç, eytinme, eytiniş, eytinim, eytilim, eytiliş, eytilti....gibi

eytişim...diyalektik
ise
eytiş....diyalekt, lehçe
olabilir.

Uğrola

Dpç (dipçe):
sesirmek, sesermek, sesinmek sözlerinden esinle "telefon" karşılığı olarak "sesen" sözünü kullanıyor(d)um.
felsefe.....uzayım, bilgilem, bilitme

Usunuzda bulunsun.
  • 0

En soñ YİĞİT TULGA tarafından 20 Kas 2007, 22:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Sözlük indir.
http://tufar.com/SanalBaba/
Taranmasına "kıyacağınız" sözlük varsa benimle iletişim kurunuz.

"Türk Dil Kurumu" ile "Türk Günay Kurumu" özerk, tüzel kişiliğine dönmelidir. Atatürk kalıtını çiğneyenler yargılanmalıdır...
YİĞİT TULGA
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 23

Ynt: Eytek (?)

İletigönderen bensay » 21 Kas 2007, 00:58

İlhangül1919 aytmak biçiminden telefon için "uzaytak" önerisinde bulunmuştu, bilişme bağlamında belirteyim. Benim önerim "seselce" idi. Ayrıca; anımsadığımca ündek, ünileten, seslek, çavgı gibi başka öneriler de var. Yanısıra; sesileten, seselten, sesek, seselteç gibi de eklemeler yapılabilir. Biraz karşılık şişkinliği var, üzerinde uzlaşılanı yok.

Öte yandan; diyafon yerine ben "sesleç" sözünü kullanıyorum, bu beğeni topluyor.
  • 0

http://www.gelgelturkce.blogcu.com
https://www.facebook.com/OzlestirmeKilavuzu
Evrensel olan kavramlardır, sözcükler ulusal olabilir, dahası olmalıdır.
Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1825

Dön Köken Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 8 konuk

Reputation System ©'