Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

kuşku

Sözcükleriñ kökeni üzerine yapılan tartışmaları içerir.

Ynt: kuşku

İletigönderen Algan Batur » 14 May 2020, 16:58

Oktay D. yazdı:Koñuyu çok dağıtıyorsuñuz, argümanlarıñız gittikçe koñu dışına ilgisiz yérlere çıkıyor.

3. argümanda diliñ nereden doğduğuyla ilgili bir şey démiyorum, inançla ilgili de bir şey démiyorum. Soñuçta sözcükler, Türkçede kök ve eklerden, Arapçada kök ve vazinlerden oluştuğuna göre (ister insan ister Tañrı tarafından yapılmış olsun) soñuçta türetimdir. Kök ve eklere (veya kök ve vezinlere) dayanmayan bir Türkçe (veya Arapça) sözcük ya uydurmadır ya da alıntıdır.

Burada tartışılan şey, özleştirme akımınıñ ne zaman başladığı olduğu için tüm olay, bu türetilmiş sözcükleriñ özleştirme amacıyla mı yoksa diliñ kendi evriminde doğal olarak mı ortaya çıkıp çıkmadıkları sorusu oluyor. kuşku sözcüğü de bir türetimdir ancak özleştirme amacıyla değil diliñ kendi doğal iç devinimiyle ortaya çıkmış bir sözcüktür çünkü o dönemde özleştirme özvérisi yoktu, o yüzden de başka bir sözcükten esinlenme diye yapay bir yöntem de yoktu. Öyle bir yönteme başvurulması 132'de başlar 1935'te yoğunlaşır, 1942'de yavaşlar ve 1985'e dek giderek seyrekleşir. Soñrasında ise esinlemeyle yapılıp da tutmuş bildiğim bir türetim bulunmuyor.

1- Hayır, kelimeler türetim değildir. Ayrıca önem ile ehemmiyet mukayese edilemeyecek derecede farklı kelimeler. Biri kel, biri sırma saçlı diyebiliriz. Dili saflaştırma(kısırlaştırma) İttihat dönemine dayanır neyse...
  • 0

Asırlar bize yaştır,
Kemal ülküye baştır.
Bize yol göster Kemal,
Anayurda ulaştır.
Üyelik görseli
Algan Batur
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 26

İletigönderen Oktay D. » 14 May 2020, 17:09

Argüman olmadan "değildir" démeñiz tartışmaya hiçbir şey katmıyor. Ayrıca öñem/ehemmiyet 'iñ koñuyla ilgisi nedir? O koñuyu kendi başlığında tartışıñ lütfen.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 6039

İletigönderen Algan Batur » 14 May 2020, 17:12

Bir misal verdim. Önem gibi yanlış bir üretim ile ehemmiyet gibi harika bir kelime bir tutulamaz hatta siz bu ehemmiyeti atıyorsunuz!
  • -1

Asırlar bize yaştır,
Kemal ülküye baştır.
Bize yol göster Kemal,
Anayurda ulaştır.
Üyelik görseli
Algan Batur
Algan Batur
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 26

İletigönderen datadeveb » 27 Eyl 2020, 05:46

ukuş- eylemiyle bir ilgisi olabilir mi?

ukuş- ?> ukuşku ?> (u sesi yitip) kuşku

ya da şöyle bir durum

uk- ?> ukur- ?> kur-
?ku-? ?> kur-
? > kur- > kurun- > kuruntu
? > kur- > kuruş- > kuruşku ?> kuşku
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1017

Önceki

Dön Köken Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'