1. bét (Toplam 1 bét)

Haray!

İletiGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 22:46
gönderen Furkan Yıldırım
Güney Azerbaycanlılarıñ ünlü haykırışı "Haray Haray men Türkem!"den bildiğimiz Haray sözcüğü için çoğu yérlik aynı karşılık yazıyor: Vay! Aman! İmdat!
Ancak kökene değişli bir neñ bulamadım. Çévirilerde türlü saçmalıklar olduğu için bulamamış olabilirim. Örneğin Gogıl çéviri, Farsça "Haray" için Türkçe "Harry" karşılığını vériyor. :)
Bu sözcüğüñ kökeni, kökü ma eki nédir?

Ynt: Haray!

İletiGönderilme zamanı: 12 Haz 2018, 19:19
gönderen TürkçeSözlük78
Bu sözcüğü hep İngilizce "Hooray!" (Yaşasın!, Hurra!) ünlemine benzetmişimdir. Kökeni ile ilgili ne yazık ki ben de bir nen bulamadım.

Ynt: Haray!

İletiGönderilme zamanı: 17 Haz 2018, 19:47
gönderen Furkan Yıldırım
TürkçeSözlük78 yazdı:Bu sözcüğü hep İngilizce "Hooray!" (Yaşasın!, Hurra!) ünlemine benzetmişimdir.
Bu durum sözcüğüñ Türkçe olmama olasılığını arttırıyor. İngilizce-Farsça arasında bir çok benzerlik bulunur. Örñeğin father-padar(peder), mother-madar(mader) gibi. Kimisi sözcükleriñ alıntı olduğunu, kimisi sözcükleriñ bir kökten türediğini düşünür. İngilizce sözcüğe koşut olarak Fransızcada da "Hourra!" sözcüğü bulunur. Bu da Hint-Avrupa kökenli olma olasılığını güçlendirir.

Aslında yérlikte Farsçayı en iyi bilen kişi Ulduzéver. Başlığı açarken "İllaki bir yorumu vardır" diye düşünmüştüm. O da emin olamamış olmalı.

Ynt: Haray!

İletiGönderilme zamanı: 18 Haz 2018, 04:48
gönderen toorku
hurra hurray hooray konusunda

https://www.etymonline.com/word/hurrah na göre avrupa tarafı ilk defa bu lafı prusyalı askerlerle savaşları sırasında duymuşlar