Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Haray!

Sözcükleriñ kökeni üzerine yapılan tartışmaları içerir.

Haray!

İletigönderen Furkan Yıldırım » 15 Kas 2017, 22:46

Güney Azerbaycanlılarıñ ünlü haykırışı "Haray Haray men Türkem!"den bildiğimiz Haray sözcüğü için çoğu yérlik aynı karşılık yazıyor: Vay! Aman! İmdat!
Ancak kökene değişli bir neñ bulamadım. Çévirilerde türlü saçmalıklar olduğu için bulamamış olabilirim. Örneğin Gogıl çéviri, Farsça "Haray" için Türkçe "Harry" karşılığını vériyor. :)
Bu sözcüğüñ kökeni, kökü ma eki nédir?
  • 0

Üyelik görseli
Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

Değerleme: 254

Ynt: Haray!

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 12 Haz 2018, 19:19

Bu sözcüğü hep İngilizce "Hooray!" (Yaşasın!, Hurra!) ünlemine benzetmişimdir. Kökeni ile ilgili ne yazık ki ben de bir nen bulamadım.
  • 5

Türk demek Türkçe demektir!
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 244

İletigönderen Furkan Yıldırım » 17 Haz 2018, 19:47

TürkçeSözlük78 yazdı:Bu sözcüğü hep İngilizce "Hooray!" (Yaşasın!, Hurra!) ünlemine benzetmişimdir.
Bu durum sözcüğüñ Türkçe olmama olasılığını arttırıyor. İngilizce-Farsça arasında bir çok benzerlik bulunur. Örñeğin father-padar(peder), mother-madar(mader) gibi. Kimisi sözcükleriñ alıntı olduğunu, kimisi sözcükleriñ bir kökten türediğini düşünür. İngilizce sözcüğe koşut olarak Fransızcada da "Hourra!" sözcüğü bulunur. Bu da Hint-Avrupa kökenli olma olasılığını güçlendirir.

Aslında yérlikte Farsçayı en iyi bilen kişi Ulduzéver. Başlığı açarken "İllaki bir yorumu vardır" diye düşünmüştüm. O da emin olamamış olmalı.
  • 0

Üyelik görseli
Furkan Yıldırım
Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

Değerleme: 254

İletigönderen toorku » 18 Haz 2018, 04:48

hurra hurray hooray konusunda

https://www.etymonline.com/word/hurrah na göre avrupa tarafı ilk defa bu lafı prusyalı askerlerle savaşları sırasında duymuşlar
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1231

Dön Köken Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'