Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

+kan/gan ve +can mekân eki?

Sözcükleriñ kökeni üzerine yapılan tartışmaları içerir.

+kan/gan ve +can mekân eki?

İletigönderen ulduzéver » 17 Eki 2017, 19:06

Güney Azerbaycanda birçok coğrafî mekânların adı +qan ve +can eki içerir, bu adların kökenleri hep tartışılmakta, herkes kendisine göre bir köken uyduruyor, kimi Farsçaya kimi Türkçeye iliştiriyor,

Örñeğin: zengan/zencan şehri, verziqan şehri, qumqan, yarlıqan, azqan, tufarqan vb...

Kökenlemelerde ilgimi çeken zengan adının Türkçe sin "mezâr" + +gan (iddia edildiğine göre Türkçe mekân eki) kökenlemesidir. Daha ilginci, bunu bir Fars dilciden işittiğimdir, ben Türkçede addan mekân adı yapan +kan diye bir ek yoktur diyorken, o, vardır diyor ve altay dillerine dek götürüyor bu eki. Örñek içinse tarkan/tarxan ve burxan sözcüklerini, ayrıca başka bir anlamla kullanılmış "başkan" sözcüğündeki "+kan" ekini söyledi, daha fazla bilgi edinemedim kendisinden :)

Elbette bütün bu sözcüklerin kökenini bulmak için bu başlığı açmadım. Türkçe +kan, +gan veya +can diye bir mekân eki varmı diye araştırmak istediğim bir sorum var. Farsça +gân coğrafî mekân adı yapma ekidir. +can ekinin de onun Arapçalaşmışı olduğu iddia edilmekte.

Görüşleriniz nedir?
  • 0

ulduzéver
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 275

Ynt: +kan/gan ve +can mekân eki?

İletigönderen toorku » 17 Eki 2017, 23:30

kurgan da var

https://www.etimolojiturkce.com/kelime/kurgan

farsça -gan ın kökenlemesi nedir
  • 0