Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

burunsal

Sözcükleriñ kökeni üzerine yapılan tartışmaları içerir.

Ynt: burunsal

İletigönderen cingelek » 03 Mar 2019, 09:19

Oktay D. yazdı:
cingelek yazdı:Adlar sıfat olarak kullanılabilse bile yukarıda verilen manası ile burunsal kelimesinin buruna ait, buruna mensup manasına gelecek şekilde kullanılması mümkün görünmemektedir.

Bu beni ilgilendirmiyor, "burunsal sözcüğü vardır ve bu añlamdadır" diyen ben değilim. Niye baña bunu diyorsuñuz ki? Ne alaka?

Oysa benim iletimde karşı çıktığım şey 'Burunsal "yılkıların burnuna bağlanan halka" şeklinde bir kelime mevcut olsa idi bile bu bir isimdir' kısmıdır. Sözcükleriñ Türkçede sıfat ve isim olmaları durumu keskin çizgilerle ayrılmaz diyorum. Yani burunsal veya kumsal gibi isimler, sıfatlaşabilirler, buna engel bir şey yok. İhtiyaç duyulmaması, özelde gerçekleşmemiş olması bu tartışmada bir argüman olamaz. Söylediğim şey budur. burunsal sözcüğünü ise ben sunmadım.
Burunsal < burunsa(k)lık < burunsak isminin nazal manasında kullanılan burunsal ile ilgisi olmadığını anlatmaya çalışıyordum. Türkçede +sAl diye bir aidiyet/mensubiyet eki bulunduğunu iddia edenlerin sıraladığı kelimeler arasında aslı burunsak olan burunsal kelimesi de bulunuyor ve itiraz bunadır. Buna karşılık siz her isim sıfat olarak da kullanılabilir deyince sanki aslı burunsak olan kelimenin nazal manasına kullanılabileceği manası çıkarılabileceğinden cevabım bu şekilde olmuştu.
  • 0

cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 371

Önceki

Dön Köken Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 4 konuk

Reputation System ©'