Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Hint-Avrupa kökenli uydurma ekler

Sözcükleriñ kökeni üzerine yapılan tartışmaları içerir.

Ynt: Hint-Avrupa kökenli uydurma ekler

İletigönderen hskizilcik » 17 Mar 2019, 23:38

cingelek yazdı:
hskizilcik yazdı:Hint Avrupa kökenli olmayan, Türkçe olan ekleri Hint Avrupa kökenli gibi göstereceğimize gerçek Hint Avrupa kökenli eklere değinelim.
Bu sizin yazdığınız cümle bir kanıt içermemektedir, sadece propagandaya yönelik bir cümledir. Bu eklerden birçoğunun sadece Cumhuriyet devri Türkiye Türkçesinde bulunması veya bazıları eski ek olmakla birlikte işlevlerinin Cumhuriyet devrinde değiştirilmesi ne yapılmaya çalışıldığını açıkça ortaya koymaktadır.

Burada yazılanların çoğunda bilimsel kanıt yok. Çoğu kişi, yalnızca bildiklerini, hiçbir tarihi kaynak göstermeden vermekte. Bir tek benim dediğimde kanıt aramanız biraz art niyetli gibi geldi bana. Asıl sizin "işlevlerinin Cumhuriyet devrinde değiştirilmesi ne yapılmaya çalışıldığını açıkça ortaya koymaktadır." ifadeniz, sizin amacınızın üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olduğunu göstermekte. Oysa amaç üzüm yemek olmalı. Ayrıca benim verdiklerim içinde gerçekten Hint-Avrupa kökenli olmadığını düşündüğünüz bir ek varsa gösterin, siz yanıldığımı kanıtlayın.
  • 5

En soñ hskizilcik tarafından 17 Mar 2019, 23:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
hskizilcik
Dérnek Üyesi

Değerleme: 115

Ynt: Hint-Avrupa kökenli uydurma ekler

İletigönderen hskizilcik » 17 Mar 2019, 23:47

hskizilcik yazdı:
kuluduk yazdı:Bir başka uydurma ek de (s)Al:
national - ulusal
local - yerel
general - genel
visual - görsel

Türkçede uysal ve kumsal gibi kelimeler olsa da bunlardaki ekin aidiyet-mensubiyet eki olmakla ilgisi yoktur.

Bu eklerin Türkçe olduğunu birçok eski kaynaktan kanıtladım. İlgili başlığa bakın. Özellikle -sAl ekinin uydurma olduğu iddiası propagandadan başka bir şey değildir.

benim bu gönderimi, nedense birkaç kişi arka arkaya düşük değerlendirmeler yaparak görünürlükten kaldırıyor. Bu açık açık işinize gelmeyeni ortadan kaldırmak değil mi? Ben ilgili başlıkta yazdım diyorum. Daha ne diyeyim? Bunun nesi hatalı? Üstelik orada olumlu değerlendirme almış bir gönderi bu. Burası bu konunun başlığı değil. Bunun ayrı başlığı var. Orada karşı savlarınız varsa yazarsınız. Ancak burada bu iletiyi görünmez yapmak için birkaç kişinin birlikte hareket etmesi olsa olsa kasıtlı olabilir. Çünkü aynı kişiler, burada yazdığım tüm iletilere benzer puanlar vermişler. Örgütlü davrandıkları belli... Yakıştıramadım...

İlgili başlık: http://turkcesivarken.com/yazismalik/vi ... 155#p53155
  • 5

Üyelik görseli
hskizilcik
Hasan Şahin Kızılcık
Dérnek Üyesi

Değerleme: 115

Önceki

Dön Köken Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'