Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Donundan sıyrılmak,Donuna girmek

Sözcükleriñ kökeni üzerine yapılan tartışmaları içerir.

Donundan sıyrılmak,Donuna girmek

İletigönderen Türkkalıt » 19 Nis 2008, 18:48

Uğrola kandaşlarım;

Yaşar Kemal in İnce Memed 2. cildini okuyorum.Donundan sıyrılmak ve donuna girmek söz öbekleri kullanılmış.Bu dikkatimi çekti sizinle paylaşmak istedim.Aşağıda yazdıklarım aynen betikten aynen aktarılmıştır.

......

Koca Osman, oturduğu yerden dikeldi:

''Var'' dedi. ''Bir gece uyumuyordum.Uykumun arasından bir ses duydum.Koca Osman, Koca  Osman, diyordu.Fırladım, kapıyı açtım.İçeriye gözleri birer damla ışık olam ak bir güvercin süzüldü.O anda da güvercin donundan sıyrılıp Hızır oldu.Ak sakalları aydınlık.Elimi tuttu.Ne uykudayım, ne de düşte.Kafdağındaki sıkışmış yolcuların karanlığının üstüne de bir top ışık düştü.Sen buna inanmaz mısın, sen mucizata inanmazsın. değil mi Hocam?

......

''At Anavarzanın dibinde küçücük nokta kalıncaya kadar onu izledi.Sonra at görünmez olunca, oraya, toprağa çöktü.Dişlerini sıktı.Öfkeden çıldırıyordu.Sonra korktu.Bu atta bişey olmasın, diye düşündü.Br peri, bir cin, bir iyi kimse at donuna girmesin!Bu kadar yakından bir atı vuramamak!Olacak gibi değil.Bir at bulmalı, hiç değilse yağız at kadar hızlı koşan, onunla kovalamalı, yaklaşınca öldürmeli.Başka türlü bu atı öldürmenin mümkünü yok, diye düşündü.''
  • 0

“Bu millete gidece?i yolu gösterirken ,dünyan?n her türlü ilminden, bulu?lar?ndan,ilerlemelerinden  istifade edelim.”
M.Kemal Atatürk
Üyelik görseli
Türkkalıt
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 0

Ynt: Donundan sıyrılmak,Donuna girmek

İletigönderen Yérbey » 19 Nis 2008, 19:00

Mən başa düşmedim.
Harda qullanacıx bu sözləri ?
  • 0

- Her şey yoluna girmeden önce işler daha da kötüleşir.
Yérbey
Dérnek Üyesi

Değerleme: 53

İletigönderen Türkkalıt » 19 Nis 2008, 19:35

Uğrola;

Dikkat edersen kardeşim alıntılardaki kelimelerin geçtiği cümlelere kılığına girmek anlamını çıkardım ben.Sen ne dersin bilemem. ;)
  • 0

“Bu millete gidece?i yolu gösterirken ,dünyan?n her türlü ilminden, bulu?lar?ndan,ilerlemelerinden  istifade edelim.”
M.Kemal Atatürk
Üyelik görseli
Türkkalıt
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 0

İletigönderen Oktay D. » 20 Nis 2008, 17:22

kılık, "kişi karakteri" demektir (kökü: kıl- "yapmak, kılmak" ). Soñradan "kıyafet" añlamı oluşmuş, mecāzî olarak.

don, donanım (hardware), donatı (aksesuar), donanma, ... Bunlarıñ hepsi "giyinmek, üstüne giymek"le ilgilidir. Muhtemelen tuman (pantolon) da kökendeştir.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4051

Dön Köken Tartışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Google [Bot] ve 1 konuk

Reputation System ©'