Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

cami

İnançsal kavramları özleştirme çalışmalarını içerir.

Ynt: cami

İletigönderen ingichka » 20 Oca 2012, 20:41

Toplaq sözü camidän çoq mahfil sözünä qarşılıq ola bilir.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 29

İletigönderen Kuşhan » 20 Oca 2012, 21:10

Bengitaşlarındili yazdı:Din kavramlarının adlarını Türkçeleştirmenin olasılığı tüm Türklerin ortak bir Türkçe konuşması olasılığından daha düşük değil. Néce ortak bir Türkçe için çalışıyorsak din kavramlarının da Türkçeleştirilmesi için çalışabiliriz. Bir çağlar Karahanlılar Türkçeleştirdiyse şimdi neden olmasın?
Bu ereğinizde sizinle oydaşabilirim, ancak ben kutlu sayılan kavramları özgertip tepkileri özüme çekmek ornuna toplumun zihniyetini değiştirebilmeyi yeğlerdim. Bu bir zihniyet sorunu. İnsanlar şekilci, Arapça ve Farsçalarını kullanınca hakiki müslüman olduklarını sanıyorlar.  Dine aşırı bağlılık, bağnazlık almış başını gitmişken siz en kutsallarına saldırmış olacaksınız. Asla kabul görmez.  Önce insanları bilimsel, felsefi temelde mantık düzlemine oturtun, önce onları nesnel düşünebilen bireyler durumuna getirin, gerekli değişimleri onlar kendileri gerçekleştirecekler. Ama siz bugünün aşırı İslamcı ve aşırı bağnaz zihniyetini aşamazsanız değiştireceğiniz tek şey insanların size olan tepkisi olur. Türkiye İranlaşırken dini terimleri Türkleştirme erki ile siz o zihniyete göre komünistlik, ateistlik yapmış olacaksınız. Maalesef bunu göremiyorsunuz, Türkiyenin toplumu sizin taşıdığınız ilerici beyne sahip değil. Siz Ortak Türkçeye inanmıyor olabilirsiniz, ama bunu tartışma konusu olarak önüme bir daha getirmeyin. Olurların ve olmazların farkındayım. O düşük dediğiniz olasılık, sizin gibi olumsuz bakan insanların etkin kara propagandasından kaynaklanıyor. Ah bir inansanız dünyayı fethedeceğiz de, işte sizi inandıramıyoruz, mesele o!
[/quote]

Benim gibi olumsuz bakanlarınmış, kara propagandaymış. Siz daha Türkiye Türkçesinde konuşulanları doğru düzgün anlamadan tüm Türklerin ortak Türkçeyi anlamalırını bekliyorsunuz. Olaya o kadar dar açıdan bakıyorsunuz ki size bir tek ortakçılıkla ilgili örnekler veriyorum daha iyi anlayın diye. Siz başkaları hakkında kafanızda kurguladıklarınızı gerçek sanıp ona göre davranıyorsunuz. Önce insanların kafalarını değiştirmek konusuna katılıyorum ancak siz de kafanızı değiştirip kurguculuktan vazgeçin. Değiştirmek istemiyorsanız bu hayalgücünüzü roman yazmakta kullanabilirsiniz. İyi bir hikaye oluşturabileceğinize inanıyorum.

Bunun dışında ben de biliyorum işin başının zihniyetleri değiştirmek olduğunu. O zihin değişimi olana kadar boş durmaktansa sözcüklerin karşılığını hazırlayıp gerektiğinde kullanıma sunmayı düşünüyorum. Dayattığım falan yok.
  • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 19

İletigönderen Bengitaşlarındili » 20 Oca 2012, 21:38

Kuşhan yazdı:Benim gibi olumsuz bakanlarınmış, kara propagandaymış. Siz daha Türkiye Türkçesinde konuşulanları doğru düzgün anlamadan tüm Türklerin ortak Türkçeyi anlamalırını bekliyorsunuz. Olaya o kadar dar açıdan bakıyorsunuz ki size bir tek ortakçılıkla ilgili örnekler veriyorum daha iyi anlayın diye. Siz başkaları hakkında kafanızda kurguladıklarınızı gerçek sanıp ona göre davranıyorsunuz. Önce insanların kafalarını değiştirmek konusuna katılıyorum ancak siz de kafanızı değiştirip kurguculuktan vazgeçin. Değiştirmek istemiyorsanız bu hayalgücünüzü roman yazmakta kullanabilirsiniz. İyi bir hikaye oluşturabileceğinize inanıyorum.

Sizin kadar geniş açıdan bakamadığım için üzgünüm, ne yapalım şimdi? Dediğiniz gibi roman mı yazalım? Haydi hayırlısı, Yazdıklarımı alacaksınız ama! Öyle hem gaza getirip hem de iflas ettirmek yok:)
Bunun dışında ben de biliyorum işin başının zihniyetleri değiştirmek olduğunu. O zihin değişimi olana kadar boş durmaktansa sözcüklerin karşılığını hazırlayıp gerektiğinde kullanıma sunmayı düşünüyorum. Dayattığım falan yok.

Tabii ki var olan yabancı kavram ve sözlerin öz dilimizdeki karşılıklarını bileceğiz, her zaman kullanıma hazır olacaklar, doğru da düşünüyorsunuz ama o işin başı kısmı, zihniyetleri değiştirmek o denli zor ki.. anlatamam. Ben bunu denedim, birilerinin zihniyetini değiştirmeyi denedim. Ama başarısız oldum, Beceremedim.
Dahası ve daha vahimi, ben önceden koşul ve durumlara göre değişen gelişen bir kişilik iken bu niteliğimi yitirdim. Başkalarının zihniyetini değiştirme çabası sonunda gelen stres beni zihniyeti değiştirmez bir kişilğe büründürdü. Bu pencereden bakıyorum, bakacağım. Benim esnekliğime gereken esneklikle cevap vermemişler beni yarattı, Sağ olsunlar ! O nedenle gereken zamanın beklenilmesi gerektiğini söylüyorum, yoksa vay efendim siz bu sözcükleri nasıl değiştirmeye kalkarsınız çığırtkanlığında değilim.
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Toygun » 23 Oca 2012, 00:49

Bengitaşlarındili yazdı:Cami, mescit, ezan, namaz, oruç vb...ni değiştirebileceğini sanan uçmuştur. Bu yüzyılda değil, belki bir yüzyıl sonra...

Sanki başlıklarda önerdiğimiz sözcüklerin kaç yılda tutacağını hesaplamak gibi bir ilkemiz var. Başlık amacından sapıyor, gereksiz konulara yöneliniyor. Bölümün adı olan "Sözcük türetme çalışmaları, öneriler" ibaresinin deyimlediği ereklerin dışında yazılan iletiler silinecektir.

"1. Yazışmalar yalnızca dil ilişkili konuları içermelidir. Bunun dışındaki yazılar önemine bakılmaksızın silinir."

YAZIŞMALIK KURALLARINI OKUYUNUZ!
  • 0

En soñ Toygun tarafından 23 Oca 2012, 01:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1354

Önceki

Dön İnanç

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'