Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

hele şükür

İnançsal kavramları özleştirme çalışmalarını içerir.

hele şükür

İletigönderen datadeveb » 06 Tem 2020, 02:40

Selamun aleykum, esenlikler.
"Hele şükür" sözüyle ilgili genelağda dolaşan bir bilgi var. Sözde "hele" sözcüğü kullanılmaması gereken sözcükmüş. Bir put adı imiş... Hel... Dolaşan bilgiye göre özetle böyleymiş. Bu konuyla ilgili gerekli ve doğru bilgiler islam bilgelerince açıklanmasına rağmen bu saçmalık ortalıkta dolaştırılıyor ve dile zarar veriyor. Yetkin ve bilge arkadaşlar konuya açıklık getirecek dil bilgisi yazısı yazabilirler ise iyi olur...
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1183

Ynt: hele şükür

İletigönderen Danışman » 07 Tem 2020, 05:08

İskandinav söylencesinde geçen Hel olsa, Araplarla ne ilgisi var? Öyle olsa bizim Odin'in önünde diz çöküp tövbe isteyecek birine kim neden şükretsin? :)

Dilin kemiği yok. "Ben de 'Çok' adında put var" deyip ağ ortamında yaysam, "çok şükür" demekten cayanlar çıkabilir. :) Ne yapsak, bu sinsi yöntemi dilimizde derinlere yerleşmiş sözcükler için mi kullansak. Tutar mı tutar.

datadeveb yazdı:Selamun aleykum, esenlikler.
"Hele şükür" sözüyle ilgili genelağda dolaşan bir bilgi var. Sözde "hele" sözcüğü kullanılmaması gereken sözcükmüş. Bir put adı imiş... Hel... Dolaşan bilgiye göre özetle böyleymiş. Bu konuyla ilgili gerekli ve doğru bilgiler islam bilgelerince açıklanmasına rağmen bu saçmalık ortalıkta dolaştırılıyor ve dile zarar veriyor. Yetkin ve bilge arkadaşlar konuya açıklık getirecek dil bilgisi yazısı yazabilirler ise iyi olur...
  • 3

Danışman
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 164

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 07 Tem 2020, 14:34

"kitap demeyin kitap eski bir Hint tanrısıdır, onun yerine betik deyin." ;D
  • 1

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini

OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

Değerleme: 1098

İletigönderen datadeveb » 07 Tem 2020, 15:25

Bir arkadaşımı bilgilendirdiğim hâlde ne denli kendini kaptırdıysa beni arkadaşlıktan sildi. Tanımadığım birisini de bilgilendirmeye çalıştım o da beni engelledi. Konu ciddi...
  • 1

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1183

Dön İnanç

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'