Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

cehennem ve cennet

İnançsal kavramları özleştirme çalışmalarını içerir.

Ynt: cehennem ve cennet

İletigönderen datadeveb » 08 Eki 2018, 01:54

Furkan Yıldırım yazdı:
datadeveb yazdı:
TürkçeSözlük78 yazdı:Balı sevmiyorsak cennetten nefret mi etmemiz gerekiyor şimdi? ;D Cennete neden bal denildiğini anlayamadım, biraz saçma geldi. Bunun yanında kutra ve odra çok güzele benziyor. "Yut"un da felaket demek olduğunu bilmiyordum. Aktarma Sözlüğü'nde felaket için "yukavut" yazıyordu. Bir tane yırıma bu sözcüğü koymuştum.

Çocularını severken "balam" vs derler. "The Horde" adlı yapımı izlersen orada kocaman oğlunu "balam" diye diye seven bir kesiti yakalarsınız 22. dakika dolaylarında. Ayrıca bu yapımda bol bol türkçe sözcük bulup gündemleyebilirsiniz.
Balam ile bal yada balım aynı kökten gelmiyor. Balam "oğlum, çocuğum" añlamında, bala "oğul, yavru, özellikle kuş yavrusu" sözcüğünden geliyor. Yañlış añımsamıyorsam siz bir kaç kez daha aynı kökten gelmeyen sözcükleri aynı kökten geliyormuş gibi düşünmüştüñüz. Bu çok yañlış bir yaklaşım. Bu gül "bitki" ile gül- "gülmek" sözcükleriniñ aynı olmaması kadar basit. Örñeğin gerçek, geri, germek, gez, gezi gibi... sözcükleriñ hepsi ge- gibi bir ortak kökten gelmiyor. Sözcükleriñ köklerini öğrenmek için hepimiziñ yaptığı gibi kökenbilim sözlüklerini Gülensoy, Nişanyan , bu alañda yazılan öğretici bétikleri Marcel Erdal inceleyebilirsiñiz.(yalñızca her okuduğunuza inanmayıñız :))

Bu alanın ustası değilim. Bu bilinen bir şey. Yol tutumlarınız ile örtüşmeyen düşünme yöntemlerim an gelir kendini gösterebilir. Burada olduğu gibi. Öncelikle balyöre sözcüğünü "bala" ile eşleştirerek düşünmediğimi belirteyim. Bala sözcüğünün yavrular için söylendiğini biliyorum. Yavrulara gelince sevimlilik, tatlılık gibi özellikleri var diye bal sözcüğüyle bir ilişkilendirilmesi olasılığını bir yanda tutarım. Bu nedenle bir başka açıdan da değinmek için bala sözcüğünü gündeme getirdim. Çünkü çocuklar cennet yaşantısına bir aralık gibidir. Birçok sözcükte benzer tuttumu üsteleyici olmamak koşuluyla gerçekleştiririm. Bu sözcüklerdeki seslere yüklenen anlam nedniyle duygulara değip geçmesiyle alakalı bir durumdur. Sözcüğe yüklenen anlam ile seslerin tanıtıldığı anlamlar birbirine yakın olunca yer yer algıları istenilmeyen sapaklara yöneltebilir. Sapaklarda kalışları uzun olmasa da sapıp çıkılan durumlar oluyor. Bazı yabancı kaynaklı sözcükleri benimseyebilmenin altında da biraz bu durum yatar.

Balyöre önerime gelince. Bal sözcüğünü türkiyede anlaşılan tatlı olan tatlı olarak önceledim. Tatlı sözcüğüne bakacak olursak acı, ekşi, bal bunların her biri bir tatdır. Tatlı denilince "tadı olan" olarak algılamamız gerekirken bize şekerliliği düşündürtmemizi sağlayan dayanaklar bulmuştur. Belli ki dil kuralları dışında birşeyler olmuş diye düşünürüm.

Balyöreyi cennet sözüyle eşleştiremeyenlere yardımcı olur ümidiyle "balayı" sözcüğünü örnek veririm. Eğer sözcüğe yine bakarsanız "balyöresi" diye yazmamış olduğumu görebilirsiniz. Ki ballar bölgesi gibi bi anlamı düşünerek önermediğimi gösterir. Bunlarla birlikte ek olarak cennette bal ırmağı gibi güzelliklerin olduğu dini kaynaklarda geçer. Bu durumda cennet sözcüğüne karşılık olabilecek bir dayanak olur. Bir diğer açıdan cennet arapçada kıyamet sonrası acısız ve istenilen yurt olmasının yanında yeryüzünde bahçe olarak bildiğimiz yeşillikli veya özen gösterilmiş yerlere de deniyor.

Diğer önerim gülyöre de gül sözcüğünün dokunduğu anlamlar nedeniyle önerimi sundum. Gül bitkisi ile gülmek ikisi de güzel şeydir. İkisine de dokunur. Gül bitkisi + yöre ile gül çiçeği gibi bir yöre olduğu anlamı üzerine kurulan bu önerimde de aynı durumu yapmış olmaktayım. Bir taşla birden çok kuş vurmak. Dolayısıyla "gül" sözcüğünden bu iki anlamı da bir biçimde dokunabiliyor olma olanağını değerlendirdim.

Acıyöre de hem dil tadı olarak hem de yaşam tadı veya yaşantı biçimi anlamı olarak kendini gösterebilen bir öneri olarak değerlendirilebilir.
  • 8

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 478

İletigönderen Furkan Yıldırım » 09 Eki 2018, 01:46

datadeveb yazdı:Bu alanın ustası değilim. Bu bilinen bir şey. Yol tutumlarınız ile örtüşmeyen düşünme yöntemlerim an gelir kendini gösterebilir.
Usta olmanız gerekmez ki. Hepimiz o kaynaklara başvuruyoruz. Hatta ben bildiğim néñ şéy lerde bile emin olmak için yéñiden bakıyorum. Usta kişiniñde izleyeceği yol aynı, acemi kişiniñde. Koñu yöñtemse tamam, ancak aynı kökten geliyor sanarak bunları öñeriyorsañız diye démiştim.
datadeveb yazdı:Birçok sözcükte benzer tuttumu üsteleyici olmamak koşuluyla gerçekleştiririm. Bu sözcüklerdeki seslere yüklenen anlam nedniyle duygulara değip geçmesiyle alakalı bir durumdur. Sözcüğe yüklenen anlam ile seslerin tanıtıldığı anlamlar birbirine yakın olunca yer yer algıları istenilmeyen sapaklara yöneltebilir. Sapaklarda kalışları uzun olmasa da sapıp çıkılan durumlar oluyor. Bazı yabancı kaynaklı sözcükleri benimseyebilmenin altında da biraz bu durum yatar.
Öñcelikle burada düşüncelerimizde üsteleyici olabiliriz, düşüncelerimiziñ doğruluğu koñusunda insanları ikna étmeye çalışabiliriz. Ancak dayatmacı olamayız. Bunlarıñ yañında kaba koñuşmamakta ve ağız dalaşı çıkarmamakta yazışmacı adına yarar var(zaten bunları yapmıyorsuñuz). Birde dil dışı paylaşımda bulunmamak dışında yazışmalığıñ çok bir kuralı yok.
İkinci olarak; bu bir sözcüğüñ birçok añlama değinmesi olayı Türkçede var olmayan bir özellik.(Kural déğil, özellik) Atalarımız sözcük türetirken böyle bir tutumda bulunmamış. "Şu kökten türetelim, şuna da beñzemiş olsun, gönderme olsun" démemişler. Bu durum Türkçeniñ sözcüklerinde daha kesin añlam bulunmasına, bir sözcüğüñ az sayıda anlam barındırmasına yol açıyor. Örñeğin İngilizcede géñel olarak sözcükleriñ anlamı 10uñ üzerindedir, ancak Türkçede géñel olarak 5iñ altındadır. Yabancı kökenli sözcüklere dikkat éderseñiz hep altı boş kalır, ulusuñ bir kısmı için başka, bir kısmı için başka bir añlamdadır. Hatta kişiden kişiye bile değişebilir. Ancak Türkçede sözcükleriñ altı doludur, (géñel olarak) kısa ve kesin añlam içerir. Bu nédenle yabancı bir sözcük için bir kaç Türkçe sözcük türetilmesi gerekebiliyor. Bu eseme mantık yle sözcük türetilirse Türkçe sözcüklerde bu bahtsızlığa uğrayabilir. Çünkü sözcüğüñ halk tarafından karşılanması yabancı sözcüklere beñzer olacaktır.

datadeveb yazdı:Balyöreyi cennet sözüyle eşleştiremeyenlere yardımcı olur ümidiyle "balayı" sözcüğünü örnek veririm.
Evet, türetim açısından beñziyorlar. Bunu örñek göstererek sözcüğü öñerdiğiñizde daha kabul édilir duruyor.
datadeveb yazdı:Diğer önerim gülyöre de gül sözcüğünün dokunduğu anlamlar nedeniyle önerimi sundum. Gül bitkisi ile gülmek ikisi de güzel şeydir. İkisine de dokunur. Gül bitkisi + yöre ile gül çiçeği gibi bir yöre olduğu anlamı üzerine kurulan bu önerimde de aynı durumu yapmış olmaktayım. Bir taşla birden çok kuş vurmak. Dolayısıyla "gül" sözcüğünden bu iki anlamı da bir biçimde dokunabiliyor olma olanağını değerlendirdim.
Ancak şu farklı kökten gelen diğer sözcüklere değinmesi olayı bana pek sıcak gelmedi. Zekice bir düşünce belki ancak dile zarar véreceğini düşünüyorum. "Bundan sonra Türkçede cümleniñ öğeleriniñ dizilimi Avrupa dillerindeki gibi olsun" démeye benzeyen bir durum. Yabancı sözcük yok ancak yabancı bir özellik var. Her hangi bir dile öykünme taklit étme olmasa da yabancı.

Démeli bu yöñtem bence iyi déğil. Türkçeniñ kurallarını göz öñünde bulundururken özelliklerini de göz öñünde bulundurmalıyız diye düşünüyorum.
  • 4

Üyelik görseli
Furkan Yıldırım
Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

Değerleme: 298

İletigönderen datadeveb » 09 Eki 2018, 02:12

Önerdiğim sözcüklerde dokunuş var derken yabancı bir yere girdiğinizde tanıdığınız bir kokuyu alıp kendinizi yabancılık duygusundan biraz daha uzaklaştırabilmiş olmak gibi düşünülmesini bekliyorum. Sözlükte tanımlı anlam ne olursa olsun düşünüşümüz sözcükler üzerinde anlam dokusunu öngöremediğimiz yollara sokabiliyor. Dil kurallarıyla ilgili değil. Dilin doğasıyla ilgili bir durum. Dil kurallarına göre bir bozukluk gibi görülebilirken barındığı ortamın benzersiz güzeli olarak algılanabilir. Önerdiğim sözcüklerde dil kurallarına uyum var. Ancak sanki balayöre diyeceklermişte balyöre demişler gibi ya da birisinin gülmeyi koşul koşmuş düşündürmesi gibi gülyöre denmesi... Bu sözcük önerilerinin duygusal dokunuşlarına da bakmak gerek. Çünkü sesi söylenişi bile duyguları etkileyebilecek durumda olursa sözcüklerin barınışı daha kolay sürdürülebilir olur.
  • 0

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 478

İletigönderen Furkan Yıldırım » 09 Eki 2018, 02:52

Teorik olarak evet bir kuralsızlık yok ancak "zarar vérir" tahminime bir örñek véreyim: gül "bitki" ve yöre sözcüklerini birleştirerek gülyöre dédik, ancak gülmek éylemine de koşut olsun, gülmek usa gelsin dédik... Burada şöyle bir durum var, éylemler ek almadan adlaşamazlar, démeli éylém gül sözcüğünü düşünmek kurallara aykırılık oluşturdu işte burada. Bunuñ gibi daha da istenmeyen durumlar ortaya çıkacaktır. Bu durumu kurallardan bağımsız, insanlarıñ diğer sözcüğü de usuna getirmesi gibi düşünüyorsuñuz ancak bu durumda kurallara aykırılık çıkabiliyor yine de.

Bu gibi öykünmeler daha önce de dénenmişti, ancak Türkçeniñ kendi içinde déğil, diğer dillere öykünmeydi. Örñeğin uzman~fachmann, buldozer~yoldüzer… gibi. Bu durum çokça eleştirilmiş ve géñel olarak doğru bulunmamıştı. Siziñ öñeriñiz beñzer bir durumuñ Türkçe içinde olması. Bu yöñtem nasıl karşılanır bilmiyorum ancak ben çok sağlıklı bulmadım. Bu kez sorun sözcükleriñ özgün olmaması déğil, diliñ özgünlüğünü yitirme tehlikesi.

Bence kalıcılık eskiden sağlandığı gibi doğru türetimler yaparak sağlanmalı. O da olmuyorsa kuralları aşmak yérine dil bilinci oluşturulmalı. Ben kalıcılık için Türkçede göndermeler, koşutluklar sağlanması bir yaña dursun, yéñi türetilen bir sözcüğüñ ilk duymada hiç tanıdık gelmemesiniñ, añlaşılmamasınıñ bile sorun olmayacağını düşünüyorum.(Bu koñuda da açıklamalar yapabilirim) Öñemli olan kullanılmasını sağlamak. (Eğer bu koñuya devam étmek istiyorsañız koñuyla ilgili başlığa, yada yéñi başlık açıp ona yazıp burada linkini paylaşırsanız daha sağlıklı olur, bu koñuyu burada tartışarak kuralları çiğniyoruz.)
  • 0

Üyelik görseli
Furkan Yıldırım
Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

Değerleme: 298

Önceki

Dön İnanç

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'