1. bét (Toplam 1 bét)

O/U'nun aynı damga ile ifade edilme sebebi

İletiGönderilme zamanı: 20 Eyl 2013, 14:05
gönderen sp
Bildiğiniz gibi yuvarlak ünlüler o/ö, u/ü şeklinde değil, o/u, ö/ü hâlinde yer almakta. Bunun nedeni neydi? Bu iki sesi ayırt edememeleri mi, yoksa ikisinin ortasında bir ses çıkarmaları mıydı?
Tahminimce "u"ya yakın, ikisinin arasında bir ses çıkarıyorlardı ve ayrı bir "o" sesi yoktu. Bazı sözcüklerin de ilk hecesini vurguladıkları için de ses "o"ya dönüşüveriyordu. Bu yüzden de ilk hece hâriç diğerlerinde "o" bulunmuyor olabilir.
Örnek: Tunyukuk, Türük gibi sözcüklere dikkat çekmek için vurgulayıp Tokyukuk, Törük diye okuyor olabilirlerdi. Bugün iki sesin de farkına vardığımızdan böyle bir dönüşüm yaşamıyoruzdur. Ama şu örnekleri (Türkçe kökenli olmasalar da) vermeden edemeyeceğim; hürmetler, yevmiye, devlet -->  hörmetler, yövmiye, dövlet

Ynt: O/U'nun aynı damga ile ifade edilme sebebi

İletiGönderilme zamanı: 20 Eyl 2013, 16:05
gönderen Oktay D.
Şu başlıktaki öneri nédeniyle bu konu tartışılmıştı. Birçok dilde u/o ayrımı olmaz nétekim.

(aramaya inanmak)

Ynt: O/U'nun aynı damga ile ifade edilme sebebi

İletiGönderilme zamanı: 20 Eyl 2013, 16:56
gönderen sp
O başlıkta daha çok "bugün o-ö için ne kullanmalıyız" tartışıldığı için bakmamıştım, şu an inceliyorum.

Ynt: O/U'nun aynı damga ile ifade edilme sebebi

İletiGönderilme zamanı: 20 Eyl 2013, 19:46
gönderen Oktay D.
sp yazdı:O başlıkta daha çok "bugün o-ö için ne kullanmalıyız" tartışıldığı için bakmamıştım, şu an inceliyorum.

Bu yérlikte bir konunuñ bugününü éle alırken dününü de tartışmak üyeler arasında gelenek olmuştur, o nédenle aramayı alışkanlık kılmañız önerilir ;) Üstelik, çoğu kéz bir konu éle alınırken beñzer ya da yakın konular da tartışmaya karışmaktadır. Nétekim, çoğu kéz ayrı iki konunuñ tartışıldığı, ancak başlıktaki amacıñ onlardan yalñızca biri olduğu başlıkları ayıramadığımızdan o iki konuyu toptan birleştiriyoruz.

Ynt: O/U'nun aynı damga ile ifade edilme sebebi

İletiGönderilme zamanı: 20 Eyl 2013, 21:04
gönderen sp
Öncelikle sağ olunuz. İletileri inceledim. Genel kanıları abeceyi oluştururken dikkatsiz olmaları ya da farkına varamamaları falan. Kimisine göre "o-u"yu aynı ses hâlinde söyleyelim, nasılsa anlaşılır idi. Mantıklı da.