Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

O/U'nun aynı damga ile ifade edilme sebebi

Orkun damgalarını öğrenme ulayı günümüze uyarlama çalışmalarını içerir.

O/U'nun aynı damga ile ifade edilme sebebi

İletigönderen sp » 20 Eyl 2013, 14:05

Bildiğiniz gibi yuvarlak ünlüler o/ö, u/ü şeklinde değil, o/u, ö/ü hâlinde yer almakta. Bunun nedeni neydi? Bu iki sesi ayırt edememeleri mi, yoksa ikisinin ortasında bir ses çıkarmaları mıydı?
Tahminimce "u"ya yakın, ikisinin arasında bir ses çıkarıyorlardı ve ayrı bir "o" sesi yoktu. Bazı sözcüklerin de ilk hecesini vurguladıkları için de ses "o"ya dönüşüveriyordu. Bu yüzden de ilk hece hâriç diğerlerinde "o" bulunmuyor olabilir.
Örnek: Tunyukuk, Türük gibi sözcüklere dikkat çekmek için vurgulayıp Tokyukuk, Törük diye okuyor olabilirlerdi. Bugün iki sesin de farkına vardığımızdan böyle bir dönüşüm yaşamıyoruzdur. Ama şu örnekleri (Türkçe kökenli olmasalar da) vermeden edemeyeceğim; hürmetler, yevmiye, devlet -->  hörmetler, yövmiye, dövlet
  • 0

sp
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 0

Ynt: O/U'nun aynı damga ile ifade edilme sebebi

İletigönderen Oktay D. » 20 Eyl 2013, 16:05

Şu başlıktaki öneri nédeniyle bu konu tartışılmıştı. Birçok dilde u/o ayrımı olmaz nétekim.

(aramaya inanmak)
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5368

İletigönderen sp » 20 Eyl 2013, 16:56

O başlıkta daha çok "bugün o-ö için ne kullanmalıyız" tartışıldığı için bakmamıştım, şu an inceliyorum.
  • 0

sp
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen Oktay D. » 20 Eyl 2013, 19:46

sp yazdı:O başlıkta daha çok "bugün o-ö için ne kullanmalıyız" tartışıldığı için bakmamıştım, şu an inceliyorum.

Bu yérlikte bir konunuñ bugününü éle alırken dününü de tartışmak üyeler arasında gelenek olmuştur, o nédenle aramayı alışkanlık kılmañız önerilir ;) Üstelik, çoğu kéz bir konu éle alınırken beñzer ya da yakın konular da tartışmaya karışmaktadır. Nétekim, çoğu kéz ayrı iki konunuñ tartışıldığı, ancak başlıktaki amacıñ onlardan yalñızca biri olduğu başlıkları ayıramadığımızdan o iki konuyu toptan birleştiriyoruz.
  • 0

En soñ Oktay D. tarafından 20 Eyl 2013, 19:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5368

İletigönderen sp » 20 Eyl 2013, 21:04

Öncelikle sağ olunuz. İletileri inceledim. Genel kanıları abeceyi oluştururken dikkatsiz olmaları ya da farkına varamamaları falan. Kimisine göre "o-u"yu aynı ses hâlinde söyleyelim, nasılsa anlaşılır idi. Mantıklı da.
  • 0

sp
Türkçeséver
Türkçeséver

Dön Göktürk (Orkun-Yénisey) damgaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'