Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

"a,e" Damgamıza benzer temren

Orkun damgalarını öğrenme ulayı günümüze uyarlama çalışmalarını içerir.

"a,e" Damgamıza benzer temren

İletigönderen BARIÞ » 18 Eyl 2012, 12:25

Esenler,

Arkadaşlar Türk okçuluğunu genelağ' da araştırırken

http://www.okyay.gen.tr/sayfa.asp?id=26

betikte bir temren çeşidi gördüm. Türk Damgalarımızdan "a,e" damgamıza çok benziyor. Betiğin iletişim bölümünden mailini alıp bu temrenin adını ve kullanım amacını sordum. Yanıt alabilirsem bilgileri sizinle paylaşacağım. Bu ok ucu damgamızın bir ilişkisi olabilir.

Bu temrenle ilgili bilgisi olan arkadaşlardan da katkılarını bekliyorum.

Uğurola!
  • 0

Ekler
temren damga.jpg
En soñ BARIÞ tarafından 18 Eyl 2012, 12:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
BARIÞ
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

Ynt: "a,e" Damgamıza benzer temren

İletigönderen BARIÞ » 21 Eyl 2012, 14:44

BARIŞ yazdı:Esenler,

Arkadaşlar Türk okçuluğunu genelağ' da araştırırken

http://www.okyay.gen.tr/sayfa.asp?id=26

betikte bir temren çeşidi gördüm. Türk Damgalarımızdan "a,e" damgamıza çok benziyor. Betiğin iletişim bölümünden mailini alıp bu temrenin adını ve kullanım amacını sordum. Yanıt alabilirsem bilgileri sizinle paylaşacağım. Bu ok ucu damgamızın bir ilişkisi olabilir.

Bu temrenle ilgili bilgisi olan arkadaşlardan da katkılarını bekliyorum.

Uğurola!

Temrenle ilgili ilk bilgiyi aldım,

"Bu temren Yelken, çadır ve benzeri yerlere atıldığında orada tutunması için bu şekilde yapılmıştır, delip geçmez ve düşmez, atıldığı yerde kalması nedeniylede, üzerinde taşıdığı yanan kısım sayesinde tutuşmayı kolaylaştırır.

buna benzer birçok yerde kullanılan bir türdür."

Osman Süvari abimiz bu bilgiyi benimle paylaştı. Tutunan takılı kalan bir temren buradan hareketle adı türemiş olabilir.
  • 0

Üyelik görseli
BARIÞ
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Ynt: "a,e" Damgamıza benzer temren

İletigönderen BARIÞ » 21 Eyl 2012, 15:15

BARIŞ yazdı:Temrenle ilgili ilk bilgiyi aldım,

"Bu temren Yelken, çadır ve benzeri yerlere atıldığında orada tutunması için bu şekilde yapılmıştır, delip geçmez ve düşmez, atıldığı yerde kalması nedeniylede, üzerinde taşıdığı yanan kısım sayesinde tutuşmayı kolaylaştırır.

buna benzer birçok yerde kullanılan bir türdür."

Osman Süvari abimiz bu bilgiyi benimle paylaştı. Tutunan takılı kalan bir temren buradan hareketle adı türemiş olabilir.

A tek başına şaşırma ünleminden başka bir nen ifade etmiyor. Ancak "ağ" beyaz parıldayan, ışıldayan anlamlarına geliyor.Bu temrende üzerinde yanıcı bir şeyler taşıyabiliyor. "Ağ" ın kökü ak olduğu için bu kuramım çürümüş gibi görünüyor. Ancak ay "yani gökte parıldayan yertincin uydusu" da usuma takılıyor. Böylece parlayan anlamında bir "a" Türkçe kökümüz varsa sanırım bu temrenle ilişki kurulabilir.

Bunların varcası bir us yürütmemdir. Bilimlik bir yanı yoktur. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim.

Uğurola! 
  • 0

Üyelik görseli
BARIÞ
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Dön Göktürk (Orkun-Yénisey) damgaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'