Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Günümüze bir uyarlama (ses abecesi, el yazısı)

Orkun damgalarını öğrenme ulayı günümüze uyarlama çalışmalarını içerir.

Ynt: Günümüze bir uyarlama (ses abecesi, el yazısı)

İletigönderen Bengitaşlarındili » 29 May 2009, 13:11

Oktay D. yazdı:Ben "he sesi" derken ince demek istedim, "ha sesi" değil. Türkçe olup önseste h'laşan tüm sözcükler kalın ünlülüdür. Verdiğiñ örñekler de hep kalındı. Sanırım Türkçe olup ince h'li bir sözcük yok.

İnce h sesi ile başlayan bildiğim iki Türkçe söz Hep, Hepsi sözleridir. Bunlar da eski Türkçe köp ( çok) sözünden evrilmedir. Bunun dışında Türkçe olup ince h sesi ile başlayan söz sanırım yok.
Yine de ben Orhun ABCsinde ince h sesini simgeleyen bir damga oması gerekliliğine inanıyorum.
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Orxon » 08 Ağu 2010, 13:06

Ben yerliğinizi çok beğendim. Burada yeñiyim. O yüzden aytışmam sizleriñki kadar düzgün olmayabilir. Göktürk abaçasının uyarlanması konusunda yardımımıñ dokunabileceğini düşündüm. Ben orta okulda Göktürk abaçasını öğrendim. Orta okul ve lisede çokça onu sınavlarda kandırmaca (ben uydurdum kopya çekmek) için kullandım. Hızlı, kolay okunması gerekliliğini duydum.  Bu yüzden onu çokça geliştirmek durumda kaldım. Ben Göktürkçede bulunmayan tamgalar öçen kardéş bir altay dili olan Japoncadan yardım aldım. Onun imlerini kullandım. Japoncasıñdan örneklemek gerekirse:

ア=A
アー= Â
カ=KA
ガ=GA

Göktürk tamgaları sağdan sola yazıldığıñdan bu imler ters düz edilir:
Görsel Görsel = Â

Görsel Görsel = J

gibi...

Biliyorum burada pek güzel gösteremedim. Öz bilgisayarımdan buraya çizim dosyası koymayı beceremediğim öçen. Umarım ne anlatmak istediğimi anlamışsıñızdır. Bu arada "J" tamgası yeñi yazıda olmalıdır. Bunun sebebi orta asya Türkçelerinde bu sesin "y" sesinin yeriñi alıyor oluşudur. Kazakşa "jol" sözcüğünün "yol", Tatarçada "jaş" sözcüğünün "yaş" anlamına gelmesi nedeniyle.
  • 0

Üyelik görseli
Orxon
Sessiz Üye
Sessiz Üye

İletigönderen 41Atakan » 17 Nis 2013, 15:41

"Hörgüç" sözcüü Türkçeyse déve hörgücünüñ bétizinden yola çıkarak H² türetilebilinir. Paind'den çizeyim.

Görsel
  • 0

Üyelik görseli
41Atakan
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen Kızıltürk » 11 Nis 2018, 01:00

[quote="Oktay D."]Nişanoğlu, ögür ögür ikilemesiniñ 15. yy'daki eskin biçimi olduğunu söylemiş. Bu örñek için belki üñür üñür ya da üngür üngür olarak Oğuzcalaştırılabilir (önseste h türemesi Oğuz Türkçelerine özgü değildir).

Nişanyan, merhum Muharrem Ergin ile Orhan Şaik Gökyay'a dayanarak bunu diyor.Dresden nüshasında yazılış şu şekildedir: اوكور اوكر

Talât Tekin, düzeltmeler yaptığı bir makâlesinde bunun öñür şeklinde okunması gerektiğini söyler. Türkçede hüngür hüngür, Türkmence hüñür hüñür, Azerice öngür ile karşılaştırır. Ağızlarda ötümsüz şekilde de bulunur.(bkz. hönkürde-, hönkür-)
  • 0

''Ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır."
-M.Kemal Atatürk-
Kızıltürk
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 414

İletigönderen Gökbey » 19 Haz 2018, 20:26

Bu başlığı açmamızdan 10 yıl sonra söz koñusu éttiklerimizi Moğolistan'a taşıdık.

https://www.academia.edu/36844791/K%C3% ... _Ulu%C3%A7
  • 4

Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 375

Önceki

Dön Göktürk (Orkun-Yénisey) damgaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'