Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Mac OS X, Windows ve Linux için Orkun damgaları ile yazma yö

Orkun damgalarını öğrenme ulayı günümüze uyarlama çalışmalarını içerir.

Ynt: Mac OS X, Windows ve Linux için Orkun damgaları ile yaz

İletigönderen Gökbey » 14 Tem 2013, 17:17

Büsbütün çözülse çok iyi olur. Linux tabanlılar da kısmen sorun bulunmakta. Örneğin Firefox'da sıkıntısız sağdan sola yazabiliyorum. Wordpress yazılımlarda göñlümce kullanabiliyor, Facebook üzerinden ileti gönderebiliyorum. Ancak OpenOffice gibi bétin işlemcilerinde bu olanaksız. Gimp de arka çıkıyor, sorunsuz işliyor. Ancak tüm bunlarda, tümce soñunda nokta koyduğumda, nokta eñ başa kayabiliyor. O yüzden tümcelerimi noktasız bitiriyorum. :)

Evrensel yiv (unicode) ile doğrudan iletişimiz yok. Eñ azından benim yok. Onlarıñ kamusal yérlikleri (resmi siteleri) üzerinden kendiniz iletişime géçer de, bu gibi sorunları çözebilirseniz, onat (harika) olur.
  • 0

Görsel
Göktürkçe Araştırmaları http://kokturukce.blogspot.com
Göktürkçe Günlüğüm http://gokbeyuluc.wordpress.com
Azəricə Dil Araşdırmaları http://dilcilik.blogspot.com
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 338

İletigönderen fankibiber » 14 Tem 2013, 17:49

Orkun alfabesi Ebced değildir, Ebced Arap harflerinin sınıflandırılması ile ilgili bir düzenektir. Orkun alfabesi tam olarak alfabesel özellik göstermese de alfabe sınıfına dahil edilebilir. Ölçün itibariyle Orkun alfabesi sağdan sola yazılan bir alfabe olarak tanımlı zaten.

Windows 8 Unicode son sürümünü destekliyor, ancak kullandığınız yazılım bunu desteklemiyorsa yine de yazamazsınız. Örneğin IE10 desteklediği için düzgün görebiliyorsunuz. Word 2003 derken? Word 2003 güncellemeleri kesileli bir yıl olacak neredeyse, zaten kesilmese bile bu tür bir güncelleme almaz. Office paketi sınırlı sayıda yazı dizgesi destekler, bu yüzden dünyanın değişik bölgelerinde başka popüler sözcük işlemci yazılımlar vardır.

Ayraç olarak kullanılan iki nokta U+2E31 noktasında tanımlı normalde. Ama bu ölçünde tanımlı değil.
  • 0

Hoşça kalıñ, ulayı balıklar için sağ oluñ.
fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 16

İletigönderen fankibiber » 14 Tem 2013, 17:51

LibreOffice 4.1 sürümünde Linux için kullandığı metin dokuma işletkesini değiştirecek, HarfBuzz'a geçecek, sanırım düzelir. Mac sürümünde artık CoreText kullanıyor, Mac'te sıkıntı kalmadı.
  • 0

fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen volkanyuzbasi » 15 Tem 2013, 00:08

Sanırım Word 2013  yazacağıma yanlışlıkla 2003 yazmışım. Kullandığım yazılım Word 2013'dür. Microsoft sitesinde Unicode 6.0 desteklediklerini 6.1 desteklemedikleri yazıyor. Ama Old Turkic sonuçta Unicode 5.2 de tanımlandı. Tek sorunum sağdan sola yazmak.

Her bir damgadan sonra Ekle-Simge-Özel Simgeler'den Sağdan Sola Ekle yaparsam tek tek damgalar sağdan sola oluyor. Ama bu çok zahmetli bir iş.

Ebced yorumlarındaki arkadaşlar haklılar. Ben acele ile İbranice, Arapça gibi sağdan sola yazılan dilleri o bölgede görünce dikkatsizlik etmişim.

Ms Word 2013'de sağdan sola yazabilen var mı? Birkaç İngilizce forumda "Right-to-Left (RTL) writing with English Letters" gibi bir şeyler gördüm ama detay bulamadım ve yapamadım.
  • 0

volkanyuzbasi
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 0

İletigönderen fankibiber » 15 Tem 2013, 00:45

Bu sekilde sagdan sola yazmayi ancak [size=13px]U+200F - sagdan sola yap - biremi ile yapabilirsiniz, sanirim soz ettiginiz olay da o Word'deki. [/size]
[/size]
[/size][size=13px]Word ile Arapca ve Ibranca rahatlikla yazabilirsiniz, ancak daha ozel yazi dizgelerinde bizimki gibi, sikinti oluyor. Photoshop icin GIMP ile denediniz mi?[/size]
[/size]
[/size]Benim tavsiyem bir USB bellege Linux kurup bu tur isleri rahatlikla orada halletmeniz. :)[size=13px]
[/size]
[/size][size=13px]Baska bir yolu yok ne yazik ki. [/size]
  • 0

fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen volkanyuzbasi » 15 Tem 2013, 02:46

GIMP yükleyemiyorum Kaspersky Anti Virüs yazılımım engelliyor. Yazılımı yasal bir yazılım olarak görüyor fakat kötü amaçlı veri aktarımı tesbit edilmiş yazılımda bu yüzden yükleme esnasında engelliyor.

Linux kurma şansım yok çünkü işlerimi Windows üzerindeki yazılımlar ile yapmam gerekiyor. Diyelim ki USB'den Linux kurdum. Orada yazdığımı mevcut çalışmamın içine aktaramadıkça bir faydası da olmaz. Mevcut çalışmalar da Windows üzerindeki programlarda. Kendi kendime Linux üzerinde yazdığım bir belge anlamlı olmaz benim için. Ortak çalışma grubu içinde proje üretiyoruz ve maalesef bunların hepsi Windows üzerinde.

Microsoft tarafına topluca baskı uygulamak gerek, o zaman ciddiye alıp düzelirler. Bireysel talepler değerlendirilmez. Bunun için birlikte eyleme geçmek gerekir.
  • 0

volkanyuzbasi
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen volkanyuzbasi » 17 Tem 2013, 05:09

Yazışmalığa dosya göndermek olanaklı mıdır?
Windows için Orhun Q klavye düzeni düzenledim, nasıl gönderebilirim?
Daha öncesinde dosya ekle düğmesi vardı şimdi göremiyorum.
  • 0

volkanyuzbasi
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen volkanyuzbasi » 17 Tem 2013, 05:22

https://www.dropbox.com/s/siddv9k7mjafzpr/G%C3%B6k%20T%C3%BCrk%C3%A7e%20Q%20Klavye%20D%C3%BCzeni.rar
Umarım buradan indirebilirsiniz.
Dosya yükleme düğmelerini görememe nedenim konusunda açıklama yapabilecek olan var mı?
  • 0

volkanyuzbasi
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen Gökbey » 17 Tem 2013, 06:13

Yazı yazma kutusunuñ altında Ekler ve diğer seçenekler adlı bir yazı var, ona tıkladığınızda belge göndermek için bir alan açılıyor. Bu sizde görünmüyor mu?
  • 0

Görsel
Göktürkçe Araştırmaları http://kokturukce.blogspot.com
Göktürkçe Günlüğüm http://gokbeyuluc.wordpress.com
Azəricə Dil Araşdırmaları http://dilcilik.blogspot.com
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 338

İletigönderen volkanyuzbasi » 17 Tem 2013, 10:03

Yazı yazma kutusunuñ altında Ekler ve diğer seçenekler adlı bir yazı var, ona tıkladığınızda belge göndermek için bir alan açılıyor. Bu sizde görünmüyor mu?

Öncesinde vardı ama şimdi çıkmıyor. Daha önce göndermiştim. Şimdi gönderemiyorum
  • 0

volkanyuzbasi
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen volkanyuzbasi » 17 Tem 2013, 10:09

Ayraç olarak kullanılan iki nokta U+2E31 noktasında tanımlı normalde. Ama bu ölçünde tanımlı değil

U+2E31 de tanımlı olan ayraç kelime işlem uygulamaları açısından boşluk yada ayraç damgası olarak algılanmamakta. Bunun için Tablo 6-2 içinde de yer alması gerekmekte. Yoksa her ayraç için ayrıca U+200B kodu basılması gerekir.

Space Characters
Space characters are found in several character blocks in the Unicode Standard. The list of
space characters appears in Table 6-2.
The space characters in the Unicode Standard can be identified by their General Category,
[gc=Zs], in the Unicode Character Database. One exceptional “space” character is U+200B
zero width space. This character, although called a “space” in its name, does not actually
have any width or visible glyph in display. It functions primarily to indicate word boundaries
in writing systems that do not actually use orthographic spaces to separate words in text.
It is given the General Category [gc=Cf] and is treated as a format control character, rather
than as a space character, in implementations. Further discussion of U+200B zero width
space, as well as other zero-width characters with special properties, can be found in
Section 16.2, Layout Controls.
The most commonly used space character is U+0020 space. In ideographic text, U+3000
ideographic space is commonly used because its width matches that of the ideographs.
The main difference among other space characters is their width. U+2000..U+2006 are
standard quad widths used in typography. U+2007 figure space has a fixed width, known
as tabular width, which is the same width as digits used in tables. U+2008 punctuation
space is a space defined to be the same width as a period. U+2009 thin space and U+200A
hair space are successively smaller-width spaces used for narrow word gaps and for justification
of type. The fixed-width space characters (U+2000..U+200A) are derived from
conventional (hot lead) typography. Algorithmic kerning and justification in computerized
Table 6-2. Unicode Space Characters
Code Name
U+0020 space
U+00A0 no-break space
U+1680 ogham space mark
U+180E mongolian vowel separator
U+2000 en quad
U+2001 em quad
U+2002 en space
U+2003 em space
U+2004 three-per-em space
U+2005 four-per-em space
U+2006 six-per-em space
U+2007 figure space
U+2008 punctuation space
U+2009 thin space
U+200A hair space
U+202F narrow no-break space
U+205F medium mathematical space
U+3000 ideographic space
  • 0

volkanyuzbasi
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen volkanyuzbasi » 17 Tem 2013, 10:57

Bu yaptığım Klavye düzeni ile Windows Ölçünü Notepad ile sağdan sola sorunsuz yazabiliyorum. Hiç bir bozulma olmuyor, satır sonlarında doğru kelime aşağıya düşüyor. Burada yazdığım metni kopyalayıp Word'e yapıştırdığımda da sorun çıkmıyor. Ama nedendir bilinmez Word'de bir türlü sağdan sola çalıştıramadım.
  • 0

volkanyuzbasi
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen fankibiber » 25 May 2014, 16:53

Beti güncelledim. Birkaç Orkun damgası içeren yazıyüzü daha dizelgeye eklendi, açıklamaları da güncelledim.

Ek olarak artık bilgisayarda herhangi bir Orkun yazıyüzü yüklü değilse bile damgalar artık çıkıyor. Çıkmadığı bir durum olursa buradan yazıverin.

Taşınabilir aygıtlarda henüz yapamadım yazıyüzü gömme olayını.
  • 0

fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen fankibiber » 25 May 2014, 18:46

• 0

fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen dilsever » 30 Ara 2014, 01:48

Dizgem Win7 64 bit, orkusayisal\Windows\Orkun_ia64.msi'yi çift tıkladığımda "Bu yükleme paketi bu işlemci türü tarafından desteklenmiyor. Ürünün satıcısıyla bağlantı kurun" iletisi alıyorum. ne yapmalıyım?
  • 0

dilsever
Sesli Yeñi Üye
Sesli Yeñi Üye

ÖncekiSoñraki

Dön Göktürk (Orkun-Yénisey) damgaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Bing [Bot] ve 5 konuk

Reputation System ©'