Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Öz Yazımızda y~j~c konusu üzerine

Orkun damgalarını öğrenme ulayı günümüze uyarlama çalışmalarını içerir.

Öz Yazımızda y~j~c konusu üzerine

İletigönderen Temirbek » 25 Kas 2014, 11:04

Esenlikler,

Bildiğiñiz gibi öz yazımızda /j/ ile /c/ damgaları yoktur ancak bugün bu sesler Kazakça, Kırgızca gibi Türk Dillerinde bulunmaktalar. Türk Damgalarını günümüzde kullanma denemeleri öbür Türk yerlerinde de yapılmakta. Bu uyarlamalarda bence Türk Dilleri arası ses deñlikleri de gözetilmelidir. Söz gelimi Türkçe sözcük başındaki /y-/ler = Kazakçada /j-/ = Kırgızcada /c-/dir. Bu bağlamda Türk Damgaları kullanılırken örneğin Kazakça yazımda jır "şarkı, türkü" sözcüğü "ay" damgasınıñ Yenisey'deki değişik kullanımlı biçimiyle yazılmalı ve "jır" okunmalıdır, aynı yazımı Kırgızlar ise "cır" okumalıdırlar. Bizde ise ölçünlü "ay" damgası ile yazılıp "yır" okunmalıdır. Aşağıdaki eklentide iki örnek sundum. Demeli * yâni , "ay" ile "ey" damgalarınıñ değişik yazımlı biçimleri /j/ ile /c/ için kullanılmalıdır. Benim j~c meselesi için çözüm önerim budur.
  • 15

Ekler
y~j~c.jpg
y~j~c.jpg (23.05 KiB) 2688 kéz görüntülendi
Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı
 
İleti: 1611
Katılım: 11 Eki 2007, 21:44
Değerleme: 1141

Re: Öz Yazımızda y~j~c konusu üzerine

İletigönderen Oktay D. » 25 Kas 2014, 17:53

Güzel bir çözüm olmakla birlikte aslında buna gérek yoktur. Çünkü Kazakça, Kırgızca ve diğer Kıpçak dillerinde iç sesteki /y/'leriñ çoğu Eski Türkçe /d/ sedinden türemedir. Aynı durum Oğuz Türkçelerinde yani bizde de geçerli.

Kısaca sözbaşı y- sesiniñ Kıpçakçada c- veya j- olmasınıñ yanında içsesteki -d- sesiniñ de hem bizde hem Kıpçakçada -y- olması nédeniyle y-/c-/j- ve -y-/-y-/-y- arasında keskin bir ayrım oluşuyor.

Bu yüzden sözbaşı y- seslerini her zaman Orkun [aY] ve [eY] damgasıyla gösterip söz içi -y- seslerini ise her zaman Orkun [aD] ve [eD] ile gösterirsek sorun kökten ve geleneğe uygun olarak çözülüyor.

Zaten Oğuzcadaki tüm /d/ sesleri /t/ sesinden gelme olup onu Yenisey [aT] ve [eT] damgalarıyla, gösterirsek hiçbir karışıklık olmayacaktır.
  • 3

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici
 
İleti: 8395
Katılım: 28 Ağu 2007, 17:52
Konum: İstanbul
Değerleme: 5628


Dön Göktürk (Orkun-Yénisey) damgaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'