1. bét (Toplam 1 bét)

Öğseyin

İletiGönderilme zamanı: 29 Kas 2008, 17:43
gönderen Temirbek
öğseyin herhalde, öyle olmalı (bu bizim yörede kullanılan biçimi) TDK olur, elbette demiş.

Ayrıştırımı şöyle öğseyin :) ; öğseyin "öğsüyorum" demektir aslında "düşünüyorum" < öğse- "düşünmek, birşey hakkında düşünmek" < öğ "akıl, düşünce" [<ög] < ö- "düşünmek"

Ynt: Öğseyin

İletiGönderilme zamanı: 29 Kas 2008, 19:42
gönderen Oktay D.
Çok güzel. Türkçedeki eski ve gömülü (ağızlarda yaşayan) bağlaçlar bir bir çıkıyor.

Ancak ben bu kökenlemeye kuşkuyla bakıyorum. TDK TTAS'de öğseyin, öğsen, önsen, önsenen sesletimleri geçiyor. Bu ses denkliklerine dayanarak, ulayı, Osmanlı yazımından kaynaklı olarak ince /k/, ince /ğ/, /ñ/ sesleriniñ ayırt edilememesi nedeniyle
önsen < *öñsen
öğsen < *öñsen
Buna örñek olarak geğir- < geñir- < İlk Türkçe geñir "geñiz" + -i- "addan eylem yapıcı ek" sözcüğü gösterilebilir. Daha fazla örñek için: soğur- ~ somur-/sömür- < suñur-/süñür-, ...

Bu durumda;
*öñseyin "elbette, öñseyerek, krş. precisely" < *öñse- < *öñ "ön, önce"

Ayrıca *öñsen ile *öñseyin arasındaki fark da Eski Türkçe -(X)n (-(i)n, -(ı)n,  -(u)n, -(ü)n) ekiniñ Oğuz Türkçesinde öncesindeki ünlüyü almasıdır: -Xn (-in, -ın, -un, -ün). Bu yüzden /y/ sesi türer (bkñz. açık heceye ulanan 2. kişi ekleri: "başlayıñ"). Öyle görünüyor ki ağızlarda iki biçim de yaşamış.

Özetle,
öñsen/öñseyin "elbette, tabî ki"

Ynt: Öğseyin

İletiGönderilme zamanı: 30 Kas 2008, 15:37
gönderen Temirbek
Evet, senin yapmış olduğun ayrıştırma daha usal (mantıklı).Ağızlarda "önsen" vs biçimlerinin de yaşıyor olması bizi bu sonuca götürür.

Ynt: Öğseyin

İletiGönderilme zamanı: 20 Eki 2010, 01:26
gönderen Toygun
önsem

Görünüşe göre, anlaşılan, sanırım ki : Önsem bu iş olmaz. [ Derleme Sözlüğü c: 9 ]

Emircik, Çöplü *Çivril -Denizli
Zeytinli *Edremit -Balıkesir

önsêm

Oysa. [ Derleme Sözlüğü c: 12 ]

Yenice Muğla

Ynt: Öğseyin

İletiGönderilme zamanı: 06 Tem 2019, 16:50
gönderen ArifDemirciHoca
Kazakça ойлау oylamak
Kırgızca ойлоо oylomak
Özbekçe oylaymak

Düşünmek anlamında -o veya -ö kullanılmış olduğunu güçlü bir şekilde gösteriyor. Öğseyin/önseyin/oyseyin sözcüklerinin 'öyle düşünüyorum' anlamında kullanılabilirliği çok uygun.

Ynt: Öğseyin

İletiGönderilme zamanı: 07 Ağu 2019, 14:23
gönderen Yiğit98
Öğseyin ‘Elbette, mantıken’ (Öğseyin her köylünün kendine göre bir övünmesi vardır. İşte kızına yaptığı çeyizle övünen bir baba. Her köy için bir doktorun görevlendirilmesi öğseyin saçma bir görüştür.)
Türkçe Sözlük, Tarama Sözlüğü ve Özleştirme Kılavuzu’nda yer almayan kelime, Ağızlar Sözlüğü’nde geçmekte ve ‘olur, elbette (Kütahya)’ anlamına gelmektedir.
Eski dilde ‘akıl’ manasına gelen öğ ismine getirilen –sA yapım eki ile vasıta durumu ekiyle oluşturulduğu düşünülen kelimenin, ‘mantıken’ anlamı da dikkate alınmalıdır.