Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

yimlemek, imlemek

Günümüzde kullanılmayan eski kavramlarıñ diriltmesi için yapılan çalışmaları, önerileri içerir.

yimlemek, imlemek

İletigönderen datadeveb » 06 Şub 2019, 08:29

İngilizce mark sözcüğüne genelde im sözcüğünü kullanmaktayım. Ancak DLT'de yim sözcüğünü görünce hoşuma gitti. Örneğin yazılara şöyle vurgulama yapıyoruz ya "vurgulama yapılmış yazı" buna yim diyebiliriz diye düşündüm. im ile yim arasında bir fark olması gerekecek. Sizce ne anlamda dirilir bu sözcük?
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Zaten çok dil bilgisi olan birisi değilim.

Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühu ve resulühü
Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım uymaya gayret edelim inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 208

Ynt: yimlemek, imlemek

İletigönderen Oktay D. » 06 Şub 2019, 11:56

Eski Türkçede (özellikle DLT'niñ öğrettiği Karahanlı Türkçesinde) kimi sözcüklerde y nöbetleşmesi görülür. Bu nöbetleşmeniñ kaynağı, sözcüğüñ Ana Türkçede *h- ile başlamasıdır ve bu h- sesiniñ Halaççada korunduğunu Eski Türkçede ise yittiğini veya y- olduğunu görüyoruz.
ırak/yırak (uzak) = Halaçça hırak
ürüñ/yürüñ (kireç beyazı) = Halaçça hürüñ
ıgaç/yıgaç (ağaç) = Halaçça hagaç
āz-/yāz- (sapmak) = Halaçça hāz-

O yüzden yim ile im aynı sözcük oluyor. Ana Türkçede *him biçiminde olduğundan Karahanlı Türkçesinde yim/im nöbetleşmesi olmuş ancak Oğuzcada im biçimine gelmiş.

Kısaca yimlemek diye kullanamayız imlemek diye kullanabiliriz.
  • 3

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4935

İletigönderen datadeveb » 06 Şub 2019, 12:17

Bilindiği üzere bilgisayarın işlevsel alanlarında benzersiz adların türlülüğü çok işe yarıyor. yimlemek ile imlemek aynı anlama geliyor olarak ele alsak bile bilişim alanında bu ikisini bakış açısına göre anlamlandıramaz mıyız? Eş anlamlı sözcük olarak kullanılabilir diye düşündüm. Buna da olanak yoksa diyebileceğim bir şey kalmıyor.
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Zaten çok dil bilgisi olan birisi değilim.

Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım uymaya gayret edelim inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 06 Şub 2019, 13:07

Aynı sözcüğü bir yéñi bir eski biçimiyle ayrı ayrı dile sokarsak dilimiziñ İngilizce gibi kuralsızlaşmış dillerle ne farkı kalır?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4935

İletigönderen datadeveb » 06 Şub 2019, 13:19

Dediğiniz gibi oluyor mu bilmem. Yimlemek DLT dizinde baktığım anlamıyla "gözle işaret etmek" olarak tanımlanmış. imlemek ise işmar etmek, işaret etmek, göstermek olarak tanımlanmış.
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Dön Sözcük Diriltme Önerileri

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'