Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Çırak

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Çırak

İletigönderen Bengitaşlarındili » 08 Haz 2012, 21:04

Tatarcada öyränçek ( okunuşu: öyrençik) sözü var. Bizdeki öğrenci sözüne denk midir emin değilim ama nedense bana  erincek sözündeki yapıya benzer bir "öğrencek" sözü çağrıştırıyor.
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı
 
İleti: 2144
Katılım: 28 May 2009, 15:46
Konum: Ýstanbul
Değerleme: 0

Ynt: Çırak

İletigönderen BoZCiN » 12 Nis 2019, 01:13

Çırak, kalfa ve usta.
Farsça olan bu kavramlara Türkçe karşılıklar bulmak mümkün mü?
  • 0

Üyelik görseli
BoZCiN
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 281
Katılım: 01 Tem 2008, 20:55
Değerleme: 166

Ynt: Çırak

İletigönderen BoZCiN » 07 Haz 2019, 18:27

Usta için Nişanyan'ın sözlüğünde de bilişmen geçiyor. Kullanılmamış olsaydı sözlüğünde yer vermezdi. Fakat kalfa ve çırak için karşılık yok.

Usta: Bilişmen
Kalfa: Yamak ?
Çırak: Çömez, çaylak?
  • 0

Üyelik görseli
BoZCiN
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 281
Katılım: 01 Tem 2008, 20:55
Değerleme: 166

Ynt: Çırak

İletigönderen BoZCiN » 08 Haz 2019, 12:48

BoZCiN yazdı:Usta için Nişanyan'ın sözlüğünde de bilişmen geçiyor. Kullanılmamış olsaydı sözlüğünde yer vermezdi. Fakat kalfa ve çırak için karşılık yok.

Usta: Bilişmen
Kalfa: Yamak ?
Çırak: Çömez, çaylak?


Şeklinde öneri getirmiştim ki şöyle bir yazı okudum:
"Yiğit,
Yamak,
Çırak,
Kalfa
Usta,
Nakip,
Halife,
Şeyh
Şeyh ül Meşayıh.

Yiğitlik ve Yamaklık, teşkilata kabul öncesindeki hazırlık aşamalarıdır. Ahiliğe gerçek kabul Çıraklık aşaması ile başlar. Bundan sonraki dereceler ise, Lonca teşkilatının idari dereceleri niteliğindedir.

Bu basamakların birinden ötekine geçiş süresi fütüvvetnamalere göre 1000 gün, yaklaşık üç yıla yakın bir aradır; ama yamaklıktan çıraklığa, iki yılda geçilebilirdi. Çıraklıkla Kalfalık, kalfalıkla Ustalık arası süre; sanatına ve mesleğine göre üç yılı da aşabiliyordu. Tüm Şeyhlerin lideri konumundaki Şeyh ül Meşayıh’ın bir diğer adı da ‘’Ahi Baba’’ idi.

Çırakların, zaviyelerde düzenli bir kontrol altında bulundurulmaları ve güvenilir kişiler yönetiminde eğitilmeleri gerekirdi. Fütüvvetnamelerde görüldüğü üzere her çırak yiğidin iki yol kardeşi, bir yol atası, bir üstadı yani sanat öğretmeni, bir de piri vardı. Ahilere zaviyelerde, her gece ayrı bir konuda olmak üzere her konunun uzmanlar tarafından meslek ahlakı, genel ahlak ve terbiye kuralları, din bilgileri anlatılırdı. Öte yandan, haftanın belli bir gününde ata binmek, kılıç, kalkan, ok ve mızrak gibi silahların kullanılması için askerlik bilgileri verilirdi.
"

Konuyu bilmeden öneri sunmamak gerekirmiş. (Yamak meğerse çırakdan daha alt seviye iken ben kalfa için olabilir mi diye sormuşum.)
  • 0

Üyelik görseli
BoZCiN
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 281
Katılım: 01 Tem 2008, 20:55
Değerleme: 166


Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 10 konuk

Reputation System ©'