Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Makara

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Makara

İletigönderen Bengitaşlarındili » 08 Haz 2012, 19:08

İplik sarılan silindir anlamaındaki makara sözüne Nişanyan Arapça demiş. Türk Lehçelerinde Başkurtça ve Tatarca için "kätük", Kazakça için "jipşik şığırşığı", Kırgızca için "türgüç" ve "çığırık", Türkmence için ise "tegek" ve  " tigir " karşılıkları sunulmuş.

Kätük nedir anlayamadım, tegek ve tigir'i de anlamlandıramadım ama  Kazakça jipşik şığırşığı sözünü iplik çıkrığı, Kırgızca türgüç sözünü dürgüç, çığırık sözünü de çıkrık olarak algılıyorum.

Düşüncelerinizi almak isterdim.
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

Ynt: Makara

İletigönderen Toygun » 14 Haz 2012, 00:02

dolak   
Makara.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1311

İletigönderen BARIÞ » 14 Haz 2012, 10:22

Çıkrık türkçe olmadığı için eliyorum. Kırgızca "türgüç" > dürgüç usa en yatkını, Tatarca "kätük", Türkmence "tegek" ve  " tigir " sözcüklerini araştıralım ve ya bunların kök ve anlamlarını bilen varsa yardımcı olsun arkadaşlar.

Bir de makara sözcüğünün bu kadar karşılığının olması bile dilimizin zenginliğini ortaya çıkarıyor.
  • 0

Üyelik görseli
BARIÞ
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

İletigönderen BARIÞ » 14 Haz 2012, 10:26

Bir de Kırgızca türgüç sözünü dürgüç olarak algılamışsınız. İkircikte kaldığım bir nokta bu gereç yapan +geç eki Türkiye Türkçesinde ünlü dönüşümüne uğruyor mu yoksa dürgeç olarak mı kalıyor?

Bence dürgüç biçimi söyleme kolaylığı açısından daha esemeli.
  • 0

Üyelik görseli
BARIÞ
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

İletigönderen Bengitaşlarındili » 14 Haz 2012, 19:32

BARIŞ yazdı:Bir de Kırgızca türgüç sözünü dürgüç olarak algılamışsınız. İkircikte kaldığım bir nokta bu gereç yapan +geç eki Türkiye Türkçesinde ünlü dönüşümüne uğruyor mu yoksa dürgeç olarak mı kalıyor?

Bence dürgüç biçimi söyleme kolaylığı açısından daha esemeli.
-gaç/geç biçimlerinin -gıç/-giç/-guç/-güç biçimlerinden bir sapma, bir yozlaşma olduğunu düşünüyorum. Dürgüç bu anlamda daha doğru imiş sezgisine kapılıyorum.
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 17 Nis 2019, 00:33

Kımıldamaz Dolak, Durgun Dolak
Sâbit Makara

Devingen Dolak
Hareketli Makara

Çokludolak, Çokipli