Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Merkez

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: ortay

İletigönderen Toygun » 13 Oca 2012, 20:51

Oktay D. yazdı:Yukarıdaki tümceleri "özek" için yazınca konduramadım :)

Adem-i merkeziyetçilik yerine de özeksizleştirme denilmiş. Özek iyidir.
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1239

İletigönderen Bengitaşlarındili » 13 Oca 2012, 22:48

Başkurtça ve Tatarca: Üzäk, Urtalıq, Urta
Kazakça Kırgızca: Özek, Ortalıq, Orta
Türkmence:Özek, Ortalyk, Orta
Özbekçe: O'zak, O'rtalik, O'rta
Uygurca: Özäk, Ortaliq, Orta

Ortay ( ?)
Bütün Türk dünyasında Şehrin ortasında deyilecek, ama biz Şehrin ortayında diyeceğiz!  öyle mi?
TAÑRIM SENDEN BUNLARA DÖZECEK ERK, BUNLARA ÇIDAYACAK GÜÇ DİLİYORUM, YARDIM EYLE!
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Bengitaşlarındili » 13 Oca 2012, 22:49

Çağrı merkezi=Çağrı (uyuşması) özeği
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 13 Oca 2012, 23:25

Bengitaşlarındili yazdı:Başkurtça ve Tatarca: Üzäk, Urtalıq, Urta

Ortay ( ?)
Bütün Türk dünyasında Şehrin ortasında deyilecek, ama biz Şehrin ortayında diyeceğiz!  öyle mi?
TAÑRIM SENDEN BUNLARA DÖZECEK ERK, BUNLARA ÇIDAYACAK GÜÇ DİLİYORUM, YARDIM EYLE!

Şehrin ortası ile şehir merkezi ayrı kavramlardır, şehir merkezi şehrin ortasında olmak zorunda değildir.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3468

İletigönderen Bengitaşlarındili » 13 Oca 2012, 23:44

Oktay D. yazdı:
Bengitaşlarındili yazdı:Başkurtça ve Tatarca: Üzäk, Urtalıq, Urta

Ortay ( ?)

Şehrin ortası ile şehir merkezi ayrı kavramlardır, şehir merkezi şehrin ortasında olmak zorunda değildir.
Oktay bey, söz oyunlarına gerek var mı sizce? Şehrin ortası denilince anlatılan şeyin "sağdan beş metre, soldan beş metre, kuzeyden on metre, güneyden on metre, aha burası tam ortası" olmadığını siz de ben de biliyoruz. Şehrin ortası Şehrin merkezidir. Bir kez de önceden yapılan savunmayı kurtarmak adına yanlışın savunmasında olmasanız! 
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen fankibiber » 14 Oca 2012, 02:22

Şehrin ortası ile Şehrin merkezi gerçek añlamda ayrı yerlerdir, ayrı kavramlardır; bunda tartışılacak bir neñ göremedim ben de... Kullanımları ayrıdır.

Örnek 1: Şehrin ortasında güpegündüz vurdu herifi.

Örnek 2: Şehir merkezi buradan beş kilometre uzaklıkta kalıyor.
  • 0

Hoşça kalıñ, ulayı balıklar için sağ oluñ.
fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 16

İletigönderen fankibiber » 14 Oca 2012, 02:25

Ek olarak Türkiye Türkçesinde yapılacak bir türetim diğer Türkçelerdeki kullanımlara añlam ma yapı bakımından üstünse Türkiye Türkçesindeki kullanım kullanılmalıdır. Orta ve Ortay sözcüklerini birebir ele alırsak ben böyle bir üstünlük seziyorum.
  • 0

fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Kuşhan » 14 Oca 2012, 02:35

fankibiber yazdı:Ek olarak Türkiye Türkçesinde yapılacak bir türetim diğer Türkçelerdeki kullanımlara añlam ma yapı bakımından üstünse Türkiye Türkçesindeki kullanım kullanılmalıdır. Orta ve Ortay sözcüklerini birebir ele alırsak ben böyle bir üstünlük seziyorum.

Katılıyorum. Burada dilimiz için çalışıyorsak öbür Türk dillerinin de çalışması gerekir. Keşke öteki dillerden en az birer üye olsaydı da birlikte us yürütme gerçekleşseydi. Onlar da ortay sözcüğünü benimseselerdi biz de onlardan başka sözcükler alsaydık.
  • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 19

İletigönderen fankibiber » 14 Oca 2012, 03:56

Şehrin ortayı: Şehrin coğrafi olarak tam ortası, coğrafi konum.

Şehrin özeği: Şehrin toplumsal, yönetimsel ma ekonomik açıdan eñ gelişmiş yeri.

Artık uyuyabilirim.
  • 0

fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Bengitaşlarındili » 14 Oca 2012, 03:58

fankibiber yazdı:Şehrin ortayı: Şehrin coğrafi olarak tam ortası, coğrafi konum.

Şehrin özeği: Şehrin toplumsal, yönetimsel ma ekonomik açıdan eñ gelişmiş yeri.

Artık uyuyabilirim.
Anlamıyıorum, Şehrin ortasın demek varken niye şehrin ortayı?
Şehrin ortası ve Şehrin özeğine evet, ama şehrin ortayı sözüne hayır!
Delinin biri Ortay diye bir söz üretmiş onu saklamak için bin akıllı seferber oluyor. Orta ve Özek varken Ortay sözüne gerek yok.
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Kuşhan » 14 Oca 2012, 04:23

Bengitaşlarındili yazdı:...
Delinin biri Ortay diye bir söz üretmiş onu saklamak için bin akıllı seferber oluyor.
...

Oktay D. yazdı:
...
Dipçe:
Atatürk'ün 1936'da yazdığı "Geometri" kitabında kendisi tarafından türetilen ve bugün kullanılan "açıortay" ile "kenarortay" sözcüklerindeki "ortay" sözcüğü "merkez, merkezden geçen" anlamında bir geometri terimi olarak kullanılmıştı.

Bu iletiyi göndermek istemezdim ancak sözlerinizin nerelere varacağını görmeniz gerekir.
  • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Le Qabaq » 14 Oca 2012, 11:16

Bengitaşlarındili rumuzlu forumdaş herhalde "delinin biri kuyuya taş atmış, kırk (veya bin) akıllı çıkaramamış" deyimine benzetme yapmış. Yani ortada hatalı / yanlış bir sözcük var; bu yanlış türetilen sözcüğü savunmak için onca kişi çalışıyor diyor. Atatürk'e deli demek gibi bir maksadı olduğunu sanmıyorum. Ayrıca bir sözcüğü Atatürk türetmiş de olsa Atatürk hatalı sözcük türetemez diye bir kural mı var? Onlarca yıl Türk dili alanında çalışmış profesörler bile hata yapabiliyor.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 8

İletigönderen Kuşhan » 14 Oca 2012, 13:38

Le Qabaq yazdı:Bengitaşlarındili rumuzlu forumdaş herhalde "delinin biri kuyuya taş atmış, kırk (veya bin) akıllı çıkaramamış" deyimine benzetme yapmış. Yani ortada hatalı / yanlış bir sözcük var; bu yanlış türetilen sözcüğü savunmak için onca kişi çalışıyor diyor. Atatürk'e deli demek gibi bir maksadı olduğunu sanmıyorum. Ayrıca bir sözcüğü Atatürk türetmiş de olsa Atatürk hatalı sözcük türetemez diye bir kural mı var? Onlarca yıl Türk dili alanında çalışmış profesörler bile hata yapabiliyor.

Yanlış yapmış demek başka deli demek başka. Deyimleri de doğru yerde kullanması gerekir. Söyledikleri ne kadar doğru ya da yanlış da olsa böyle konuşmayı sürdürdükçe karşısında olacağım. İki saniye durup düşünsün, dinginleşsin, buradaki herkese olası düşman gözüyle bakmayı bıraksın. Üslubum böyle napayım demekle olmaz bu iş. Burada herkes üslubuna dikkat ederken senin ayımın nedir? Bu üslubu değiştirmediği sürece onunla herhangi bir konuya katılmam olanaklı değil.
  • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Baturalptürk » 14 Oca 2012, 13:55

Evet, adı geçen şahıs haddini aşan sözleri nedeniyle özür dilemelidir. Ne yazık ki, bu şahıs yüzünden sitenin üslubu ve nezaheti bayağılaşmıştır. Çoğu iletide yazdığı yakışıksız ve hakaret içeren sözlerin sayısı hududu aşmıştır. Her ne kadar 'üslubum böyle' diyerek komik bir gerekçeyle özür dilese de bu özürler hep lafta kalmış, ileriye dönük bir gelişmeye vesile olmamıştır. Tövbe, özür dileme gibi kavramlar, o anki buzları eritmek için değil; hatalı bir huyu düzeltmek için bir başlangıç anlamına gelmektedir. Dolayısıyla, bu konuda da kendisinden esaslı ve amacına uygun bir özür bekliyorum, bir daha da böyle sözleri işitmeyi arzulamıyorum.
  • 1

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 59

İletigönderen Oktay D. » 14 Oca 2012, 14:00

Baturalptürk yazdı:Evet, adı geçen şahıs haddini aşan sözleri nedeniyle özür dilemelidir. Ne yazık ki, bu şahıs yüzünden sitenin üslubu ve nezaheti bayağılaşmıştır. Çoğu iletide yazdığı yakışıksız ve hakaret içeren sözlerin sayısı hududu aşmıştır. Her ne kadar 'üslubum böyle' diyerek komik bir gerekçeyle özür dilese de bu özürler hep lafta kalmış, ileriye dönük bir gelişmeye vesile olmamıştır. Tövbe, özür dileme gibi kavramlar, o anki buzları eritmek için değil; hatalı bir huyu düzeltmek için bir başlangıç anlamına gelmektedir. Dolayısıyla, bu konuda da kendisinden esaslı ve amacına uygun bir özür bekliyorum, bir daha da böyle sözleri işitmeyi arzulamıyorum.

Ben de aşağı yukarı böyle bir ileti yazmak üzereydim. Katılıyorum, benim de şu ânki beklentim tam olarak budur.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3468

ÖncekiSoñraki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 6 konuk

Reputation System ©'