Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

dev

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: dev

İletigönderen ingichka » 23 Haz 2012, 13:05

Engin yazdı:Koca sözü Farsça değil de Türkçe kökenli midir?
Toğ sözünün kökeni nedir? Ana Türkçe *tō- kökü ile alâkalı mıdır, nedir bu? Farsca kökenli dev sözü ile (anlam) ilişkisi nedir?
Ne demek istediğini anlamadım. Farsçadaki koca "nerede" anlamındadır, bizdeki "büyük, geniş, kocaman, iri" anlamındaki sözcük Türkçedir (dev'in Türkçesi budur diyorsan, bu sadece sıfat olarak dev'in karşılığı olabilir. Bir de masallarda falan geçen devler var; o isimdir - tartışılan dev bu değil mi?). Toğ ile dev'i ilişkilendiren de bey-hadi rumuzlu forumdaş olmuş. Biz de bununla başımızı katmışık.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 19

İletigönderen Boraan » 23 Haz 2012, 13:10

Yazışmalıkta, sanırım  İran'da yaşayan azerilerden,Bey Hadi  ağızda yaşayan toğ/tov sözcüğü belirtmişti.Köken bakımından Farsçanın payını az buluyor.Ben de Anadoluda da kullanılmış bir sözcük olduğunu farkettim, ağızlar sözlüğünden...
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 65

İletigönderen ingichka » 23 Haz 2012, 13:12

Boraan yazdı:Yazışmalıkta, sanırım  İran'da yaşayan azerilerden,Bey Hadi  ağızda yaşayan toğ/tov sözcüğü belirtmişti.Köken bakımından Farsçanın payını az buluyor.Ben de Anadoluda da kullanılmış bir sözcük olduğunu farkettim, ağızlar sözlüğünden...
İran'da yaşayan Türklerden desek daha düzgün olur herhalde. Azeri adını Azerbaycanlılar kadar kabullenen Güney Azerbaycanlıya pek rastlanmıyor.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Boraan » 23 Haz 2012, 13:16

Ben bir sallar/rock konserinde  rastlamıştım , öyle birine...  İran'dan ülkemize gelmişti.Yalnızca farsça biliyordu, annesinin ya da babasının azeri olduğunu söylemişti.
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 65

İletigönderen Engin » 23 Haz 2012, 16:30

ingichka yazdı:Ne demek istediğini anlamadım. Farsçadaki koca "nerede" anlamındadır, bizdeki "büyük, geniş, kocaman, iri" anlamındaki sözcük Türkçedir (dev'in Türkçesi budur diyorsan, bu sadece sıfat olarak dev'in karşılığı olabilir. Bir de masallarda falan geçen devler var; o isimdir - tartışılan dev bu değil mi?). Toğ ile dev'i ilişkilendiren de bey-hadi rumuzlu forumdaş olmuş. Biz de bununla başımızı katmışık.

Yok, tabii ki Farsça kojã "nerede" ile ilişkilendirmedim. Yalnızca Farsça xoca'dan gelebildiğini düşünüyorum.
  • 0

Üyelik görseli
Engin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

İletigönderen ingichka » 23 Haz 2012, 19:52

Engin yazdı:Yok, tabii ki Farsça kojã "nerede" ile ilişkilendirmedim. Yalnızca Farsça xoca'dan gelebildiğini düşünüyorum.
Kocamak fiiliyle ilgili fikiriniz nedir?
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Yiğit98 » 23 Ağu 2019, 15:29

Dev: iri olabilir

İri:
benzerlerinden ya da olağandan daha oylumlu, daha yapılı, daha büyük olan, olağan ölçüleri aşan, kocaman.
  • 0

Yiğit98
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 74

Önceki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 11 konuk

Reputation System ©'