Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

falan

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

falan

İletigönderen Toygun » 19 Eki 2010, 23:54

Kazakça aldekim falan demekmiş. Türkçe midir? Nasıl uyarlanır?
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1239

Ynt: falan

İletigönderen Bengitaşlarındili » 20 Eki 2010, 14:56

falan: neyin, nemene
-ekmek, karpuz falan yedik...= -ekmek karpuz neyin yedik./ekmek karpuz nemene yedik.

-
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Gökbey » 20 Eki 2010, 16:55

Bu sözü şöyle de karşılayabiliriz; önce sözcüğü söylemek, ikinci kez aynı sözcüğü yinelerken ünlü ile başlıyorsa başına /m-/ eklemek, ünsüzse ünsüzü /m/ ile değişmek...

bilgisayar milgisayar
araç maraç
  • 0

Görsel
Göktürkçe Araştırmaları http://kokturukce.blogspot.com
Göktürkçe Günlüğüm http://gokbeyuluc.wordpress.com
Azəricə Dil Araşdırmaları http://dilcilik.blogspot.com
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 354

İletigönderen Toygun » 08 May 2012, 18:58

estek köstek   
a. Falan filan: “Haberler iyi değil, rivayetler gönlümü bulandırıyor, sürgünmüş, göz hapsiymiş, estek köstek.” -A. İlhan.
Güncel Türkçe Sözlük
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1239

İletigönderen Oktay D. » 09 May 2012, 19:49

Toygun yazdı:estek köstek   
a. Falan filan: “Haberler iyi değil, rivayetler gönlümü bulandırıyor, sürgünmüş, göz hapsiymiş, estek köstek.” -A. İlhan.
Güncel Türkçe Sözlük

Daha önce "bahâne" añlamını vérmiştiñ. Burada da öyle bir añlamı olmasın? TDK yañlış añlamış olabilir mi?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3473

İletigönderen Batu Han » 13 May 2012, 16:24

Bengitaşlarındili yazdı:falan: neyin, nemene
-ekmek, karpuz falan yedik...= -ekmek karpuz neyin yedik./ekmek karpuz nemene yedik.

-

Neyin sözcüğünü küçük yaşlarımdan beri işittiğim için alışkınım, kullanıyorum.

"falan filân" yerine ne diyebiliriz?
  • 0

"Türk dili Türk ulusu için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türkler geçirdiği sayısız felâketler içinde ahlâkının, geleneklerinin, anılarını, çıkarlarının, kısaca bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk dili Türk ulusunun, yüreğidir, zihnidir." (1929) - Başbuğ ATATÜRK

"Türk dilinin yalınlaştırılması, varsıllaştırılması ve kamuoyuna bunların benimsetilmesi için her yayın vasıtasından yararlanmalıyız. Her aydın hangi konuda olursa olsun yazarken buna dikkat edebilmeli, konuşma dilimizi ise ahenkli, güzel bir duruma getirmeliyiz."  (1938) - Başöğretmen ATATÜRK
Üyelik görseli
Batu Han
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 5

İletigönderen Bengitaşlarındili » 13 May 2012, 22:57

Batu Han yazdı:Neyin sözcüğünü küçük yaşlarımdan beri işittiğim için alışkınım, kullanıyorum.

"falan filân" yerine ne diyebiliriz?

Aşk para falan filan....
=
Aşk para mı ne....

/

Aşk para mı neyse....

/

Aşk para gibi nerseler...
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Oktay D. » 14 May 2012, 03:50

öte béri sözü de var, bugünlerde eşya için kullanılsa da soyut kavramlar için de olabilir bence: "Aşk, para, öte béri..." gibi...
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 3473

İletigönderen Le Qabaq » 14 May 2012, 04:15

Gökbey yazdı:Bu sözü şöyle de karşılayabiliriz; önce sözcüğü söylemek, ikinci kez aynı sözcüğü yinelerken ünlü ile başlıyorsa başına /m-/ eklemek, ünsüzse ünsüzü /m/ ile değişmek...

bilgisayar milgisayar
araç maraç
M'li ikilemeler hemen hemen falan ile aynı kullanılıyor. Hatta "eve gittik, kahve içtik falan" gibi bir ifadeyi "eve gittik, kahve mahve içtik" şeklinde de söylemek mümkün.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 8

İletigönderen Furkan Yıldırım » 18 Haz 2018, 19:49

Batu Han yazdı:"falan filân" yerine ne diyebiliriz?
Dérleme sözlüğünde bulunup bulunmadığından emin olmadığım bir kullanım var: Ayın oyun

Kullanım alañı kimlerle, nérelerle sınırlı kestiremiyorum, her çévreden bir çok kişiden duydum, çévremde hep falan filan yérine kullanılır. Né yazık ki TDK'nuñ dérleme sözlüğündeki "ayın oyun" başlıklarından benim bildiğim anlamda olan yok. Bir iki başlık açılmıyor, Güncel Türkçe Sözlüğe de alınmamış. Génelağda herhangi bir yérlikte de görememiştim, ancak soñunda bir yérlikte buldum.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
ayın oyun anlamı
1. Hile, entrika, desise, oyun. 2. Bozukdüzen, karışık, karmakarışık, olur olmaz, acayip, baştan savma, gelişigüzel. 3. Öteberi, ufak tefek, ıvır zıvır, abur cubur.
Kaynak

Sözcük bildiğim añlamıyla géñelde ıvır zıvır, öteberi añlamı taşısada söz soñuna eklenince falan filan añlamına gelir.
Geldi, gitti ayın oyun...
Geldi, gitti falan filan...

Birde ayıngaç sözcüğü var, zakkum anlamında. Ancak oda TDK'nda yok, şurada okumuştum. Sözcükleriñ kökenleri nédir bilemedim.
  • 0

Üyelik görseli
Furkan Yıldırım
Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

Değerleme: 249

İletigönderen bensay » 19 Haz 2018, 00:52

falan filan için "neyin meyin" denebilir
  • 5

http://www.gelgelturkce.blogcu.com
https://www.facebook.com/OzlestirmeKilavuzu
Evrensel olan kavramlardır, sözcükler ulusal olabilir, dahası olmalıdır.
Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 891

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 4 konuk

Reputation System ©'