Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

trafik

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: trafik

İletigönderen BARIÞ » 30 Mar 2012, 12:24

Le Qabaq yazdı:Böyle durumlarda ek tekrarlanmamaktadır. Gramer yerine dilbilgisi diyoruz. Türkçe grameri için Türkçe dilbilgisisi demediğimize göre deniz trafiği için deniz yol kımılısı denilmesi ihtimalini nasıl düşünebiliyorsunuz? Bu bakış açısına göre hiç bir adı bir isim tamlaması ile karşılayamazsınız.

DENİZ YOLU KILMILI
  • 0

Üyelik görseli
BARIÞ
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

İletigönderen Bengitaşlarındili » 30 Mar 2012, 12:40

BARIŞ yazdı:DENİZ YOLU KILMILI

Deniz yolu KIMIL ı
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Le Qabaq » 30 Mar 2012, 15:45

Denizlik yol kımılı. (Kırgız Türkçesindeki şaardık jol kıymılı örneğine göre).
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 8

İletigönderen Bengitaşlarındili » 30 Mar 2012, 19:58

Le Qabaq yazdı:Denizlik yol kımılı. (Kırgız Türkçesindeki şaardık jol kıymılı örneğine göre).

Güzel....
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Toygun » 03 May 2012, 16:29

katnaşık

Murur-u, amed-u reft, gidiş geliş, iki tarafdan varma gelme

KÚNOS, Dr. Ignaz (1902). Şeyh Süleyman Efendi, Çağatayca-Osmanlıca Sözlük. Budapeşte: Section Orientale de la Société Ethnographique Hongroise.
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1262

İletigönderen BARIÞ » 07 May 2012, 15:20

katnamak : bid-defât gidüp gelmek, gelen giden. — Wiederholt gehen, kommen.
katnaşık : murur-u ubur, amed-u reft, gidiş geliş, iki tarafdan varma gelme. — Durchgang, das Gehen und Kommen.

http://de.scribd.com/doc/53368122/cagatay-sozlugu

qat:
(qad).
◊ qulluq. tapu. qapu qulluq. yan. yön

http://www.turuz.com/sozluk.aspx?dict=arin&q=qat
  • 0

Üyelik görseli
BARIÞ
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

Re: Ynt: trafik

İletigönderen Sinekkaydi2 » 16 Eki 2014, 18:19

BARIÞ yazdı:katnamak : bid-defât gidüp gelmek, gelen giden. — Wiederholt gehen, kommen.
katnaşık : murur-u ubur, amed-u reft, gidiş geliş, iki tarafdan varma gelme. — Durchgang, das Gehen und Kommen.

http://de.scribd.com/doc/53368122/cagatay-sozlugu

qat:
(qad).
◊ qulluq. tapu. qapu qulluq. yan. yön

http://www.turuz.com/sozluk.aspx?dict=arin&q=qat

http://terjime.com/?gozle=gatna
Türkmence:
gatnaw=trafik,hareket
aragatnaşyk(arakatnaşık)=bağ,ilişki,bağlantı
gatnawy(katnavı)=rota
gatnaşmak=katılmak
gatnaşycy(katnaşıcı)=katılımcı

demek imiş.Kökenlemesini merâk ettim,kat etmekle ilişkisi varmıdır, bilen varsa yazabilir mi?

murur u ubur hangi dildenmiş ve bunlar osmanlıda mı kullanılıyormuş?

Gidiş-geliş,amed u reft aynı esemede(mantıkta) .Azerbaycan dilinde de trafiğe karşılık olarak verilmiş ama örnek kullanım bulamadım.

Şöyle olabilir;
1)
3. köprü de İstanbul'un yol sıkışıklığını çözemeyecek.
Akşama doğru araç yoğunluğu/sıkışıklığı azaldı.
Yol sıkışıktı,geç kaldık kusura bakmayın.
2)
TEM otoyolu Sakarya mevkiinde gidiş-geliş akıcı.
3)
Dünya uyuşturucu dolaşımında/akışında Türkiye'nin transit ülke olduğu, Mersin'in de serbest bölgesi ve yoğun ticaret hacmine sahip limanı nedeniyle uyuşturucu tacirlerince ''odak noktası'' olarak görüldüğü bildirildi.
  • 5

Sinekkaydi2
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 567

Re: trafik

İletigönderen Oktay D. » 16 Eki 2014, 20:16

katna- sözcüğü olsa olsa kat- "katmak, eklemek, üzerine koymak" sözcüğüne -n+A- ekleri gelerek oluşmuştur bence. Örneğin oyna- sözcüğü oy- > oyun sözcüğünden geldiği için beñzer yapıda bir örnektir.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4443

Re: trafik

İletigönderen bensay » 16 Eki 2014, 23:52

Araç trafiği bağlamında trafik için, birden çok kişi sürme işinde işteşlik yapıyor durumda oldukları için "sürüşüm" önerimdir.

Aşağıya alıntılanmış yazıda "trafik" yerine "sürüşüm" sözcüğü sınanmıştır:

"...Dünyadaki tüm ülkelerde ve özellikle de gelişmekte olan ülkelerde şehirli nüfusun ve otomobil sayısının hızlı artışı mevcuttur. Bu hıza yetişemeyen alt yapı faaliyetleri sürüşüm kazalarının artışını beraberinde getirmiştir. Sürüşümde ve ulaştırmada ana unsur insandır. Toplumumuzda sürüşüm kazalarının asgariye indirilmesi, düzenli ve güvenli bir sürüşüm ortamının tesis edilmesi, sürüşüm kurallarına alışkanlık kazandırılması ancak sürüşümde ana unsur olan insana sürüşüm kültürünün kazandırılması ile mümkündür. Ülkemizde son 15 yılda meydana gelen sürüşüm kazaları nedeni ile yaklaşık 120.000 vatandaşımız yaşamını yitirmiş… Toplumsal bir sorun haline gelen sürüşüm kazalarına sebep olan faktörler insan, taşıt, yol, çevre, iklim vb. olarak sayılabilir. Ancak insan faktörü ana unsur olup; sürücü, yolcu ve yaya hataları olarak üç başlıkta toplanabilir.

Kazaların azaltılabilmesi için ilk şart insanları sürüşüm konusunda bilinçlendirmek ve eğitmektir...

Sonuç olarak sürüşüm kazaları tamamen ortadan kaldırılamaz, ancak minimum seviyeye indirmek adına, toplumdaki her kesimin üzerine düşen görevi layığı ile yapması ve her gün bir kaç saatin geçirildiği sürüşüm ortamında kurallara riayet edilmesi muhakkaktır. Hepinize kazasız günler diliyorum."

Ender KAPLAN
2.Sınıf Emniyet Müdürü
Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı
  • 15

Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1191

İletigönderen bilimdan » 14 Ara 2017, 18:17

Özbek Türkçesinde de qatnov şeklinde mevcut.
  • 0

bilimdan
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 73

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 07 Eki 2018, 19:04

Bensay'ın önerdiği "sürüşüm" sözcüğünü beğeniyor ve kullanıyorum. Bence trafiği en güzel bu sözcük karşılıyor. Sözlükte şu da karşıma geldi:

Gidişgeliş
Trafik
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 559

İletigönderen datadeveb » 07 Eki 2018, 19:21

Kullanılan bir sözcüğümüz var. Değerlendirilebilir.
gelgit
trafik

Örnek
Sürekli gelgit yapmaktan yoruldum.
Araç gelgiti arasında kaldım.

Yazının bir kısmını bu sözcükle uyarlıyorum.

...Dünyadaki tüm ülkelerde ve özellikle de gelişmekte olan ülkelerde şehirli nüfusun ve otomobil sayısının hızlı artışı mevcuttur. Bu hıza yetişemeyen alt yapı faaliyetleri gelgit kazalarının artışını beraberinde getirmiştir. Gelgitte ve ulaştırmada ana unsur insandır. Toplumumuzda gelgit kazalarının asgariye indirilmesi, düzenli ve güvenli bir gelgit ortamının tesis edilmesi, gelgit kurallarına alışkanlık kazandırılması ancak gelgitte ana unsur olan insana gelgit kültürünün kazandırılması ile mümkündür. Ülkemizde son 15 yılda meydana gelen gelgit kazaları nedeni ile yaklaşık 120.000 vatandaşımız yaşamını yitirmiş… Toplumsal bir sorun haline gelen gelgit kazalarına sebep olan faktörler insan, taşıt, yol, çevre, iklim vb. olarak sayılabilir. Ancak insan faktörü ana unsur olup; sürücü, yolcu ve yaya hataları olarak üç başlıkta toplanabilir......

Bunların yanında şunlara da bakalım.

yaya trafiği :: yaya sürüşümü :: yaya gidişgelişi :: yaya gelgiti :: yaya yoğuşumu
internet trafiği :: internet sürüşümü :: internet gidişgelişi :: internet gelgiti :: internet yoğuşumu
yol trafiği :: yol sürüşümü :: yol gidişgelişi :: yol gelgiti :: yol yoğuşumu
alışveriş trafiği :: alışveriş sürüşümü :: alışveriş gidişgelişi :: alışveriş gelgiti :: alışveriş yoğuşumu
gidişgeliş trafiği :: gidişgeliş dürüşümü :: gidişgeliş gidişgelişi :: gidişgeliş gelgiti :: gidişgeliş yoğuşumu

yoğuşum sözcüğü ile gelgit sözcükleri baskın durumda bana göre.
  • 5

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 532

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 07 Eki 2018, 20:57

Gelgit daha çok boşu boşuna gidilen yollar için söylenilmez mi? Trafiğin gereksiz olduğu anlamı çıkıyor gibi geldi bana buradan. Pek çağrışım yapmadı doğrusu. Bu arada gidişgeliş sözcüğünü sözlükte geçtiği için yazdım. Kullanmam gerektiğinde büyük olasılıkla sürüşümü kullanırım. Ancak, sizin de örneklerinizde gösterdiğiniz gibi birkaç yerde cuk oturmuyor sözcük.
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 559

İletigönderen bensay » 07 Eki 2018, 21:14

sürüşüm sözcüğü "araç trafiği" bağlamında önerilmiş bir sözcüktü, önsül zaten , ilgili iletiye bakabilirsiniz
  • 0

http://www.gelgelturkce.blogcu.com
https://www.facebook.com/OzlestirmeKilavuzu
Evrensel olan kavramlardır, sözcükler ulusal olabilir, dahası olmalıdır.
Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1191

İletigönderen datadeveb » 07 Eki 2018, 21:24

TürkçeSözlük78 yazdı:Gelgit daha çok boşu boşuna gidilen yollar için söylenilmez mi? Trafiğin gereksiz olduğu anlamı çıkıyor gibi geldi bana buradan. Pek çağrışım yapmadı doğrusu. Bu arada gidişgeliş sözcüğünü sözlükte geçtiği için yazdım. Kullanmam gerektiğinde büyük olasılıkla sürüşümü kullanırım. Ancak, sizin de örneklerinizde gösterdiğiniz gibi birkaç yerde cuk oturmuyor sözcük.

Bakalım boşu boşuna gidilen yollar için mi söyleniyor.

Karşılaştırma örneği
Gelgit yapıyorum. =? Boşuna gelgit yapıyorum.

Gelgit sözcüğünde olumsuzluk anlamı olsa olsa sözün gelişinden olur. Kendi başına boşu boşuna gibi bir anlam yansıtamadığı ortada.

Başka örnekler:
Evden işe işten eve gitgel/gelgit yapıyorum.
Evden işe gelgitlerim uzadı. Yolumun üstünde birçok uğrağım var.
Satışlarımız eskiden azdı. Ürünlerin gelgitleri bugünlerde çok yoğun.

Araç trafiğini ayırt etmek için sürüşüm denilebilir ancak düşünülmesi gereken trafik yol + yaya + araç gibi birçok etkelerinin birlikteki sürekliliğidir. Bu nedenle sürüşüm sözcüğü yalnızca araçlar arası trafiği kapsar. Belki sürekleşim gibi bir sözcük daha doğru olabilir.
  • 2

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 532

ÖncekiSoñraki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi