Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Ampute Milli Takım

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: Ampute Milli Takım

İletigönderen toorku » 11 Eki 2017, 22:08

furkan bey

amputee aslen ayağı bacağı yani uzuvları alınmış (sonradan da uzuvlarını kaybetmişler de dahil olmuş sanırım) kesilmiş demek bu durumda olanların yaptğı karşılaşmalarada amputee olympics falan demişler

örneğin ameliyatla bacağın tıbbi nedenle kesilmesinin adı amputation dır

şimdi neden engelli ya da engelsiz olmaz onu belirteyim engelli olimpiyatı derseniz bunun içine kör inme gelmiş olan hastalıktan elini kolunu oynatamayanlar ya da yürüyemeyenler vb de girer ancak amputee deki espiri bir şekilde elini ayağını kaybetmiş olmalarına rağmen spor müsabakalarına çıkanlar ya da yapanlar kasdediliyor yani engelli olimpiyatlarının alt ya da özel bir kümesi gibi bakmak lazım

olimpiyatlarda asıl paralympics var altında da disabled var amputee var yani aslında yeri geldiğinde felçli kayıplı görme sb engelli de denen bölümleri var dolayısıyla ampute nin alt bir alan olduğunu düşünelim

anladığım kadarıyla hepsi paralympic sports un bir alt dalı engelli karşılaşmaları da bu durumda paralympic sports için kullanılmalıdır kanımca ampute de bunun alt dalı

birebir karşılamak istersek

uluslararası kesililer karşılaşmaları
amputee olympics

uluslararası engelliler karşılaşmaları
paralympic olympics
  • 3

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1188

İletigönderen Furkan Yıldırım » 12 Eki 2017, 02:41

Haklısınız, Türksel reklamında görme engelliler ayaktopunu da görmüştük. Diğer alañları da var elbet...

Bizim kültürümüzde kişileriñ kusurları yüzüne vurulmasa da günümüzde çok neñ değişti. Bunlar hakaret koñusu bile oldu. Ben, özürlü ve engelli sözcükleriniñ hakaret amaçlı kullanılmasından rahatsız oluyorum. (Burada hakaret amaçlı böyle dénmediğinin farkındayım.)

Ancak biz batılılar gibi adlandırmak zorunda déğiliz. Tam karşılık mı olmalı sizce? Buna göre kesilmiş de diyemeyiz çünkü takımda doğuştan ayağı olmayanlarda var. Batınıñ tam karşılığı olsun istersek "Görme engelliler ayaktopu karşılaşması", "İşitme engelliler ayaktopu karşılaşması" ve "Zihinsel engelliler ayaktopu karşılaşması" da démemiz gérekir. (Tabi çok uzun bahanesiyle başlarını ekleştirip yeni sözcük üretmezlerse) Sürekli bu kimselerin eksiği anımsatılıp durulsun mu yani?

Benim sol kulağım %10 duyuyor. Yarım öyçek aytıştığımız kişi bunu öğrendiğinde yüksek sesle konuşmaya başlıyor. Oysa yarım öyçektir bende onun ses seviyesinde konuşuyordum ve her dédiğini de anlıyordum. Diğer kulağımı çevirip durmasam yada rasgele koñusu géçmese az duyduğumu añlamaz bile. Ben bunlara gülüyorum aslında ama hiç kulağım duymuyor olsaydı ve bir şarkı besteleseydim, üstüne biri bana engelli déseydi "Ne engeli, hangi engel?" diye sorardım ve buna tapı olmazdım. Betoofına engelli démek gibi.
Adamların bir ayağı yok ama ayaktopu oynuyorlar, démek ki bu onlar için engel déğil. Çoğu kişi tarafından bu bakış açısı çocukça bulunabilir ancak engelsiz démek o kardeşlerimiziñ de hoşuna gider sanırım. Koftan başka adlandırabiliriz. Batının tam çevirisi olmak zorunda déğil bence.
  • 10

Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi

Değerleme: 79

İletigönderen hskizilcik » 13 Eki 2017, 12:39

Günümüz Türkçesinde aşağılama anlamlı olarak görülen sözcüklerden uzak durmak gerektiği kanısındayım.
  • 0

Üyelik görseli
hskizilcik
Hasan Şahin Kızılcık
Dérnek Üyesi

Değerleme: 107

İletigönderen toorku » 17 Eki 2017, 06:12

sözcüğün suçu yok sorun algıda sorun insanda

algıyı sözcüklerle oynama üzerinden değiştirme toplum mühendislerinin amerikalıların ve siyasetçilerin çok yaptığı bir iş bence sözcüklerden çekinmemeli

kör yerine görme engelli dediğimizde o insanın sorununu halletmiyoruz sanal bir okşama bilr ilüzyon bu sadece

doğrusu o durumda olan (ki herkes o duruma düşebilir) yurttaşlarımıza imkanlar yaratıp toplumda hakettikleri saygıyı kazanmalarına yol açmaktır

örnek stephan hawkingin fiziki engellerin onun saygınlığına etkisi olmadığı gibi kimse kendisini de artık önce fiziki engelliyle düşünmez herkes ağzından daha doğrusu konuşturduğu o bilgisayar sesinden çıkacak cümlelere bakar

tabii herkes stephan hawking olamaz ama çok önemli bir esin kaynağıdır kendisi

kısacası bu durumda olan insanlarımızın özenle seçilmiş sözcüklere değil özenle düşünülmüş ve hayata geçirilmiş alt yapılara ihtiyaçları var ve bunları sözcüklerle oynayarak hayata geçiremeyiz

="hskizilcik"]Günümüz Türkçesinde aşağılama anlamlı olarak görülen sözcüklerden uzak durmak gerektiği kanısındayım.
  • 0

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen hskizilcik » 17 Eki 2017, 10:22

Bunları biliyorum. Özellikle Türkçe sözcüğü aşağılama için kullanmaya yönelik çok örnek var önümüzde. Ancak benim söylediğim başka. Demem o ki, eğer günümüzde aşağılama olarak algılanan bir söz kullanılırsa, karşılık ölü doğar. Kimse kullanmaz. Yaptığımız iş de boşa gider.
  • 5

Üyelik görseli
hskizilcik
Hasan Şahin Kızılcık
Dérnek Üyesi

İletigönderen toorku » 17 Eki 2017, 23:35

doğru diyorsunuz ancak her sözcük aşağılamaya dönüşebilir zamanın bir kesiminde ne yapacağız o zaman vazgeçip yumuşak geçişmi yapacağız

bence burada boşa gitme diye bir durum yok insanlar gelir bakar hoşuna gideni seçer gitmeyeni kullanmaz sözcük önerme de beyhude bir yön olmadığını düşünüyorum

hskizilcik yazdı:Bunları biliyorum. Özellikle Türkçe sözcüğü aşağılama için kullanmaya yönelik çok örnek var önümüzde. Ancak benim söylediğim başka. Demem o ki, eğer günümüzde aşağılama olarak algılanan bir söz kullanılırsa, karşılık ölü doğar. Kimse kullanmaz. Yaptığımız iş de boşa gider.
  • 0

toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen hskizilcik » 18 Eki 2017, 08:20

Günümüzde aşağılanma anlamına dönmüş sözlerin artık anlamsal olarak geri döndürülmesi olanaksız gibi görünüyor. Bundan sonrakileri durdurabiliriz ancak öncekilere yapılacak pek bir iş yok.
  • 0

Üyelik görseli
hskizilcik
Hasan Şahin Kızılcık
Dérnek Üyesi

Önceki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'